ממשלת קולומביה תופסת את מקום המורדים בגידול מריחואנה

ארגוני המורדים מימנו את פעילותם במשך שנים על ידי גידול ומיסוי סמים. כעת מבקשת הממשלה להפוך את גידול המריחואנה לחוקי, ולנתב לכלכלת המדינה את הרווחים שהגיעו עד כה למורדים

ניקולס קייסי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועל בחווה לגידול מריחואנה בקולומביה, השבוע
ניקולס קייסי, ניו יורק טיימס

במשך שנים שמרה בלנקה ריברוס, אשה קולומביאנית מאחד הכפרים במדינה, על סדר יום קבוע: לאחר שסיימה להכין את ארוחת הבוקר וללוות את בנה לבית הספר, היא חזרה הביתה לשקית אשפה גדולה וגדושה במריחואנה. היא נהגה לגזום את הצמחים, יחד עם אחד מבניה, ולהכין אותם בשביל סוחרי הסמים בקולומביה.

מי שניהל במשך שנים ארוכות את ענף גידול המריחואנה, בכפר הקטן שבו מתגוררת ריברוס, הוא הארגון FARC. המורדים המשתייכים לארגון גבו מס בשיעור גבוה על הסם ועסקו בסחר בינלאומי של חומרים לא חוקיים — סחר שהיקפו נאמד במיליארדי דולרים.

בשנה שעברה נחתם הסכם שלום בין הממשלה למורדים. בעקבות ההסכם, הגיעו רשויות המדינה לכפר ההררי כדי לשים קץ לעסקי הסמים באזור. "איך אפרנס את משפחתי", תהתה ריברוס לאור המציאות החדשה. כעת יש לה חלופה בלתי צפויה: להמשיך לייצר מריחואנה בברכת הממשלה.

חברה קנדית בשם "פארמה־קיאלו" פועלת בימים אלה, בתיאום הדוק עם הממשלה הקולומביאנית, כדי לייצר את הסם במדינה באופן חוקי לחלוטין. לשם כך החלה כבר לגייס מאגר רחב של עובדים שיעסקו במלאכת הייצור. הממשלה הודיעה כי בשבועות הקרובים היא תתחיל לחלק רישיונות לגידול מריחואנה רפואית למספר קטן של חברות, ובהן החברה הקנדית.

"יש לנו הזדמנות חדשה", הצהיר שר הבריאות של קולומביה, אלחנדרו גוויריה, שמשרדו אחראי להנפקת רישיונות הגידול. השר אמר כי עד היום הממשלה כשלה בניסיונותיה לשכנע חקלאים במדינה לעבור מגידול מריחואנה לענפי גידול אחרים. לדבריו, האיכרים שעברו לענפי חקלאות אחרים הרוויחו פחות, הפיתוח הכפרי נסוג, ורבים מהחקלאים חזרו לגדל מריחואנה.

הוא משוכנע כי מיסוד הסחר וריכוזו בידי הממשלה יצמצמו את תפוצתו. לשיטתו, הפיכת המריחואנה לחוקית עשויה לתת זריקת מרץ פיננסית למדינה שכלכלתה נפגעה במלחמות שהתרחשו בתחומיה.

יותר מ–220 אלף בני אדם נהרגו בעימותים שארכו 52 שנה בין ארגון המורדים למיליציות וכוחות הממשלה. באותן מלחמות הצליח הארגון FARC להשתלט על שטחים נרחבים שהיו באחריות הממשלה.

לדברי גורמים בממשלה הקולומביאנית, הארגונים הסוררים מימנו את פעילותם בעשרות השנים האחרונות בגידול ומיסוי מריחואנה וקוקאין. מטרת המדיניות החדשה, שהופכת את הסם לחוקי, היא לנתב את הרווחים שהגיעו לידי המורדים לממשלה ולאיכרים.

אבל גם החברה הקנדית צפויה להרוויח מהסדרת ענף המריחואנה. אף שחברות נוספות מבקשות לקבל רישיון לגידול הסם, הפירמה הקנדית היא הגדולה מכולן. החברה הקנדית, שנוסדה ב–2014, כבר עושה ניסויים לפיתוח זני מריחואנה חזקים ומשוכללים יותר מאלה שהמורדים גידלו. היא כבר הספיקה לחתום על הסכם לאספקת עובדים שיעסקו בייצור הסם, והיא מוכנה להוביל את הענף שנשלט עד כה על ידי ארגון המורדים.

הצעד הראשון של החברה היה לפעול לשינוי החוק בקולומביה הנוגע לגידולו של הסם. החוק החדש במדינה, שאושר לפני כשנתיים, מתיר לגדל את הסם לשוק המקומי ולייצא מוצרים על בסיס מריחואנה רפואית, כמו שמנים וקרמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ