טראמפ בנאומו הראשון בקונגרס: מגנים את האלימות נגד קהילות יהודיות

בנאומו הראשון בקונגרס מנה נשיא ארה"ב את הצעדים שנקט מאז השבעתו, הזכיר את הסנקציות שהטיל על איראן וציין את "הברית הבלתי שבירה" עם ישראל. טראמפ: נתחיל בקרוב בבניית החומה בגבול עם מקסיקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בנאומו בקונגרס. מאחוריו עומדים סגנו פנס (משמאל) ויו"ר בית הנבחרים ראיין
טראמפ בנאומו בקונגרס. מאחוריו עומדים סגנו פנס (משמאל) ויו"ר בית הנבחרים ראייןצילום: JIM LO SCALZO/אי־אף־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא הלילה (רביעי) את נאומו הראשון בקונגרס. לפני שמנה את הצעדים שנקט מאז השבעתו לנשיאות בינואר, פתח טראמפ בגינוי התקריות האנטישמיות שאירעו באחרונה בארה"ב. הנשיא האמריקאי פרט בנאומו את תוכניותיו לשנה הנוכחית, כולל שינויים יסודיים במערכת הבריאות ובצבא.

"איומים מהתקופה האחרונה נגד מרכזי קהילות יהודיות וונדליזם בבתי קברות יהודיים, וכך גם הירי בקנזס סיטי בשבוע שעבר, מזכירים לנו שבזמן שאנחנו חלוקים כאומה בנוגע לעמדות, אנחנו מדינה שעומדת מאוחדת בגינוי של שנאה ורשע על כל צורותיו", אמר טראמפ. אתמול דווח כי הנשיא רמז לכך שהתקריות המדוברות אינן נובעות בהכרח מאנטישמיות, וכי "מישהו עושה את זה כדי לגרום לאחרים להיראות רע".

טראמפ הזכיר את הברית בין ארה"ב וישראל והתייחס לצעדים שנקט נגד איראן. "הטלתי עיצומים חדשים על גורמים ופרטים התומכים בתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן, וחיזקתי את הברית הבלתי-שבירה שלנו עם מדינת ישראל", אמר טראמפ.

נשיא ארה"ב התייחס גם לסוגיית ההגירה ואמר כי ארה"ב תחל בקרוב בבניית החומה בגבול עם מקסיקו. ואולם טראמפ לא התייחס להצהרותיו הקודמות ולפיהן מקסיקו תישא בעלויות הבנייה.

בהתייחס למדיניות ההגירה של ארה"ב הוסיף טראמפ כי הוא פתוח לרעיונות לשיפורה. מדובר בשינוי משמעותי ביחס להצהרותיו הנוקשות עד כה. "אני מאמין כי רפורמה אמיתית במדיניות ההגירה היא אפשרית", אמר טראמפ, והוסיף כי הדבר יתאפשר רק אם ארה"ב תוכל לשפר את התעסוקה של האמריקאים, לחזק את הביטחון הלאומי "ולהחזיר את הכבוד לחוק".  

אתמול דיווחה רשת CNN כי טראמפ שוקל להציג חוק הגירה חדש שיאפשר להעניק מעמד חוקי, אך לא אזרחות אוטומטית, למהגרים לא חוקיים בארה"ב. לפי הדיווח, בכיר בבית הלבן הסביר כי ייתכן שילדי המהגרים, שהובאו לארה"ב ילדים צעירים וגדלו במדינה, לא יסולקו ממנה ויתנו להם להישאר.

טראמפ גם פנה לקונגרס וקרא לו לבטל את תוכנית הבריאות של הנשיא הקודם, ברק אובמה ("אובמה-קר") וכינה אותה "אסון". 

הנאום שודר בשעה 9 בערב (שעון וושינגטון) ולכן נתפס כחשוב בעיני טראמפ, נוכח האפשרות שניתנה לו לזכות בתשומת לב הקהל בשעות צפיית השיא ולתאר את תוכניותיו. זאת אחרי חודש ראשון בתפקיד שהתאפיין בהחלטות שנויות במחלוקת, דרמות בסגל העובדים שלו ומריבות עם התקשורת. הנאום, אותו כתב טראמפ עם עוזרו סטיבן מילר ועוזרים אחרים, כלל כמה מחוות שמטרתן לאחד את המדינה המקוטבת, וניסה לחבוש את הפצעים שנותרו כתוצאה ממערכת הבחירות הקשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ