הבית הלבן התעלם מהצהרה של משרד החוץ ליום השואה בה הוזכרו הקורבנות היהודים

גורם באגף המיוחד לנושא השואה במשרד החוץ האמריקאי אמר כי ההצהרה הוכנה לפני חודש, אך בבית הלבן החליטו להוציא הצהרה אחרת, שספגה ביקורת חריפה. בכיר בבית הלבן: לא ידענו מראש על הטיוטה של משרד החוץ

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

משרד החוץ האמריקאי כתב בחודש שעבר הצהרה משלו ליום השואה הבינלאומי, שצוין בסוף השבוע שעבר, בהם הוזכרו הקורבנות היהודים במלחמה, אולם הבית הלבן התעלם ממנה ושחרר גרסה משלו, שבה לא הוזכרו היהודים. כך אמרו לאתר אנשים המעורים בפרטים.

ההחלטה של הבית הלבן להוציא את האזכור עוררה כעס רב בקרב בכירים ובקרב הקהילה היהודית בארה"ב. בין השאר, הליגה נגד השמצה, אחד הארגונים היהודיים המובילים במאבק באנטישמיות בארה"ב, מתחה ביקורת על ההצהרה.

טראמפ בבית הלבן, אתמול
טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

ג'ונת'ן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, כתב בטוויטר כי זה "מתמיה ומטריד" שהצהרת הבית הלבן לרגל יום השואה לא כללה שום התייחסות ליהודים, אנטישמיות או ששת המיליונים שנרצחו בשואה. גרינבלט הדגיש כי נשיאים רפובליקאים ודמוקרטים התייחסו ליהודים בהצהרות לרגל יום השואה בעבר.

בכיר בבית הלבן אמר כי לא היתה כוונה להתעלם מהצהרת משרד החוץ. לדבריו, הבית הלבן לא ראה את הטיוטה שלו אלא לאחר שהוא הוציא את הצהרתו ולכן אמר למשרד החוץ לא לפרסם אותה לתקשורת. הוא הוסיף כי הבית הלבן לא ביקש ממשרד החוץ האמריקאי לפרסם הצהרה משלו ליום השואה.

בבית הלבן על כך שלא הזכירו יהודים ואנטישמיות בהצהרה וראש הסגל ריינוס פריבוס אמר בראיון לאן־בי־סי כי הוא "אינו מתחרט על בחירת המלים". לדבריו, "הסבל של כולם בשואה, לרבות כמובן סבלם של היהודים הוא מאוד עצוב".

לפי גורמים יודעי דבר, האגף לנושא השואה במשרד החוץ האמריקאי הכין הצהרה משלו ליום השואה הבינלאומי, כמו בשנים קודמות שבה הוזכרו הקורבנות היהודים של המשטר הנאצי. אולם במקום לפרסם את ההצהרה הזאת, שחרר הבית הלבן הצהרה אחרת, שבסופו של דבר התקבלה בברכה על ידי אתרים נאו-נאציים בארה"ב.

הופ היקס, דוברת בבית הלבן, הסבירה בתגובה כי טראמפ לא הזכיר את העם היהודי או את האנטישמיות מכיוון ש"בניגוד למה שהתקשורת מדווחת, אנחנו קבוצה מגוונת ביותר ולקחנו בחשבון את כל אלה שסבלו". היקס הוסיפה גם כתבה מהוושינגטון פוסט על מיליונים שנהרגו בגלל הנטייה המינית שלהם או העמדה הפוליטית שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ