"הארץ" וניו יורק טיימס

המשטרה בסנט לואיס שבמיזורי חוקרת מי השחית אתמול (שני) יותר ממאה מצבות בבית קברות יהודי בעיר. זאת בשעה שעוד לפחות עשרה מרכזים קהילתיים יהודיים בלפחות חמש מדינות בארה"ב קיבלו איומים על פצצות, הפעם הרביעית בתוך פחות מחודשיים.

המשטרה לא אמרה אם היא מתייחסת לוונדליזם בבית הקברות "חסד של אמת" כפשע שנאה, אולם היא סבורה כי המעשה היה מאורגן, ולא של אדם פרטי. רשת פוקס ניוז דיווחה כי המשטרה בוחנת סרטונים ממצלמות אבטחה שפוזרו באזור.

"מספר חלקות נהרסו והמצבות הוצאו ממקומן", אמר מפקד משטרה מקומי, פדריק למונס, להאפינגטון פוסט. "בשלב זה, כל הכיוונים נחקרים", הוסיף.

אתמול דיווחו כלי תקשורת בארה"ב כי מרכזים יהודיים בניו יורק, ויסקונסין, מינסוטה, ניו מקסיקו ואלבמה קיבלו איומים על פצצות. "נראה שמדובר על אותו מתקשר סדרתי מהתקריות הקודמות" אמר פול גולדנברג, מהארגון האחראי על האבטחה מטעם "הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה".

הבית הלבן גינה אתמול את גל האיומים על המרכזים היהודיים בארה"ב ואמר כי "לפשעי שנאה ולאלימות מכל סוג שהוא אין מקום במדינה שמבוססת על חירות הפרט. הנשיא הבהיר זאת יותר מפעם אחת כי המעשים האלה בלתי מתקבלים על הדעת".

בעקבות גל האיומים, כתבה גם בתו של טראמפ בטוויטר, איוונקה, שהתגיירה לפני שנישאה לבעלה היהודי-אורתודוקסי ג'ארד קושנר, כי היא קוראת ל"סובלנות דתית" במדינה. "ארה"ב היא אומה שנבנה על העיקרון של סובלנות דתית. אנחנו חייבים להגן על בתי התפילה שלנו ועל המרכזים הדתיים במדינה", כתבה בטוויטר.

רק בחודש ינואר קיבלו מרכזים יהודיים בארה"ב 57 איומים על פצצות. האיומים היו מתואמים והגיעו בגלים: ב–9 בינואר 16 מרכזים יהודים קיבלו שיחות טלפון על פצצה בבניין, ב–18 בינואר התקבלו שיחות ב–27 מרכזים ואתמול (שלישי) ב–14 מרכזים ובתי ספר.  בעקבות כל שיחה, המרכזים בהם גם גני ילדים פונו בזריזות, המשטרה המקומית סרקה את המתחם, והמרכז חזר לפעילותו. באף אחד מהם לא נמצא מטען חבלה, עובדה שמניעה רבים להתייחס לאיומים המתוזמנים כתעלול מרושע ותו לא.

בשבוע שעבר פונתה גם הקונסוליה הישראלית במיאמי נוכח התרעה שהתקבלה על פצצה בבניין. משרד החוץ אישר הערב כי התרעה כזו התקבלה וכי המשטרה המקומית וצוות הביטחון טיפלו בנושא. כעבור זמן קצר התברר כי מדובר בהתרעת שווא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ