הרפורמים בארה"ב: מתנגדים למינוי דיוויד פרידמן לשגריר בישראל

בהודעה ראשונה מסוגה שפרסמה התנועה היהודית הגדולה במדינה נכתב כי דעותיו הקיצוניות של פרידמן בנוגע לפתרון שתי המדינות ולהתנחלויות יזיקו לשלום וליחסים בין ארה"ב וישראל

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרידמן בתום השימוע שלו בפני הוועדה ליחסי חוץ של הסנאט, אתמול
פרידמן בתום השימוע שלו בפני הוועדה ליחסי חוץ של הסנאט, אתמולצילום: WIN MCNAMEE/אי־אף־פי

התנועה הרפורמית, הגדולה מבין התנועות היהודיות בארה"ב, הודיעה היום (שישי) כי היא מתנגדת למינויו של דיוויד פרידמן לשגריר ארה"ב בישראל. זוהי הפעם הראשונה שבה התנועה נוקטת עמדה נגד מינוי לתפקיד זה.

נשיא האיחוד ליהדות הרפורמית ריק ג'ייקובס כתב בהודעתו כי מדובר ברגע קריטי והוסיף: "מעולם לא התנגדנו למינוי של שגריר ארה"ב. כעת אנחנו עושים זאת מתוך צורך חיוני מבחינתנו להביע את החששות שלנו בנוגע למינוי זה החשוב מאין כמוהו. הצהרתנו נובעת מאהבה עמוקה שלנו לישראל ומחשש כי התמיכה הדו-מפלגתית ארוכת השנים בישראל מוטלת על הכף".

בהודעה, שעליה חתמו ראשי כל הארגונים הגדולים המשתייכים לתנועה הרפורמית, תואר פרידמן כמי ש"חסר כישורים בסיסיים הדרושים לתפקיד" ו"נעדר האופי הדרוש לתפקיד כה רגיש". ההצהרה פורסמה לאחר שפרידמן שוחח אישית עם ג'ייקובס ולאחר שנציגי התנועה הרפורמית צפו בשימוע שלו בפני הוועדה ליחסי חוץ של הסנאט אתמול.

בהצהרה נכתב כי אין ספק שפרידמן אוהב את ישראל עמוקות, אך אין די בכך בכדי להפוך אותו לכשיר לתפקיד השגריר במדינה. עוד נטען בהודעה כי הוא לא יוכל לשחק תפקיד בונה. לדברי ג'ייקובס, "נראה כי דעותיו הקיצוניות בנושאי מפתח הקשורים לפתרון שתי המדינות, לגבולות ישראל, להתנחלויות ולמיקומה של שגרירות ארה"ב כבר מצאו ביטוי בבית הלבן. עמדות אלה מזיקות לשלום וליחסים איתנים בין ארה"ב לישראל".

בשימוע שלו אתמול ניסה פרידמן לסגת מכמה מהתבטאויותיו הקודמות. בין השאר, הוא אמר כי מתחרט שכינה את תומכיה של קבוצת השמאל היהודית בארה"ב ג'יי סטריט "גרועים מקאפו", הביע תמיכה בפתרון שתי המדינות (אך הביע ספק בכך שהפלסטינים מוכנים לקבלו) ואמר כי אינו חושב שהנשיא לשעבר ברק אובמה אנטישמי. הוא אף אמר שיתמוך בפינוי ההתנחלות בית אל, שלה תרם אלפי דולרים, אם פינוי זה יסלול את הדרך לשלום.

בהודעת הרפורמים נאמר, עם זאת, כי התנועה אינה מקבלת שהעמדות המרוככות שפרידמן הביע בשימוע החליפו היסטוריה ארוכה ומפורטת של יחסו אל ישראל, שהתבטאה הן באמירותיו והן בתרומותיו. יחד עם זאת, התנועה הסתייגה מקריאות הביניים שחזרו וקטעו את שימועו של פרידמן: "פרידמן זכאי לשימוע והסנטורים זכאים להציב בפניו שאלות חשובות בנוגע להתאמתו לתפקיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ