מועמדו של טראמפ לעליון: דברי הנשיא על בית המשפט "מייאשים"

ניל גורסאץ' אמר את דבריו על רקע התקפות נשיא ארה"ב על שופטים, הדנים בתביעה נגד הצו האוסר כניסת מוסלמים משבע מדינות לארה"ב. הסנאט אישר את מינוי טראמפ לשר המשפטים, ג'ף סשנס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מועמד טראמפ לעליון, ניל גורסאץ', בוושינגטון בשבוע שעבר
מועמד טראמפ לעליון, ניל גורסאץ', בוושינגטון בשבוע שעברצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

מועמדו של דונלד טראמפ לבית המשפט העליון של ארה"ב, ניל גורסאץ', הביע אתמול (רביעי) חוסר שביעות רצון מהתקפותיו הגוברות של הנשיא על מערכת המשפט. בין היתר כינה גורסאץ' את התקפותיו של טראמפ על שופטים "מייאשות" (demoralizing) ו"מרפות ידיים" (disheartening). בנוסף, הסנאט אישר אמש את מינוי מועמדו של טראמפ לשר המשפטים של ארה"ב, ג'ף סשנס.

דבריו של השופט גורסאץ', שנבחר על ידי טראמפ בשבוע שעבר, פורסמו על רקע התקפותיו של הנשיא על השופטים הדנים בתביעה נגד הצו הנשיאותי שלו, המונע כניסת אזרחים משבע מדינות מוסלמיות לארה"ב. טראמפ כינה את ההליך המשפטי "מביש" וטען כי בתי המשפט "כל כך פוליטיים". קודם להערות אלו תקף טראמפ בטוויטר את שופט בית המשפט הפדרלי בסיאטל, שהקפיא את הצו המונע כניסת מוסלמים משבע מדינות. הנשיא כינה את השופט ג'יימס רוברט "שופט לכאורה", שפסיקתו "המגוחכת" תבוטל. 

שר המשפטים ג'ף סשנס בוושינגטון, אתמולצילום: CHIP SOMODEVILLA/אי־אף־פ

גורסאץ' הביע את אכזבתו מדבריו של טראמפ על מערכת המשפט בשיחה פרטית עם הסנאטור ריצ'רד בלומנטל, דמוקרט מקונטיקט, שאותו פגש בגבעת הקפיטול לקראת הדיונים באישור מינויו. יועץ לבית הלבן האמון על קידום מינויו של גורסאץ' אישר כי המועמד אכן אמר דברים אלה.

העובדה שמועמד לבית המשפט העליון התבטא באופן זה כלפי הנשיא שמבקש למנותו מבליטה את חריפות הסכסוך בין טראמפ למערכת המשפט בארה"ב. כך למשל, במפגש עם שריפים ומפקדי משטרה אתמול, אמר טראמפ כי השופטים הדנים בצו הנשיאותי כשלו בהבנת רעיונות שאפילו "תלמיד תיכון גרוע היה מבין". "זה יוצא דופן", אמר מייקל מקונל, שופט פדרלי לשעבר העומד בראש המרכז למשפט חוקתי באוניברסיטת סטנפורד. "טראמפ מרסק נורמות עתיקות יומין של התנהגות ונימוס בין זרועות הממשל". דבריו של טראמפ על שופטים ותלמידי תיכון:

אישור מינויו של סשנס הביא לסיומו מאבק חריף בסנאט, שנצבע בגוונים גזעיים והגיע לשיא עם השתקתה של הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן ממסצ'וסטס באחד הדיונים. מינוי סשנס, רפובליקאי מאלבמה, אושר ברוב של 52 תומכים לעומת 47 מתנגדים. הקולות התחלקו כמעט באופן מוחלט לאורך קווים מפלגתיים – עובדה המדגישה את הקיטוב בקונגרס של ארה"ב. כל המחוקקים הרפובליקאים הצביעו בעד מי שיהיה אחראי על מערכת אכיפת החוק של ארה"ב תחת ממשל טראמפ. ראש הקו-קלוקס-קלאן לשעבר, דייוויד דיוק, חוגג בטוויטר את מינוי סשנס:

הליך המינוי, חריף אפילו על פי הסטנדרטים שאפיינו את הדיונים בקונגרס בשנים האחרונות – הדגיש את המחלוקות המלוות את נשיאותו של טראמפ. אחת הדוגמאות לכך היא הרחקתה של הסנאטורית וורן, שמתחה ביקורת על סשנס בדיון בסנאט. צעד זה עורר ביקורת חריפה והבליט את הפן המגדרי של המאבק הפוליטי בארה"ב.

סשנס נודע כתומך נלהב של החומה שטראמפ הבטיח לבנות לאורך הגבול עם מקסיקו. כמו כן, שר המשפטים הנכנס דרש בעבר להגביל את ההגירה החוקית לארה"ב, בטענה שמהגרים גורמים לירידה בשכרם של אזרחי המדינה. בנוסף, בשנת 1986 נדחתה מועמדותו לתפקיד שופט פדרלי על רקע האשמות כי התבטא באופן גזעני. סשנס דחה אז את הטענות, אך באותו מעמד גם כינה ארגונים למען זכויות שחורים "לא אמריקאיים" והוסיף כי הם "פועלים בהשראת הקומוניסטים". כשניסה להבהיר את עמדתו הוא הודה שלעתים הוא מתבטא בקלות ראש. ההשתקה של הסנאטורית וורן בדיון בסנאט:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ