כך דחו השופטים את טיעוני טראמפ בעד הצו

השופטים ריסקו את טענות הממשל על נזק בלתי הפיך מההקפאה ונגד התערבות בית המשפט בהחלטות ביטחוניות. לפי הפסיקה, טראמפ יתקשה לשכנע את בית המשפט העליון לתמוך בצו המונע כניסת מוסלמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנות מחוץ לבית המשפט לערעורים, הלילה
הפגנות מחוץ לבית המשפט לערעורים לפני פסיקת השופטים בנוגע לצו הנשיאותיצילום: AP Photo/Haven Daley

לאחר פסיקת בית המשפט הפדרלי לערעורים בסן פרנסיסקו הלילה (שישי) לדחות הערעור על הקפאת צו איסור הכניסה לאזרחים משבע מדינות מוסלמיות, יכול כעת ממשל טראמפ לפנות לבית המשפט העליון. שלשום אמר טראמפ ש"אפילו תלמיד תיכון גרוע היה פוסק לטובתו", אולם, על פי הכרעת השופטים הלילה, הממשל יתקשה למצוא טיעון משכנע.

בית המשפט לערעורים בחן אם הממשל הציג היתכנות של נזק מיידי ובלתי הפיך אם לא תוסר ההקפאה – וקבע כי הממשל לא עשה זאת, ולא הראה יכולת לנצח בתיק. "הממשלה לא הציגה שום ראייה לכך שזר מאחת מהמדינות שצוינו בצו תכנן מתקפת טרור בארה"ב", נכתב.

שופטי בית המשפט לערעורים מסן פרנסיסקו. מימין: פרידמן, קנבי וקליפטוןצילום: אי־אף־פי

בית המשפט גם ציין את "רצינות ההאשמות שהמדינות העלו בנוגע לאפליה על רקע דתי". זה לא סימן טוב עבור ממשל טראמפ שטען כי הצו אינו נגד מוסלמים. בפסיקה צוין כי המדינות שעתרו נגד הצו הציגו "ראיות של מספר הצהרות של הנשיא על כוונתו להטיל 'איסור כניסה על מוסלמים'".

אחד הטיעונים המרכזיים נגד ההקפאה היה שלמדינת וושינגטון אין זכות חוקית לתבוע את הממשל על הצו. אבל בית המשפט הדגיש את יכולתה של וושינגטון לתבוע, בין היתר נוכח הפגיעה באוניברסיטאות בשטחה.

הממשל הציע תאוריה חוקית נוספת לפיה ייגרם נזק בלתי הפיך למדינה אם לבית המשפט תהיה יכולת לבקר צווים נשיאותים הנוגעים לביטחון המדינה. השופטים גילו חוסר סובלנות לטיעון זה, ותקפו את טענת הבית הלבן לפיו מגיעה לו "סמכות לא ניתנת לבחינה" בנושאי ביטחון לאומי. "אין ספק שהרשות השופטת שומרת לעצמה את הסמכות לדון באתגרים חוקתיים לצווים נשיאותיים", נכתב בפסיקה. 

נוכח המושב הלא מאויש בבית המשפט העליון בעקבות מותו של השופט השמרן סקאליה, יש שיוויון בין השופטים הליברלים לשמרנים. כלומר, נוסף על כך שלא ברור אם הצו ישיג את תמיכת כל השופטים השמרנים, כדי לזכות בערעור יצטרך הממשל לשכנע את אחד השופטים הליברלים. במקרה שארבעה שופטים יצביעו בעד וארבעה נגד – תיוותר על כנה החלטת בית המשפט לערעורים.

בית המשפט העליון יוכל גם להימנע מהחלטה שנויה במחלוקת ולדחות את הערעור, בעוד הסוגייה ממשיכה להיבחן בבתי משפט בערכאה נמוכה יותר. ממשל טראמפ יכול גם לבנות את התיק בבית משפט מחוזי אולם הציוץ של הנשיא לאחר פרסום הפסיקה הלילה מצביע כי יפנה ישירות לעליון במהירות האפשרית. "נתראה בבית המשפט", כתב טראמפ בטוויטר באותיות גדולות, "ביטחון המולדת בסכנה".

פסיקת בית המשפט לערעורים עונה רק על השאלה אם צדק השופט ג'יימס רוברט בסיאטל, שפסיקתו הקפיאה את יישום הצו בכל ארה"ב. במקביל, בבית המשפט של רוברט נמשך ההליך המשפטי בערעורים שהגישו המדינות וושינגטון וסיאטל, שנועד להכריע האם איסור הכניסה היה חוקתי. הציוץ של טראמפ בעקבות החלטת בית המשפט:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ