טראמפ הולך בדרכו של יועצו באנון בקרב נגד התקשורת

הנאום הלוחמני והחריף של הנשיא נגד העיתונות וההחלטה להרחיק כלי תקשורת מרכזיים מהבית הלבן הם ביטוי להשקפת העולם של האסטרטג באנון, הסבור שהציבור לא מעוניין במסר אופטימי

גלן תראש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאום טראמפ, ביום שישי
גלן תראש, ניו יורק טיימס

את הקרב נגד התקשורת בארה"ב שמנהל הנשיא דונלד טראמפ, תכנן יועצו הבכיר סטיב באנון. יום לאחר שבאנון הציג הגדרה חדשה לשמרנות, שכוללת התקפות על הגלובליות, והעיתונות, נשא טראמפ נאום לוחמני שבו תקף באופן החריף ביותר מאז הושבע את כלי התקשורת האמריקאיים.

בנאום בכנס בוועידה השמרנית לפעילות פוליטית בארה"ב (CPAC)  אמר טראמפ כי גופי התקשורת "מאוד חכמים, הם מאוד ערמומיים, מאוד רמאים. הם לא מייצגים את העם, ולעולם לא ייצגו את העם".

באנון ביטא עמדה דומה יום קודם לכן. "אם אתם חושבים שהם יחזירו לכם את ארצכם בלי מאבק, אתם טועים טעות מרה", אמר בהופעה יחד עם ריינס פריבוס, ראש הסגל בבית הלבן. "בכל יום תהיה מלחמה". כעת, מתברר שדבריו היו הקדמה אידאולוגית להתקפה של טראמפ, עם אזהרה לכל מי שעדיין אינו מעריך כראוי את נחישות הבית הלבן לקעקע את הממסד בוושינגטון.

הגישה משולחת הרסן של טראמפ בנאום הלהיבה את הבאים לכינוס. הם קראו קריאות עידוד, בהן "טראמפ!" ו"ארה"ב!". בניגוד לקודמיו, טראמפ מעצים את התקפותיו על מי שמגדיר כאויביו ערב נאומו הראשון לאומה לפני המושב המשותף של שני בתי הקונגרס.

כפי שעשו במהלך הקמפיין, טראמפ ובאנון סבורים שהציבור האמריקאי לא מעוניין בשאיפות אופטימיות, אלא רוצה לשמוע מנהיג שיביע בקול את חששותיו. "הם (התקשורת) תאגידים גלובליסטים שמתנגדים נחרצות אג'נדה לאומית כלכלית כשל טראמפ", אמר יום לפני נאומו של טראמפ, "הדרך שהם הציגו את הקמפיין, כפי שהציגו את תקופת המעבר וכפי שהם מתארים עכשיו את הממשל, זה תמיד לא נכון".

ההבדל העיקרי בין הנשיא והאסטרטג הבכיר שלו הוא שטראמפ פחות מחויב לפילוסופיה או השקפת עולם - אפילו החזון של באנון המכונה "הטראמפיזם" - מאשר באנון עצמו. לעומת הנשיא, היועץ הבכיר אוחז בהשקפת עולם סדורה הרואה בהיסטוריה כסדרה של מאבקי כוח.

אתמול, הורחקו כתבים של כלי תקשורת מרכזיים, שבהם ניו יורק טיימס ו–BBC מתדרוך בבית הלבן, במקום זה הוזמנו כתבים נבחרים לשיחה עם הדובר שון ספייסר, שלא לפני המצלמות. באנון, כך סיפרו אנשים מי שמכירים את המצב, תמך בהתלהבות במהלך זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ