ועדה של האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב תומכת בעריכה גנטית בעוברים

ועדת מדענים בכירים קובעת כי יש לקדם את הטכנולוגיה כדי למנוע הורשת מחלות גנטיות. המתנגדים חוששים מעולם בו הורים ישפרו מראש את האינטיליגנציה של ילדיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוקר נוטל עוברים בתהליך הפריה חוץ-גופנית

ועדה של מדענים בכירים מטעם האקדמיה הלאומית למדעים והאקדמיה הלאומית לרפואה בארה"ב הביעה לראשונה תמיכה בביצוע עריכה גנטית של תאי רבייה במטרה להעניק לעוברים תכונות גנטיות שיוכלו להוריש לדורות הבאים. דו"ח שפרסמה אתמול (שלישי) הקבוצה טוען כי על ארצות הברית לקדם את המחקר בתחום זה, תוך הגבלתו למקרים שבהם ההתערבות עשויה למנוע מתינוקות לרשת מהוריהם גנים אשר גורמים לנכות ולמחלות קשות, ורק כאשר אין "חלופה הגיונית אחרת".

הבעת התמיכה היא צעד דרמטי כיוון שהממשל האמריקאי נמנע עד כה ממימון מחקר גנטי מסוג זה, שמתקיים כיום במדינות כמו סין ושוודיה, לאור הסוגיות האתיות המורכבות שהוא מעלה. כ-40 מדינות בעולם אוסרות שימוש בטכנולוגיית עריכה גנטית, בהן ישראל.

עריכה גנטית באמצעות מערכת CRISPR-Cas9

עריכה גנטית בתאי רבייה (germline editing) היא טכניקה לשינוי גנום שעשויה לאפשר להורים להביא לעולם ילדים ללא חשש שיעבירו אליהם גנים הגורמים למחלות, דוגמת טיי־זקס או מחלת הנטינגטון, ובלי להיפטר מעוברים הנושאים מוטציות הגורמות למחלות, כפי שקורה כיום לעתים קרובות. המצאתו לפני מספר שנים של Crispr-Cas9, כלי לעריכת גנום שנחשב זול וקל לשימוש, מאפשר כיום לחוקרים לגזור, להדביק ולמחוק חומר גנטי ברמת דיוק הולכת וגוברת. בעזרת הכלי החדש יוזמים מדענים טיפולים ניסיוניים במבוגרים הסובלים מסרטן, עיוורון ובעיות רפואיות אחרות כבר במהלך השנה הקרובה.

המתנגדים לטכנולוגיית העריכה הגנטית חוששים מפני התערבות יד אנושית באבולוציה של המין ומתריעים מפני עתיד שבו הורים בעלי אמצעים יוכלו להנדס תכונות כמו יופי, כוח ואינטיליגנציה בצאצאיהם העתידיים. מצב כזה עלול ליצור חברה דיסטופית שמחולקת בין אלה שיכולים להרשות לעצמם לשדרג את ילדיהם לבין כאלה שלא. אחרים מפחדים מפני יצירת בני אדם המיועדים פיזיולוגית לביצוע תפקידים מסוימים, למשל לשמש חיילים. לאור החששות הללו, הדו"ח החדש של קבוצת החוקרים האמריקאית קורא להימנע מכל שימוש שיכול לשדרג יכולות של בני אדם בריאים. כך למשל טכניקה לשיקום שריריהם של אנשים הלוקים בניוון שרירים, לא תוכל לשמש לחזק אנשים בריאים.

לדברי מחברי הדו"ח, אחת הסיבות העיקריות לתמיכתם בקידום המחקר של העריכה הגנטית בתאי רבייה היא התרחבות השימוש בטכניקות אלו במדינות כמו סין, שבה כבר נעשו ניסויים בעוברים שלא יועדו למטרות הריון. לדברי ר. אלטה צ'ארו, חוקרת ביו־אתיקה מאוניברסיטת ויסקונסין במדיסון ומובילת הפאנל שחיבר את הדו"ח, "איסור מוחלט על שימוש בטכנולוגיה הזו בארצות הברית לא ימנע ממנה להתפתח בשאר העולם".

מחברי הדו"ח מתריעים שהגיע הזמן שהאנושות תחליט כיצד ברצונה להשתמש בטכנולוגית העריכה הגנטית המתפתחת במהרה. צ'ארו הדגישה כי "חיוני שיתקיים דיון ציבורי לפני כל החלטה אם ואיך לקדם את המבחנים הקליניים בכלים הללו, ואנחנו צריכים לקיים אותו עכשיו". לדברי ריצ'רד היינס, חוקר סרטן מהמכון הטכנולוגי במסצ'וסטס (MIT) ואחד ממחברי הדו"ח, אם בעבר ניתן היה לדחות את הדיון בנושא שיפור גנטי בבני אדם כיוון שהכלים הטכנולוגיים לא היו מפותחים מספיק, מתקרב היום בו הדבר יהיה אפשרי. "אנחנו צריכים לחשוב היטב איך להבטיח שייעשה בהם שימוש רק לטובה ולא לרעה", אמר.

המלצות הוועדה האמריקאית באות בהמשך לדיונים שנערכו בשנה שעברה בוועידת פסגה בינלאומית בוושינגטון שמטרתה לבחון את הטכנולוגיה החדשנית מהיבטים פרקטיים ואתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ