דו"ח מודיעין אמריקאי: אזרחי המדינות בצו ההגירה של טראמפ לא מאיימים על ארה"ב

לפי טיוטה של הדו"ח שהגיעה לידי אי-פי, רוב מתוך 82 בני האדם שנקשרו למעשי טרור בארה"ב היו אזרחים אמריקאים. במקביל, היועץ לביטחון לאומי החדש יצא נגד תיוג טרור כ"איסלאם רדיקלי"

אי-פי וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי וניו יורק טיימס

מומחים בגוף המודיעין של המשרד לביטחון לאומי בארה"ב לא מצאו די ראיות שיוכיחו כי אזרחי שבע המדינות המוסלמיות, עליהם נאסר תחילה להיכנס לארה"ב בצו הנשיא דונלד טראמפ, מהווים איום טרור על ארה"ב. המסקנה הזאת עולה מטיוטת דו"ח של המשרד שהגיעה לידי סוכנות הידיעות אי-פי, שם נכתב בין השאר כי אזרחות של אחת המדינות הללו איננה "אינדיקטור סביר" לאיומי טרור על ארה"ב וכי מעט מאוד אנשים מהמדינות האלה ביצעו התקפות או היו מעורבים במעשי טרור בארה"ב מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011.

כדי להצדיק את הצו שיצא בחודש שעבר, האוסר על כניסת אזרחי שבע המדינות - סודאן, סומליה, תימן, איראן, עיראק, לוב וסוריה - טען טראמפ כי הסיבה המרכזית היא החשש מפני מעשי טרור. בהמשך הורה שופט פדרלי במדינת וושינגטון להשעות את הצו בכל רחבי ארה"ב, אולם טראמפ הבהיר כי תוכנית חדשה נגד מהגרים תתפרסם בקרוב.

נשים מוסלמיות מפגינות נגד הנשיא טראמפ בשיקגו, בתחילת השבועצילום: JOSHUA LOTT/אי־אף־פי

דוברת המשרד לביטחון לאומי, ג'יליאן כריסטנסן, לא הכחישה את קיום הטיוטה, אולם הבהירה כי לא מדובר בנוסח או במסקנות סופיות של גוף המודיעין הממשלתי. "המסמך הנו פרשנות של מקור מודיעיני אחר המנוגד למסמך הרשמי שמכיל מקורות נוספים", אמרה כריסטנסן, "הדו"ח לא מכיל נתונים ממקורות אחרים בקהילת המודיעין. הוא לא גמור".

דו"ח המשרד לביטחון לאומי מבוסס על מידע לא מסווג מפרסומים תקשורתיים של משרד המשפטים בנושא הרשעות בטרור או טרוריסטים שמתו בעת המעשה. הוא כולל גם נתונים על מחזיקי אשרות של משרד הפנים, הערכות המודיעין האמריקאי על איומים גלובליים ודו"ח הטרור של משרד הפנים האמריקאי מ-2015.

טיוטת הדו"ח קוראת תיגר על הטענות המרכזיות של טראמפ בנושא ההגירה לארה"ב. לפי הדו"ח, מתוך 82 בני אדם שהממשל קבע כי ניסו בהשראת ארגון טרור זר לבצע או ביצעו התקפה בארה"ב  - יותר ממחציתם היו אזרחי ארה"ב שנולדו בארה"ב. השאר היו מ-26 מדינות שונות בהן פקיסטאן, סומליה, בנגלדש, קובה, אתיופיה, עיראק ואוזבקיסטאן. מתוך מדינות אלה רק סומליה ועיראק נמצאות ברשימה של טראמפ. מתוך שאר חמש המדינות האסורות בצו הנשיאותי, רק שלושה בני אדם, אחד מאיראן, אחד מסודאן ואחד מתימן, היו מעורבים בתיקי טרור בארה"ב, אולם איש מסוריה לא היה מעורב ולא ברור אם ישנם חשודים או נאשמים מלוב.

הדו"ח מצא עוד כי ארגוני טרור באיראן, לוב, סומליה וסודאן משקפים איום אזורי מקומי ורק ארגונים בעיראק, סוריה ותימן מאיימים על ארה"ב. כריסטנסן ציינה כי המדינות הללו נבחרו בין השאר משום שהן לא מסוגלות לבדוק כראוי את האזרחים שלהן ולא משתפות פעולה עם מאמצי ארה"ב לבחון את האנשים שרוצים להיכנס לארה"ב. דו"ח הביטחון הלאומי הוכן כחלק מדרישה של הנשיא טראמפ לבחון את אגפי המודיעין בארה"ב, זאת אחרי שבית משפט לערעורים דחה את הערעור שלו נגד השעיית הצו.

מקמאסטר נגד תיוג "האיסלאם הרדיקלי"

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי החדש של הנשיא טראמפ הרברט מקמאסטר אמר לחברי המועצה לביטחון לאומי בדיון שנערך שלשום כי מוסלמים שמבצעים מעשי טרור מסלפים את הדת שלהם וכי התיוג "טרור איסלאמיסטי קיצוני" לא יעיל משום שטרוריסטים הינם "ההפך מאיסלאמיים". דבריו של מקמאסטר, בדיון הראשון שלו בפני כל חברי המועצה, מנוגדים להשקפותיהם של יועצים בכירים אחרים של הנשיא טראמפ ומשקפים גישה מתונה יותר כלפי העולם המוסלמי.

דבריו אלה שונים מהדברים שנאמרו בקביעות על ידי הן הנשיא והן על ידי קודמו בתפקיד מייקל פלין שהתפטר בעקבות חקירת קשריו לרוסיה. זהו גם סימן שמקמאסטר עשוי להרחיק את המועצה לביטחון לאומי מהתפיסות האידיאולוגיות של פלין. השפה שלו קרובה יותר לעמדות שנקטו הנשיאים לשעבר ברק אובמה וג'ורג' בוש הבן, שפעלו שניהם להפריד בין מעשי טרור לדת האיסלאם בטענה שארה"ב צריכה לסייע לבעלות בריתה המוסלמיות לרדוף אחריו טרוריסטים ללא קשר להיותם מוסלמים.

מקמאסטרצילום: Susan Walsh/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ