טראמפ גינה את "הטרור הנאצי" בהצהרה ליום השואה, אך לא הזכיר יהודים

לרגל יום השואה הבינלאומי, הבטיח נשיא ארה"ב לעשות כל שביכולתו "כדי להבטיח שכוחות הרשע לעולם לא ינצחו שוב את כוחות הטוב". מנכ"ל הליגה נגד השמצה אמר כי ההצהרה "מתמיה ומטרידה"

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר תיבון

נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ פרסם היום (שישי) הצהרה לרגל יום השואה הבינלאומי, שגינתה את "האימה שהופנתה כלפי אנשים חפים מפשע על ידי הטרור הנאצי", אבל לא התייחסה ליהודים או לאנטישמיות. הליגה נגד השמצה, אחד הארגונים היהודיים המובילים במאבק באנטישמיות בארה"ב, מתחה ביקורת על ההצהרה. 

"בלב כבד אנו זוכרים ומוקירים את הקורבנות, הניצולים והגיבורים של השואה", נכתב בהצהרה של הנשיא. "בלתי אפשרי להבין לגמרי את האכזריות והאימה. עם זאת, אנו יודעים שגם בשעות האפלות ביותר של האנושות, האור זורח באופן הבהיר ביותר. בעודנו זוכרים את הנספים, אנו אסירי תודה לאלה שסיכנו את חייהם כדי להציל את החיים מפשע". 

טראמפ בבית הלבן, השבועצילום: בלומברג

טראמפ הוסיף כי הוא מרגיש מחויבות בתור נשיא "לעשות כל מה שביכולתי לאורך הנשיאות שלי וחיי, כדי להבטיח שכוחות הרשע לעולם לא ינצחו שוב את כוחות הטוב. ביחד, נהפוך את האהבה והסובלנות לנפוצות בכל רחבי העולם". 

ג'ונת'ן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, כתב בטוויטר כי זה "מתמיה ומטריד" שהצהרת הבית הלבן לרגל יום השואה לא כללה שום התייחסות ליהודים, אנטישמיות או ששת המיליונים שנרצחו בשואה. גרינבלט הדגיש כי נשיאים רפובליקאים ודמוקרטים התייחסו ליהודים בהצהרות לרגל יום השואה בעבר. 

ביום השואה הבינלאומי של השנה שעברה, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ספג ביקורת דומה לאחר שלא הזכיר את היהודים בהצהרה הרשמית. הפעם, בלשכתו של טרודו דאגו לשחרר הצהרה שנפתחה במשפט - "היום, ביום השנה ה-72 לשיחרור אושוויץ-בירקנאו, אנו זוכרים את ששת המיליונים היהודים שנרצחו בשואה ואת אין-ספור הקורבנות האחרים של הנאצים". 

ההצהרה של טראמפ הפכה נושא לוויכוח פנים-יהודי ברשתות החברתיות, כאשר פעילים ועיתונאים, בעיקר כאלה המזוהים עם השמאל, הביעו ביקורת על ההצהרה, ואילו תומכיו של הנשיא טענו להגנתו כי כסב לנכדים יהודיים, לא ניתן להאשים אותו בהתעלמות מהפן היהודי של השואה. העיתונאי היהודי-אמריקני יאיר רוזנברג כתב בטוויטר כי כפי שהיה ראוי לתקוף את טרודו על ההצהרה שלו, כך ראוי לעשות גם לגבי ההצהרה של טראמפ השנה. 

במקביל, ארגון יהודי מוביל נוסף בארה"ב, הוועדה היהודית-אמריקנית, פירסם הצהרה חריפה כנגד תכניתו של טראמפ להטיל מגבלות חדשות וקשיחות על קליטת פליטים בתחומי ארה"ב. האירגון לא היסס לקשור בין ההצהרה שפירסם בנושא הפליטים לבין יום השואה: "ביום הזיכרון לשואה, הוועד היהודי האמריקני עוקב בדאגה אחרי התכניות של ממשל טראמפ לגבי פליטים ומבקשי מקלט", נכתב בחשבון הטוויטר של האירגון. גם ארגון השמאל היהודי-אמריקני ג'יי סטריט פרסם הודעה כנגד מדיניות הפליטים של טראמפ בשעות הערב. 

ליועצו הבכיר של טראמפ סטיב בנון יוחסו אמירות אנטישמיות בעבר, בהן עדות של גרושתו בבית המשפט לפיה אמר שהוא לא רצה שבנותיו ילמדו עם יהודים בבית הספר כי "סביבה יהודית הופכת ילדים לבכיינים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ