הקונסרבטיבים בארה"ב פותחים דלת ללא-יהודים

פתיחת שערי בתי הכנסת לחברים שאינם יהודים היא חלק ממגמה בזרמים הליברליים הצפויה להעמיק את ההבדלים בין התנועה הקונסרבטיבית ובין היהדות האורתודוקסית בארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס של התנועה הקונסרבטיבית, בנובמבר באילינוי. בני זוג של יהודים יוכלו להיבחר למוסדות הקהילה המינהליים

ארגון הגג של הקהילות הקונסרבטיביות בארה"ב מעודד לראשונה את קהילותיו לקבל באופן רשמי חברים שאינם יהודים. ההחלטה, שאינה מחייבת ומותירה לכל קהילה לקבל מדיניות עצמאית בתחום, התקבלה ב–1 במארס, בהצבעה אינטרנטית שהשתתפו בה הקהילות החברות באסיפה הכללית של איחוד בתי הכנסת של היהדות הקונסרבטיבית (USCJ). לפי הודעת האיחוד, שפורסמה באתר החדשות היהודי JTA, ההצעה עברה ברוב סוחף של 94 מול 8, עם נמנע אחד. 15 קהילות החברות באסיפה הכללית לא השתתפו.

"אנו חוגגים את הרבגוניות בין ובתוך קהילותינו ומעודדים קשר עם כל מי שמחפש בית רוחני וקהילתי בסביבה יהודית אותנטית ודינמית", צוטטה ההחלטה באתר JTA. "אנו קוראים לכל קהילותינו לפתוח את שעריהן לרווחה בפני כל מי שמבקש להיכנס. הבה נשאף להגשים את חזון ישעיהו 'כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים'". את נוסח ההחלטה כבר אישרה לאחרונה הנהלת USCJ, וכעת ההצעה הובאה לאישורו של גוף בוחר רחב יותר, האסיפה הכללית.

באיחוד בתי הכנסת הקונסרבטיביים בצפון אמריקה יש כמעט 600 קהילות. על פי מחקר של מכון Pew משנת 2013, 18% מיהודי ארה"ב מגדירים את עצמם קונסרבטיבים, קבוצה של מיליוני בני אדם שמצטמקת והולכת, ומאבדת את בניה לטובת זרמים היהודיים האחרים ובשל תהליכי ההתבוללות.

לקראת ההצבעה אמר הרב סטיב וורניק, העומד בראש USCJ, לJewish Chronicle כי ההצבעה נועדה לקבוע אמות מידה שמשקפות את המציאות וערכי התנועה. לדבריו, המשימה העיקרית של האיחוד היא להבטיח את "בריאות בתי הכנסת שלנו ולסייע לקהילות הקדושות שלנו לשגשג".

משמעות ההחלטה היא שקהילות קונסרבטיביות יוכלו לקבל כחברים מן המניין מתפללים שאינם יהודים על פי ההלכה. לרוב, מדובר בבני זוג של יהודים או בילדים שנולדו למשפחות מעורבות. אלה יוכלו לשלם דמי חבר, לבחור ולהיבחר למוסדות הקהילה המינהליים, להשפיע במסגרת ההצבעות הקהילתיות על זהות הרבנים, שליחי הציבור ועוד. עם זאת, ההחלטה אינה מתירה למי שאינם יהודים לתפוס עמדות של הנהגה רוחנית או הובלת ריטואלים. ההחלטה הנוכחית לא מתירה להעלות אותם לתורה או לקבל אותם כשליחי ציבור בתפילות.

ההצבעה היא ציון דרך בהתפתחות התנועה הקונסרבטיבית, שבעשורים האחרונים קיבלה שורה של פסקי הלכה והחלטות לפתוח את שורותיה. היא צפויה להגדיל עוד יותר את ההבדלים בינה ובין היהדות האורתודוקסית בארה"ב, שנכון לעכשיו היא האחרונה שדבקה בהגדרות מסורתיות והלכתיות של מיהו יהודי, ואולי גם את ההבדלים עם החברה היהודית בישראל.

הרב סטיב וורניק, ראש איחוד בתי הכנסת של היהדות הקונסרבטיביתצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של סטיבן וורניק

אבל ההחלטה אינה מפתיעה לאור המגמה הקיימת זה שנים רבות בזרמים הליברליים ביהדות ארה"ב, להכלת לא־יהודים. התנועה הרפורמית ביטלה הלכה למעשה כבר בשנות ה–80 את הקביעה המסורתית וההלכתית כי יהודי הוא מי שאמו יהודייה או מי שעבר גיור, ולאורך השנים פתחה את שעריה לכל מי שאינו יהודי, גם בעריכת טקסי נישואים מסורתיים עם בני זוג יהודים. גם רשת בתי הספר הקונסרבטיביים בארה"ב, שכטר, מקבלת ילדים שרק אביהם יהודי (כלומר,הם אינם יהודים על פי ההלכה), ובלבד שהילדים יעברו גיור עד שיגיעו לגיל מצוות. בפועל, ההחלטה האחרונה של USCJ נותנת תוקף רשמי למציאות הקיימת ברבים מבתי הכנסת הקונסרבטיביים, שאליהם באות משפחות מעורבות מבחינה דתית.

שמואל רוזנר, חוקר בכיר במכון לחקר מדיניות העם היהודי ומחבר הספר "שטעטל, בייגל, בייסבול", העוסק ביהדות ארה"ב, אמר כי מדובר בהחלטה בעלת משקל, "מדרגה נוספת בנורמליזציה של חיים יהודיים באמריקה, שבהם הלא־יהודים אינם משחקים עוד בתפקיד 'האחר', אלא הם חלק מהמעגל הפנימי הכי אינטימי של משפחה וקהילה".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית בישראל, הסביר את ההחלטה. "מה עושה אשה יהודייה שהתחתנה עם גבר שאיננו יהודי, ומתכוונת, בהסכמה עם בן זוגה, לקיים בית יהודי ולהעניק לילדים חינוך יהודי?! הילדים, לית מאן דפליג, יהודים הם. אז מהו הפתרון המוסרי, הערכי, היהודי — לטרוק בפני משפחה זו את הדלת? מדובר בהחלטה קשה אך מחויבת המציאות. וזה ימשיך להיות האתגר העצום של יהדות צפון אמריקה — בכל הזרמים, גם באורתודוקסיה המודרנית, שמצניעה זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ