התרברבויות ועלבונות: השיחה האיומה של טראמפ עם ראש ממשלת אוסטרליה

שני המנהיגים התעמתו על הסכמת ארה"ב תחת ממשל אובמה לקלוט פליטים מאוסטרליה; טראמפ בהשבעת השר טילרסון: צריך לחשוב מחדש על מדיניות החוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: ראש ממשלת אוטסרליה מלקולם טרנבול בקנברה, בנובמבר אשתקד, טראמפ מדבר עם עמיתו האוסטרלי מהבית הלבן, אתמול
מימין: ראש ממשלת אוטסרליה מלקולם טרנבול בקנברה, בנובמבר אשתקד, טראמפ מדבר עם עמיתו האוסטרלי מהבית הלבן, אתמול

מה שהיתה אמורה להיות אחת משיחות הטלפון הידידותיות ביותר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ – עם ראש ממשלת אוסטרליה – הפכה במהרה לחילופי דברים קשים בין שני מנהיגים שאמורים להיות בעלי ברית. בשיחת הטלפון שנערכה אמש (רביעי) בין טראמפ לעמיתו מלקולם טרנבול, התרברב מנהיג העולם החופשי, תקף ולבסוף ניתק במפתיע, כך על פי העיתון וושינגטון פוסט. על פי אותו דיווח, טראמפ התייחס בדבריו לשורת שיחות טלפון שערך באותו יום, בהן אחת עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ואמר לטרנבול כי דווקא השיחה עמו היתה "הגרועה ביותר שהיתה לו עד כה".

על פי מקור בכיר המעורה בפרטי השיחה, טראמפ תקף את עמיתו על רקע הסכמתה של ארה"ב תחת ממשל ברק אובמה לקלוט פליטים שהגיעו לאוסטרליה, כך דיוווח הוושינגטון פוסט. "זו העסקה הגרועה ביותר אי פעם", זעם טראמפ בשיחת הטלפון כשטרנבול ביקש לוודא שארה"ב תכבד את התחייבותו של הנשיא לשעבר לקלוט 1,250 פליטים ממתקן מעצר אוסטרלי. זמן קצר לאחר השיחה עם טרנבול צייץ טראמפ בטוויטר: "אתם מאמינים לזה? ממשל אובמה הסכים לקלוט אלפי מהגרים לא חוקיים מאוסטרליה. למה? אני אלמד את העסקה הטיפשית הזאת".

המקור מסר לעיתון כי טראמפ התרברב באוזני טרנבול בניצחונו בבחירות בארה"ב ובמספר האלקטורים שצבר, וכי הוא סיים את השיחה לאחר 25 דקות בלבד, על אף שתוכננה להימשך שעה. בוושינגטון פוסט נכתב כי התנהגותו של טראמפ מדגימה שהוא מוכן להשתלח במנהיגי העולם, בהם בעלי בריתה של ארה"ב, באותו אופן שבו הוא תוקף את יריביו הרבים בטוויטר.

בנוסף, הסנאט בארה"ב אישר אתמול את מינוי מועמדו של טראמפ לתפקיד שר החוץ – רקס טילרסון. שר החוץ החדש שימש עד לאחרונה כמנכ"ל חברת הנפט הציבורית הגדולה בעולם, אקסון מובייל. ביקורת רבה נמתחה על טילרסון בשל קשריו עם רוסיה, ובפרט בשל ידידותו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. האפשרות שעמיתיו הרפובליקאים של טראמפ יבלמו את מינוי טילרסון נדונה בשבועות האחרונים, אך אתמול אושר המינוי. עם זאת, 56 מחוקקים בלבד הצביעו בעד המינוי לעומת 43 שהתנגדו - בכך אושר מינוי טילרסון על ידי הרוב הקטן ביותר הממנה שר חוץ בהיסטוריה של הסנאט. עובדה זו מדגישה את חוסר הנוחות שחשים דמוקרטים רבים מטילרסון, שמעתה משמש כדיפלומט הבכיר של ארה"ב בעולם.

סגן הנשיא מייק פנס משביע את רקס טילרסון בעוד הנשיא טראמפ ואשתו של השר הטרי רנדה סיינט קלייר מביטים, היום לפנות בוקר בבית הלבןצילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי

לאחר אישור המינוי נערך טקס השבעה לטילרסון בחדר הסגלגל בבית הלבן, שם אמר טראמפ כי טילרסון מבין "את החשיבות של חיזוק הבריתות שלנו ובניית בריתות חדשות כדי לחזק את האינטרסים האסטרטגיים". באותו מעמד הוסיף טראמפ כי הגיע הזמן להסתכל במבט רענן על מדיניות החוץ של ארה"ב "ולחפש פתרונות הנטועים באמת עתיקה מאוד".

כמו כן, טראמפ השתתף אתמול באירוע מיוחד לרגל חודש ההיסטוריה השחורה בארה"ב, שבו התייחס בין היתר לאייקון מהמאה ה–19 למען זכויות השחורים, פרדריק דאגלס. בהתייחסו לפעיל החברתי המוכר, אמר טראמפ כי דאגלס "הוא דוגמה למישהו שעשה עבודה נהדרת". עוד אמר הנשיא: "יותר ויותר אנשים מכירים אותו, כך הבחנתי".

דאגלס, עבד שנמלט מאדוניו והיה לפעיל במאבק נגד העבדות, הוא אחת הדמויות המוכרות ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. בבתי ספר ובאוניברסיטאות מלמדים על פועלו, וכך גם מחוץ לארה"ב. על כן תהו עיתונאים אם טראמפ יודע מי הוא בדיוק דאגלס, והעלו שאלה זו בפני דובר הבית הלבן שון ספייסר. אך תשובתו של הדובר רק הגבירה את ההשערות שהוא והנשיא אינם יודעים מי הוא דאגלס, שמת לפני יותר מ–120 שנה. "אני חושב שהוא ביקש להדגיש את התרומה שלו", אמר ספייסר והוסיף שבעזרת הצהרותיו של טראמפ, פועלו של פרדריק דאגלס יהפוך יותר ויותר ברור. זמן קצר לאחר מכן החלו גולשים מצייצים בטוויטר כי יש לשאול את הנשיא מה היא בדיוק אותה "עבודה נהדרת" שעשה דאגלס. בציוצים: טראמפ מדבר על פרדריק דאגלס ואוניברסיטת ייל מגיבה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ