ארה"ב הגישה כתבי אישום נגד מרגלים רוסים בקשר לפריצה ל-500 מיליון חשבונות יאהו

משרד המשפטים הגיש כתבי אישום נגד ארבעה בני אדם - שני אנשי סוכנות הביון FSB ושני האקרים. זוהי הפעם הראשונה שארה"ב מגישה כתבי אישום הנוגעים לתקיפות סייבר נגד נציגים של רוסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פול אבט, האחראי על פשעי סייבר ב-FBI במסיבת עיתונאים, היום
פול אבט, האחראי על פשעי סייבר ב-FBI במסיבת עיתונאים, היוםצילום: YURI GRIPAS/רויטרס

משרד המשפטים בארה"ב הגיש היום (רביעי) כתבי אישום נגד ארבעה בני אדם בקשר לפריצה ל-500 מיליון חשבונות דואר אלקטרוני של חברת יאהו. לדברי עוזרת שר המשפטים, מארי מאקורד, שניים מהנאשמים הם אנשי ביון רוסיים ושניים הם פושעי סייבר.

ארבעת הגברים יחד עומדים בפני 47 סעיפי אישום, בהם קשירת קשר לביצוע פשע, הונאת מחשבים, ריגול כלכלי, גניבה של סודות מסחר וגניבת זהות חמורה, כך על פי ההודעה לעיתונות של משרד המשפטים בארה"ב.

מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו ב-2014צילום: בלומברג

שני הסוכנים של סוכנות הביון הרוסית הם דמיטרי דוחושייב, בן 33, ואיגור סושחין, בן 44. שניהם אזרחי ותושבי רוסיה. שני הנאשמים הנוספים הם אלכסיי בלאן, אזרח ותושב רוסיה בן 29, וכארים בארטוב, בן 22, בעל אזרחות קנדית-צרפתית ותושב קנדה. על פי הודעת ארה"ב, בלאן רשום כעת כמבוקש מספר אחת של ארה"ב בתחום פשעי הסייבר. עוד נמסר כי בלאן נעצר ביוון אך הצליח להימלט לרוסיה לפני שהוסגר. בראטוב נעצר בקנדה ביום שלישי.

לדברי עוזרת שר המשפטים, הסוכנים הרוסים "הגנו, הנחו, אפשרו ושילמו להאקרים פורעי חוק לאסוף מידע באמצעות חדירות למחשבים בארה"ב ובמקומות אחרים. הם שמרו על הגישה הלא מורשית לאותם מחשבים כדי לגנוב מהם מידע". עוד אמרה מאקורד כי בין מטרות ההתקפה היו אנשי ביטחון, דיפלומטים ואנשי צבא. כמו כן ציינה מאקורד כי התוקפים חיפשו עיתונאים ברוסיה ועובדים רבים של ספקיות שירותי רשת נוספות, שאליהן תכננו לפרוץ. עם זאת, ציינה, עוזרת שר המשפטים, כתבי האישום לא קושרים בין הפריצה ליאהו לפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית בזמן המרוץ לבית הלבן.

יאהו פרסמה את דבר הפריצה לשרתיה בחודש ספטמבר אשתקד. במשך חודשים טענה החברה כי האקרים שפעלו בשירות מדינה זרה עמדו מאחורי ההתקפה, אך לא מסרה פרטים נוספים בנושא בשל החקירה שנערכה באותו זמן. באותו זמן נחשבה הפריצה לגדולה ביותר בהיסטוריה של פריצות הסייבר, אך פריצה גדולה יותר, למיליארד חשבונות יאהו, התגלתה לפני שלושה חודשים. פריצה זו התרחשה בשנת 2013.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ