צו ההגירה של טראמפ נפסל שוב; כניסתו לתוקף מוקפאת בכל ארה"ב

שני שופטים בהוואי ובמרילנד עיכבו את הצו הנשיאותי האוסר על אזרחי שש מדינות מוסלמיות להיכנס לארה"ב. בכך הוקפא הצו בפעם השנייה, כמה שעות לפני שהיה אמור להיכנס לתוקף. טראמפ: התערבות חסרת תקדים

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ נואם בעצרת בטנסי, הלילה
אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

שופט פדרלי במדינת הוואי עיכב הלילה (רביעי) את ביצועו של צו ההגירה המרוכך של הנשיא דונלד טראמפ, האוסר על אזרחיהן של שש מדינות בעלות רוב מוסלמי להיכנס לתחומי ארה"ב. שעות ספורות לאחר מכן, שופט שני במדינת מרילנד פסק נגד טראמפ, והורה באופן נפרד שלא ליישם את הצו. 

הצו הנשיאותי אמור היה להיכנס לתוקפו היום, אך בעקבות הפסיקה, כניסתו לתוקף מושעית בכל רחבי ארה"ב. הממשל צפוי לערער על הפסיקה בהקדם. הנשיא טראמפ אמר בעצרת בטנסי כי מדובר ב"התערבות משפטית חסרת תקדים". עוד אמר כי "הפסיקה הזו גורמת לנו להיראות חלשים. אנחנו הולכים להילחם בפסיקה הנוראית הזו. אנחנו ניקח את זה עד לעליון אם נצטרך, ואנחנו ננצח".

מדינת הוואי ואיש דת מוסלמי מקומי בשם איסמעיל אלשיח, עתרו לבית המשפט הפדרלי במדינה בבקשה לפסול את הצו הנשיאותי, אותו פירסם טראמפ לפני כשבועיים, בטענה שהוא סותר את החוקה האמריקאית. העותרים טענו כי הצו מהווה בפועל, גם אם לא באופן מוצהר, אפליה על רקע דתי כנגד מוסלמים, ולכן עומד בסתירה לתיקון הראשון לחוקה המבטיח חופש דת. השופט דריק ווטסון, שמונה על ידי הנשיא הקודם ברק אובמה, הכריע כי יש יסוד סביר לטענה זו. 

במרילנד, השופט תאודור ד. צאונג פסק בעתירה שהוגשה על ידי עמותות העובדות עם פליטים ומהגרים. הוא קבע כי הצו הוא יישום הבטחת הבחירות של ארדואן לאיסור כניסה על מוסלמים לשטח ארה"ב.

פסיקות אלה הן הפעם השנייה שבה מערכת המשפט האמריקאית מציבה מכשול משמעותי בפני מדיניות ההגירה של טראמפ. הצו הנשיאותי שאותו הורה השופט ווטסון להשהות, הינו נוסח מרוכך של צו ההגירה המקורי שהציג טראמפ עם כניסתו לתפקיד. הצו הקודם נפסל על ידי משפט פדרלי, בפסיקה של שלושה שופטים, בהם שופט שמרן שמונה לתפקידו ע"י הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש.

בעקבות הפסיקה ההיא, שהתקבלה בחודש פברואר, ניסה הממשל לתקן את צו ההגירה, כך שיצליח לעמוד באתגרים משפטיים עתידיים. בין השאר, הצו ה"מרוכך" צמצם את מספר המדינות שעל אזרחיהן תיאסר הכניסה לארה"ב משבע לשש (עיראק הוסרה מהרשימה), ונוסח כך שיהיה ברור כי אזרחי אותן מדינות שכבר מחזיקים כיום באשרת כניסה או עבודה תקפה בארה"ב, לא ייפגעו מן המהלך. למרות תיקונים אלה, בית המשפט בהוואי קבע הלילה כי גם הצו ה"מרוכך" יוצר אפליה דתית ממוסדת בארה"ב, ולכן עומד בסתירה לחוקה. 

השופט ווטסון הסביר בפסק הדין כי על אף שהבית הלבן ניסח את צו ההגירה מבלי להתייחס באופן ספציפי לדת האיסלאם, יש לקחת בחשבון גם את האירועים שקדמו לפירסומו של הצו. "יש להתייחס להקשר ההיסטורי, ההצהרות הפומביות ורצף האירועים שקדמו לפירסום הצו", נכתב בפסק הדין, "אין מנוס ממסקנה כי הצו הנשיאותי נוסח במטרה ברורה להפלות דת מסוימת". בדברים אלה רמז השופט להבטחתו של טראמפ בתקופת הבחירות לנשיאות כי יאסור על כניסת מוסלמים לארה"ב, ולאמירות ברורות שהשמיעו יועציו ומקורביו בנושא זה גם אחרי ניצחונו בבחירות לנשיאות. 

במידה והממשל אכן יערער על הפסיקה בהוואי, בית המשפט הפדרלי שיתבקש לדון בנושא יהיה בית המשפט לערעורים של אזור החוף המערבי. זהו אותו בית משפט שפסל על הסף את הצו הקודם שהציע טראמפ. על פי רוב ההערכות, אם בית המשפט הזה אכן יתבקש לדון פעם נוספת בנושא, בהרכב יישבו שני שופטים שמונו ע"י הנשיא לשעבר ברק אובמה, מה שמגדיל את הסבירות שגם הצו הנוכחי של טראמפ לא יתקבל. 

אם זה אכן יקרה, המוצא האחרון של טראמפ יהיה עתירה לבית המשפט העליון, שבו מכהנים כרגע שמונה שופטים בלבד, מתוכם ארבעה שופטים ליברלים שצפויים להתנגד לצו הנשיאותי שלו. אם שופטי בית המשפט העליון יידרשו לעתירה בנושא ויפסקו בהתאם לחלוקה שבין שמרנים וליברלים, התוצאה תהיה שוויון, ומשמעותה תהיה שפסיקת בית המשפט הפדרלי נשארת על כנה. כדי לשפר את סיכוייו בעליון, טראמפ יצטרך לזרז את מינויו של מועמדו לאיוש משרת השופט התשיעי בבית המשפט, ניל גורסץ', שצפוי להתחיל בשבוע הבא את השימועים שלו בפני הסנאט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ