אנשיל פפר
אנשיל פפר

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נחשב למנצח הפוליטי הגדול של 2016 כששני הארגונים הבינלאומיים שבעיניו מאיימים על רוסיה — האיחוד האירופי וברית נאט״ו — נחלשו באופן ניכר. קודם הצביעו רוב בקרב אזרחי בריטניה לעזוב את האיחוד במשאל הברקזיט, וחמישה חודשים לאחר מכן נבחר דונלד טראמפ, מי שהביע את הערצתו לפוטין ואת חוסר אמונו בנאט״ו, לנשיא ארצות הברית.

אבל ככל שבוושינגטון הולכת ומעמיקה החקירה בקשרים בין חלק מאנשיו של טראמפ למוסקבה והרוח האנטי־רוסית במערב מתחזקת, נראה שפוטין לא התכוון בכלל לתוצאה כזאת. כקצין מודיעין לשעבר, הוא ממילא לא תיאר לעצמו שאפילו כנשיא טראמפ יצליח להחליף עשרות אלפי קצינים ואנשי מודיעין מקצועיים שרואים ברוסיה אויב — הוא רק רצה קצת לפגוע במועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון בהפצת אימיילים שנגנבו ממחשבי המפלגה הדמוקרטית, ולערער מראש את מה שהעריך שתהיה מדיניות תקיפה של הנשיאה כלפי רוסיה. גם הוא העריך, כמו כולם, שהילרי תשב בבית הלבן.

ניצחון טראמפ הוא הצלחה גדולה ובוטה מדי עבור פוטין, והוא מתחיל לשלם עכשיו את מחיר ההצלחה. בין ההשלכות הפחות חיוביות מבחינתו של פוטין ניתן למנות, בין השאר, את יצירת הקונסנזוס המחודש בין שתי המפלגות הגדולות בארה"ב, אשר רואות ברוסיה איום. בבחירות 2012 ברק אובמה זילזל במועמד הרפובליקאי מיט רומני שאמר שרוסיה היא האיום הגדול ביותר על ארה״ב. ״שנות ה–80 התקשרו והן רוצות את מדיניות החוץ שלהן בחזרה״, אמר לרומני באחד העימותים. כעבור יותר מארבע שנים, הדמוקרטים כבר התנתקו לגמרי מהעמדה ההיא של אובמה ולמרות שאיפותיו של טראמפ לחברות עם פוטין, גם הרפובליקאים ממשיכים לראות ברוסיה אויב.

אחדות הדעים הזאת משני צדי המעבר בקונגרס גם תקשה מאוד על ממשל טראמפ — אם בכלל ינסה — להגשים את משאלתו המרכזית של פוטין; הסרת הסנקציות הכלכליות שהוטלו על ארצו. כל מהלך בכיוון מצד הממשל יתקל במחאה נמרצת בקונגרס.

פוטין בטקס החייל האלמוני במוסקבה, בחודש שעברצילום: Ivan Sekretarev/אי־פי

עוד מגמה של טראמפ שכנראה כבר נבלמה היא חוסר האמון שהביע במערכת הבחירות בברית נאט״ו. במקום להחליש את הברית הצפון־אטלנטית, העדויות על ההתערבות הרוסית מיקדו את תשומת הלב בשאיפותיו של פוטין וחידדו אצל ממשלות אירופיות רבות את ההכרה בדבר חשיבותה של נאט״ו, שעמדה בסימן שאלה בעשורים שמאז התפרקות ברית המועצות. טראמפ אולי לא מעריך את נאט״ו, אבל האירופאים מבינים כיום שהיא חיונית עבורם כהגנה מפני רוסיה התוקפנית.

סגן הנשיא מייק פנס כבר עשה סיבוב ביבשת, וניסה לשכנע את המדינות החברות בנאט"ו שארה״ב תישאר נאמנה לברית. דווקא מופע השוטר הטוב והשוטר הרע של טראמפ ופנס גורם לכך שלראשונה זה עשרות שנים שוקלות ממשלות רבות באירופה, אפילו גרמניה האנטי־מיליטריסטית, לבטל קיצוצים מתוכננים בצבאותיהם, להגדיל מחדש את תקציבי הביטחון ולעבוד על שיתופי פעולה צבאיים חדשים במרכז ומזרח אירופה, בקרבת הגבול עם רוסיה.

ההתנגדות לרוסיה גם מאחדת את הגורמים בממשל טראמפ שמקורבים פחות למעגל הפנימי של הנשיא. בעוד שחלק מיועציו ומקורביו של טראמפ חשודים במגעים אסורים עם נציגי הקרמלין והכאוס גובר בבית הלבן, אל הוואקום נכנסים אנשי צוותם של שר החוץ רקס טילרסון, שר ההגנה ג'יימס מאטיס והיועץ לבטחון לאומי הגנרל הרברט מקמאסטר (שהחליף את הגנרל בדימוס מייקל פלין ששיקר לגבי שיחותיו עם שגריר רוסיה). כל אלה נחושים להעמיד חזית אחידה למניעת ההשפעה הרוסית.

נשיא רוסיה חוגג את יום האשה הבינלאומי, אתמולצילום: Alexei Druzhinin/אי־פי

גם חשיפת שיטות לחימת הסייבר של רוסיה הקהתה את יעילותן. פריצות למערכות מחשבים על ידי גופי מודיעין אמורות להיות נסתרות והעקבות לגורם הפורץ מטושטשות. לא ברור כמה ניסו מנגנוני הביון הרוסיים להסתיר בשנה שעבר את הפריצות למחשבי הדמוקרטים, אבל התוצאה היא שהשיטות — שימוש בקבוצות מאורגנות של האקרים והפצת המסמכים הגנובים באמצעות ארגון וויקיליקס, בגיבוי של ידיעות מפוברקות באמצעות ערוצי התעמולה של הקרמלין ואתרי אינטרנט עלומים — נחשפו. לא רק שזה גרם לרבים במערב לראות בפוטין כמי שביקש להתערב בהליך הדמוקרטי בארה"ב, זה משליך גם על מערכות בחירות נוספות.

המטה של מועמד המרכז לנשיאות צרפת, עמנואל מקרון, מאשים זה שבועות את הרוסים בכך שהם מנסים לפרוץ למחשביו ולהפיץ עליו עובדות כוזבות שיפגעו בסיכוייו. מקרון כעת מוביל בסקרים בביטחה על פני שני מועמדים הנחשבים לידידותיים לרוסיה, מארין לה פן ופרנסואה פיון, וכפי שמסתמן מכך — פתאום להיות היריב של רוסיה הופך ליתרון בבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ