ארגונים יהודיים בארה"ב: מתנגדים לחוק האוסר כניסת הקוראים לחרם על התנחלויות

הליגה נגד השמצה והוועד היהודי-אמריקאי, שידועים לרוב בתמיכתם בישראל, טענו כי החוק שאושר בכנסת השבוע "לא יסייע לתדמיתה" ויפגע במאבק נגד חרמות

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר תיבון

שני ארגונים יהודיים מרכזיים בארה״ב הביעו ביממה האחרונה ביקורת על החוק החדש שאושר בכנסת ביום שני האוסר את כניסתם לישראל של אזרחים זרים שהביעו תמיכה בהחרמת ההתנחלויות. הליגה נגד השמצה והוועד היהודי-אמריקאי, שניים מהארגונים היהודיים הוותיקים בארה״ב, שידועים לרוב בתמיכתם בישראל, הזהירו כי לתפיסתם החוק החדש דווקא יפגע במאבק נגד חרמות על ישראל. 

הוועד היהודי-אמריקאי הודיע כי בתור ארגון ש״תומך בעקביות בישראל ומתנגד לתנועת ה-BDS, אנו מזדהים לחלוטין עם הרצון להגן על הלגיטימיות של מדינת ישראל״. אלא שלדברי נשיא הארגון, דייוויד האריס, ״ההיסטוריה מוכיחה כי שלילת כניסה למדינה מאנשים שעומדים בקריטריונים אחרים, אך ורק על סמך עמדותיהם הפוליטיות, לא תסייע להביס את ה-BDS". האריס הוסיף כי החוק החדש ״לא יסייע לתדמיתה של ישראל כמגדלור של דמוקרטיה במזרח התיכון, כפי שהיא״, ויקשה על הציבור הישראלי לחשוף את תומכי ה-BDS למציאות המורכבת בישראל ולאופיה האמיתי של המדינה.  

הפגנות בעד ונגד ישראל בניו יורק, ב-2015צילום: ASSOCIATED PRESS

אתמול הצטרפה הליגה נגד השמצה לביקורת על החוק החדש, כאשר הודיעה כי ״אנו מחויבים עמוקות למאבק נגד BDS ודה-לגיטימציה. החוק הזה לא עוזר. הדמוקרטיה הישראלית, הפלורליזם והפתיחות של החברה בישראל, משמשות כהגנה הטובה ביותר נגד ה-BDS. החוק הזה גורם נזק במקום לסייע״. יש לציין כי גם הוועד היהודי-אמריקאי וגם הליגה נגד השמצה הובילו בשנים האחרונות יוזמות נגד תופעת החרמות על ישראל, תוך התמקדות בהתפשטות התופעה באוניברסיטאות ומכללות ברחבי ארה״ב. בעקבות ההודעות שלהם, עשויים ארגונים נוספים מהזרם המרכזי של יהדות ארה״ב להצטרף לביקורת. 

מלבד שני ארגונים אלה, החוק נתקל בביקורת גם מצד אירגונים המזוהים יותר עם השמאל היהודי בארה״ב, בראשם ג׳יי סטריט, שטען כי חשוב לבדל בין מי שקוראים לחרם כולל על ישראל לבין מי שקוראים להחרמת ההתנחלויות. ״יש תומכים מובהקים של ישראל שתומכים בחרם ממוקד על מפעל ההתנחלויות מעבר לקו הירוק, מתוך תמיכה בפיתרון שתי המדינות והתנגדות לכיבוש. בעוד ג׳יי סטריט אינה שותפה לעמדה זו, אנו מכבדים אותה״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ