אמיר תיבון
אמיר תיבון

בבית הלבן הסבירו את החלטתו של הנשיא דונלד טראמפ שלא להזכיר את היהודים בהצהרה שפרסם לרגל יום השואה הבינלאומי, בכך שבשואה מתו גם קורבנות אחרים. ההצהרה של טראמפ, שגם לא התייחסה לאנטישמיות, עוררה ביקורת בקרב יהדות ארה"ב, ותגובת הבית הלבן עשויה להלהיט עוד יותר את הרוחות.

הופ היקס, דוברת בבית הלבן שעבדה עם טראמפ גם במהלך מסע הבחירות שלו, הסבירה בתגובה לפנייה של רשת CNN כי טראמפ לא הזכיר את העם היהודי או את האנטישמיות מכיוון ש"בניגוד למה שהתקשורת מדווחת, אנחנו קבוצה מגוונת ביותר ולקחנו בחשבון את כל אלה שסבלו". היקס צירפה לתגובתה קישור למאמר מהאתר "האפינגטון פוסט" שהסביר כי לצד ששת מיליוני היהודים שנספו בשואה, נרצחו על ידי המשטר הנאצי גם מיליוני בני אדם אחרים.

טראמפ בבית הלבן, בסוף השבועצילום: Alex Brandon/אי־פי

נשיאי ארה"ב בעבר הקפידו בדרך כלל לציין את היהודים כאשר דיברו בפומבי על השואה. בשנה שעברה התעוררה ביקורת חריפה נגד ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, לאחר שפרסם הצהרה לרגל יום השואה הבינלאומי מבלי להזכיר את היהודים. אולם, בעוד טרודו פרסם השנה הודעה שנפתחה באיזכור ברור של ששת מיליוני היהודים, הרי שתגובת הבית הלבן נראית כניסיון להדוף את הביקורת ולדבוק בהצהרה המקורית.

ג'ונתן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, אחד הארגונים החשובים ביותר למאבק באנטישמיות, אמר כי הצהרת הבית הלבן "מטרידה ומעוררת שאלות". הוא הוסיף כי הנוהג של התייחסות לשואה תוך מחיקת ההקשר היהודי נפוץ במדינות במזרח אירופה שמנסות לטשטש את חלקן ברצח היהודים, ואין לו מקום בארה"ב.

מי שהתייצב לימינו של הממשל אל מול הביקורת היה המיליארדר רון לאודר, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעומד בראש הקונגרס היהודי העולמי. לאודר אמר כי "ההצהרה התייחסה באופן הולם לסבל ולגבורה שאיפיינו את הפרק האפל הזה בהיסטוריה". בחודש שעבר ביקר לאודר את טראמפ ב"מגדל טראמפ" במנהטן לפגישה אישית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ