טראמפ פיטר את שרת המשפטים הזמנית, שתקפה את הצו נגד מוסלמים: "בגדה במשרד"

סאלי ייטס היתה אמורה לשמש בתפקיד עד לאישור מינוי מועמדו של טראמפ, אך פוטרה לאחר שאמרה כי אינה משוכנעת שהצו חוקי. מחליפה קרא לאנשי משרד המשפטים למלא את חובתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאלי ייטס
סאלי ייטסצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

הנשיא דונלד טראמפ פיטר הלילה (שלישי) את ממלאת מקום שר המשפטים של ארה"ב לאחר שמתחה ביקורת על הצו הנשיאותי האוסר כניסת אזרחים משבע מדינות מוסלמיות לתחומי המדינה. פיטוריה של המשפטנית הבכירה סאלי ייטס הם נקודת שיא בעימות בין טראמפ לדרג המקצועי הבכיר בממשל בוושינגטון, שמתנגד ברובו לצו שהבית הלבן פירסם ביום שישי האחרון. מחליפה בתפקיד של ייטס, דיינה בונט, קרא לעובדי המשרד להגן על הצו הנשיאותי של טראמפ, שלדבריו "הוא גם חוקי, וגם מנוסח בצורה נכונה".

תגובת הבית הלבן למכתבה של ייטס היתה חריפה במיוחד. בהודעה לעיתונות שפורסמה היום לפנות בוקר נכתב כי ייטס "בגדה במשרד המשפטים". כמו כן האשים הבית הלבן את ייטס בכך שהיא "חלשה מאוד בענייני הגירה וגבולות". מחליפה של ייטס, בונט, שימש עד כה כתובע בבית המשפט הפדרלי של המחוז המזרחי במדינת וירג'יניה. הוא יכהן כשר המשפטים עד שתפקיד זה יאויש באופן קבוע.

ייטס, שמונתה לתפקיד סגנית שר המשפטים של ארה"ב על ידי ממשל אובמה ב-2015, שימשה בעשרת הימים האחרונים כממלאת מקום השר, מכיוון שהסנאט טרם אישר את מועמדו של טראמפ לתפקיד, הסנאטור ג'ף סשנס מאלבמה. ייטיס שלחה בלילה מכתב לכלל פרקליטי משרד המשפטים, שבו הורתה להם לא להגן על הצו הנשיאותי של טראמפ בבתי המשפט. ביומיים האחרונים הוגשו נגד הצו כמה עתירות, ולפחות ארבע מהן הסתיימו בפסיקות נגד הממשל ובעד נוסעים שכניסתם לארה"ב הוגבלה. 

"אני אחראית להבטיח שהעמדה שאנו נוקטים בבית המשפט עולה בקנה אחד עם המחויבות של משרד זה לשאוף תמיד לצדק ולפעול למען מה שנכון", לשון מכתבה של ייטס. "אני לא משוכנעת שהגנה על הצו הנשיאותי הזה עולה בקנה אחד עם אחריות זו. בנוסף, איני משוכנעת שהצו המדובר חוקי", הוסיפה. לפני שטראמפ חתם על הצו הנשיאותי תוכנו נבחן על ידי מומחים מטעם המשרד לייעוץ משפטי במשרד המשפטים של ארה"ב, אולם לדברי ייטס, בחינה זו לא ענתה על כל הקריטריונים. 

הצו שעליו חתם טראמפ ביום שישי שעבר, אוסר את כניסתם לתחומי ארה"ב של אזרחים משבע מדינות בעלות רוב מוסלמי: סוריה, עיראק, תימן, סומליה, סודאן, לוב ואיראן. אכיפתו בפועל ב-48 השעות האחרונות לוותה בבלבול רב, וכללה בין היתר את עצירתם לתשאולים ממושכים של אזרחים אמריקאים ילידי מדינות אלו. בנוסף, נמנעה כניסתם לארה"ב של ילידי המדינות הללו המחזיקים באזרחות כפולה – סוגיה שעשויה להשפיע גם על זכאותם של מאות אלפי אזרחים ישראלים להיכנס לתחומי ארה"ב.

מהגרים ועורכי דין המומחים להגירה ציינו כי מאז פרסום הצו של טראמפ, פקידי רשות ההגירה אמרו באופן שגוי לחלק מהנוסעים שהגיעו באופן חוקי לארה"ב כי עליהם לחתום על מסמכים לוויתר על זכותם להיכנס למדינה.עורכי הדין אמרו כי פקידי רשות ההגירה לא הסבירו את משמעות המסמכים לנוסעים שהתבקשו לחתום עליהם ואיימו עליהם, ללא כל בסיס חוקי, כי הם יגורשו מהמדינה לשנים רבות  אם הם לא ישתפו פעולה.

סטיבן מילר, יועץ בכיר של טראמפ שעומד במרכז הסערה סביב הצו הנשיאותי, אמר בראיון לרשת החדשות MSNBC כי המכתב של ייטס הוא "הוכחה נוספת עד כמה פוליטית הפכה להיות מערכת המשפט שלנו". לעומת זאת, שר המשפטים לשעבר של ארה"ב, אריק הולדר, ששירת גם הוא תחת ממשל אובמה, הגדיר את ייטס כ"אדם עם יושרה ועורכת דין עם יכולות משפטיות מעולות, ששירתה את המדינה הזו באופן ייחודי". 

ייטס זכתה ברשתות החברתיות לשבחים גם מרפובליקנים בכירים שהתנגדו לצו הנשיאותי של טראמפ ולנשיא עצמו. כך למשל, ג'ון וויבר, שניהל את קמפיין הבחירות של מושל אוהיו הרפובליקאי ג'ון קייסיק, כתב בטוויטר כי "לסאלי ייטס, תובעת קשוחה ומעולה, צפוי עתיד מזהיר. להגן על החוקה האמריקאית זה תמיד המהלך הנכון. אנו זקוקים לעוד כמוה". אוון מקמאלין, קצין סי-אי-איי לשעבר שהתמודד בבחירות האחרונות לנשיאות כמועמד ימני עצמאי המתנגד לטראמפ, כתב כי הוא "מצדיע לאומץ של סאלי ייטס. מי יתן ועוד אמריקאים בממשלה יפגינו את אותה נחישות כשיידרשו לכך".

בשימוע שנערך לסשנס בפני הסנאט כחלק מההליך לאישור מינויו בתחילת החודש אמר כי לא יפעל לאסור כניסת מוסלמים לארה"ב, כפי שהבטיח טראמפ לאורך הקמפיין שלו. סנשס עצמו לקח בעבר חלק בשימוע של ייטס לתפקיד סגנית שר המשפטים ואמר לה אז כי "אנשים עלולים לבקש ממך לעשות דברים שתצטרכי פשוט להגיד להם לא". הוא שאל אותה אם "את חושבת שלשר המשפטים יש את האחריות לומר לא לנשיא אם הוא מבקש משהו לא ראוי? אם המדיניות שהנשיא מעוניין ליישם היא לא חוקית, האם על שר המשפטים לומר לא?". על כך השיבה ייטס: "אני מאמינה שלשר המשפטים ולסגניתו יש מחויבות לפעול על פי החוק והחוקה, ולהעניק חוות דעת משפטית ועצמאית לנשיא". צפו בשימוע של ייטס:

הבית הלבן נגד פקידי משרד החוץ והשר לביטחון מולדת

מאות דיפלומטים במשרד החוץ האמריקאי חתמו היום על תזכיר שנשלח להנהגת המשרד ומבקר את הצו הנשיאותי. בכיר במשרד החוץ אמר כי הוא לא יודע מה מספרם המדויק של הדיפלומטים שחתמו על התזכיר, אולם יותר מ-800 הביעו נכונות לחתום עליו אחרי שטיוטות שלו החלו להתגלגל בין הבכירים במהלך סוף השבוע. לפי התזכיר שנשלח, הצו הנשיאותי של טראמפ מנוגד לערכים האמריקאיים ויצית רגשות אנטי-אמריקאיים ברחבי העולם.

עוד לפני שהתזכיר נשלח, אמר אתמול דובר הבית הלבן שון ספייסר כי הדיפלומטים המתנגדים לצו יכולים לעזוב את תפקידם אם הם אינם מסכימים עם מדיניותו של הנשיא. "לפקידים הביורוקרטים יש בעיה עם זה? הם יכולים לקבל על עצמם את המדיניות או לעזוב". לדבריו, "לנשיא יש חזון בהיר מאוד - לשים את ארה"ב בראש סדר העדיפויות - והוא היה שקוף לגביו מתחילת קמפיין הבחירות. אם למישהו יש בעיה עם האג'נדה זה מעלה שאלה אם הוא צריך להמשיך בתפקידו".

במקביל, העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח אמש על עימות חריף בין בכירים בבית הלבן לבין השר לביטחון מולדת של טראמפ, הגנרל בדימוס ג'ון קלי, סביב איוש משרות בכירות במשרדו. על פי הדיווח, היועצים המקורבים לטראמפ ניסו לכפות על קלי למנות אישים פוליטיים מהאגף השמרני ביותר של המפלגה הרפובליקנית לסגנו, וקלי סירב.

בנוסף, קלי הביע תרעומת בשיחות סגורות על הצו הנשיאותי של טראמפ בנושא כניסת מוסלמים לארה"ב. קלי, שנבחר לתפקיד על ידי טראמפ בין השאר בזכות הרקורד הצבאי שלו בחיל הנחתים, הביע עמדה שונה מזו של הנשיא גם בנושא השימוש בעינויים: בעוד קלי אמר בשימוע שלו בפני הסנאט כי מדובר בקו שאסור לחצות, טראמפ אמר בכמה הזדמנויות בימים האחרונים שהוא תומך בשימוש בעינויים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ