רויטרס, אי-פי וניו יורק טיימס

משרד המשפטים בארה"ב ערער היום (ראשון) על הפסיקה המקפיאה את צו איסור הכניסה ממדינות מוסלמיות. המשרד הודיע על הצעד יממה לאחר שהרשויות בארה"ב החלו מאפשרות לפליטים ומהגרים משבע מדינות מוסלמיות להיכנס לתחומיה, בניגוד לצו הנשיאותי של הנשיא דונלד טראמפ. שעות לאחר שהממשל הגיש את הערעור, בית המשפט דחה את הבקשה להוציא צו מניעה עד לדיון בערעור ובכך להשיב לתוקף את הצו הנשיאותי של טראמפ. כמו כן, בית המשפט לערעורים נתן למשרד המשפטים זמן עד מחר להגיש את תגובתו.

בנוסף, פסיקת בית המשפט הפדרלי הקפיאה את מכסת הפליטים שהגדיר טראמפ. על רקע זה, משרד החוץ של ארה"ב מסר כי פליטים, בהם גם סורים, עשויים להגיע למדינה כבר מחר. עדיין לא ידוע מתי ידון בית המשפט הפדרלי לערעורים בנושא. על פי רוב עובר לפחות חודש מרגע ההפנייה לבית המשפט ועד לדיון.

כשהנשיא טראמפ נשאל על הערעור הוא אמר: "אנחנו ננצח, בשביל ביטחון מדינתנו אנחנו ננצח". אתמול, לאחר שבית המשפט הודיע על החלטתו צייץ טראמפ כי "דעתו של השופט-לכאורה הזה מגוחכת, ותבוטל", הנשיא הוסיף כי ההחלטה פוגעת במערכת אכיפת החוק של ארה"ב.

לאחר פרסום פסיקת בית המשפט הפדרלי, מחזיקי ויזות משבע המדינות המוסלמיות שהושפעו על ידי הצו מיהרו לעלות על טיסות לארה"ב, מחשש כי החלון שנפתח בפניהם כדי להיכנס למדינה ייסגר תוך זמן קצר. כמו כן, ארגונים למען פליטים פרסמו אמש הודעה משותפת שבה קראו למחזיקי אשרות כניסה משבע המדינות "לשקול לרכוש כרטיסי טיסה לארה"ב מיד", נוכח הסיכוי שהערעור יתקבל.

בעוד מתחולל המאבק המשפטי סביב הצו, הפעילות בנמלי התעופה של ארה"ב חוזרת לשגרה. בין היתר התקבלו דיווחים כי נוסעים בנמל התעופה קנדי בניו יורק נכנסו לארה"ב ללא הפרעה. נציגם של עשרות עורכי דין העוקבים אחר הנעשה בנמלי התעופה, אלן קפלן, אמר כי איש מהאנשים שאליהם מתייחס הצו שעליו חתם טראמפ לא עוכב. קפלן מסר כי זהו שיפור ניכר בהשוואה לכאוס שמילא נמלי תעופה ברחבי העולם לאחר החתימה על הצו.    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ