שר ההגנה של ארה"ב: אם בעלות בריתנו לא יגדילו את תקציבי ההגנה, נפחית במחוייבות לנאט"ו

מאטיס הציב אוליטימטום בפגישת שרי ההגנה בברית - להגדיל תקציבים עד סוף השנה: "משלם המיסים האמריקאי לא יכול יותר לשאת על כתפיו חלק לא פרופורציונלי בהגנה על ערכי המערב"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שר ההגנה של ארה"ב, ג'יימס מאטיס הציב היום (רביעי) אולטימטום לברית נאט"ו לפיו, בעלות הברית של ארצו צריכות להגדיל את תקציבי ההגנה שלהם עד לסוף השנה - ולא ממשל טראמפ יפחית את מחוייבותו אליהן. מאטיס לא פירט מה יהיו השלכות מהלך זה.

בחזרה על דרישה שנאמרה על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר מאטיס שעל נאט"ו לאמץ תוכנית שקובעת לוח זמנים שיחייב ממשלות לעמוד ברף מימון הגנה של שני אחוזים מהתמ"ג. מאטיס כינה דרישה זו הוגנת. 

מאטיס (מימין) עם מזכ"ל נאט"ו סטולטנברג בבריסל, היוםצילום: EMMANUEL DUNAND/אי־אף־פי

"משלם המיסים האמריקאי לא יכול יותר לשאת על כתפיו חלק לא פרופורציונלי בהגנה על ערכי המערב", נכתב בנאום של מאטיס שפורסם, "האמריקאים לא יכולים לדאוג לביטחון ילדיכם יותר מכם".

מאטיס דיבר בפגישת שרי ההגנה של נאט"ו. הפגישה נערכה בזמן מביך עבור ארה"ב, לאחר סילוק היועץ לביטחון לאומי, מייקל פלין, על רקע יחסיו עם רוסיה לפני השבעת טראמפ. מאטיס ציין את סיפוח חצי האי קרים על ידי רוסיה, ואת השתלטות המדינה האיסלאמית (דאעש) על חלקים בעיראק ובסוריה, ואמר: "אחדים בברית הזו הפנו את מבטם והכחישו את מה שקורה".

שר ההגנה של בריטניה, מייקל פאלון, אמר שאף שמאטיס טען כי "הקונגרס לא ימשיך לקבל את חוסר השיוויון בנטל" - היה נראה כי הוא מקבל בברכה את ההצעה הבריטית לתוכנית העלייה בתקציבי ביטחון. מלבד ארה"ב ובריטניה, המדינות שהגיעו ליעד תקציב הביטחון הן: אסטוניה, פולין ויוון שנתונה במשבר כלכלי.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ