תחת טראמפ: צניחה במספר המהגרים חסרי האשרות שניסו לחצות את הגבול ממקסיקו

מספר המהגרים שנתפסו בגבול או שכניסתם נבלמה טרם חצו אותו ירד ב-36% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. המגמה מיוחסת בין היתר לאפקט ההרתעתי של הכרזות טראמפ נגד מהגרים

ניקולס קוליש ופרננדה סאנטוס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדר הגבול לארה"ב באריזונה, בחודש שעבר
גדר הגבול לארה"ב באריזונה, בחודש שעברצילום: JIM WATSON/אי־אף־פי

מספר המהגרים חסרי האשרות שנתפסו לאורך גבולה הדרומי של ארה"ב ירד בחדות בחודש שעבר. לטענת הבית הלבן, מגמה זו מצביעה על כך שייתכן כי ידו הקשה של דונלד טראמפ כלפי הגירה לא חוקית כבר משפיעה על הנעשה בגבול.

על פי משמר הגבול, בחודש פברואר נתפסו כ–840 בני אדם מדי יום או בגבול או שכניסתם לארה"ב נבלמה טרם חצו אותו ממקסיקו. נתון זה, כך נמסר, משקף ירידה של כ–36% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. כמו כן, נתון זה משקף ירידה של 39% בהשוואה לחודש ינואר – כלומר היפוך במגמת ההתגברות הקבועה במספר המעצרים, המתרחשת במקביל לעליית הטמפרטורות ויציאתם של יותר מהגרים לארה"ב.

הנתונים צפויים לספק את תומכיו של טראמפ, ועשויים לאפשר לו לתבוע לעצמו קרדיט על קיום מהיר של הבטחת הבחירות שלו לרסן את ההגירה הלא חוקית. "הנתונים הראשוניים מראים שאכיפת החוק חשובה, שהרתעה חשובה, ושטיפול בהגירה יכול לגרום לשינוי", אמר השר לביטחון מולדת, ג'ון קלי.

כניסת המהגרים לאורך גבולה הדרומי של ארה"ב תלויה זה זמן רב בגורמים רבים, בהם מצב הכלכלה והאלימות במדינות שהם באים מהן. אך הגורם המשפיע ביותר הוא מדיניות ההגירה של ארה"ב. על רקע זה, מומחים אמרו שהם לא מופתעים לראות האטה במגמה אפילו לפני שהצווים הנשיאותיים של טראמפ בנושא יושמו במלואם, או לפני שהוא בנה את החומה שהבטיח לאורך הגבול.

"הרתעה תודעתית היא חלק מרכזי מהצווים הנשיאותיים האלו", אמר פיי היפסמן, מומחה מהמכון למדיניות הגירה. היפסמן הוסיף כי רק העלאת האפשרות של הרחבת פעילות האכיפה והיקף המעצרים לאורך הגבול מרסן במידה מסוימת את ההגירה לארה"ב.

מאז הושבע לתפקידו, טראמפ שב ואמר כי למהגרים חסרי אשרות יהיה קשה יותר להיכנס לארה"ב ולהישאר בה. בנוסף לתכנון החומה, הנשיא הרחיב את הסמכות של סוכני רשות ההגירה והבטיח לגייס עוד עובדים לשורותיהם. כמו כן העלה טראמפ את רף הכניסה לארה"ב בהתבסס על טענות לרדיפה במדינת המוצא, וקרא למעצר וגירוש מהיר יותר של מהגרים שכבר נכנסו למדינה באופן לא חוקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ