הדלפות מהכנסייה המורמונית: היטלר ורבין הוטבלו לאחר מותם לחיי נצח

האתר מורמון ליקס שפתח חבר כנסייה לשעבר מפרסם מסמכים שמוציאים את מנהיגי המורמונים משלוותם. בין ההדלפות: תעודות הטבלה והצגת פמיניסטיות כאויבות הכנסייה

טלי קרופקין
ניו יורק
הכנסיה המורמונית בסולט לייק סיטי שביוטה
הכנסיה המורמונית בסולט לייק סיטי שביוטהצילום: אי־פי

הילרי קלינטון, המפלגה הדמוקרטית, וה-CIA אינם היחידים שנפלו קורבן להדלפות מביכות בשנה האחרונה. גם הכנסייה המורמונית, אחת הדתות הסודיות בעולם, מתמודדת עם אתגרי העידן הדיגיטלי מאז שחבר הכנסייה לשעבר קיבל השראה מוויקיליקס והקים אתר הדלפות משלו - מורמון ליקס. באתר מתפרסמים מסמכים פנימיים על איומים לכנסייה, משכורות של בכירי הארגון, ומסכמים המאוששים חלק מהשערוריות הגדולות ביותר שפקדו את הכנסייה המורמונית בעשורים האחרונים. למרות התנגדות הארגון, באתר הבטיחו השבוע כי לא יפסיקו את פעילותם בטענה כי החשיפות יאיצו עידן חדש של שקיפות בכנסייה.

מאז שהוקם בשנה שעברה, האתר מורמון ליקס מפרסם מסמכים פנימיים של הכנסייה, לרוב תכתובות פנימיות של מנהיגים מקומיים שיסקרנו יותר את המאמינים מאשר את הציבור הרחב. אף שלא מדובר בינתיים בשערוריות בסדר גודל של הכנסייה הקתולית, חלק מהמסכמים המודלפים עשויים לסדוק את התדמית של מנהיגי הכנסייה בעיני המאמינים. למשל, מסמכים המראים כי משכורות הבכירים עומדות על 120 אלף דולר בשנה, בניגוד להנחה הרווחת כי הם מסתפקים בשכר זעום.

מסמכים אחרים חוזרים לשערוריות עבר של הכנסייה המורמונית. כבר מאז שנות ה-90, דיווחים על כך שהכנסייה מטבילה ניצולי שואה יהודים ומנהיגי עבר מתים, כדי להעניק להם כרטיס לעולם הבא, עוררו סערה. אולם לפני חודש, פרסם האתר מורמון ליקס גם תעודות מהטבלות של 17 מפורסמים, בהם אדולף היטלר וכעת יכולים גולשים לעיין בתעודת ההטבלה שנועדה להעניק להיטלר ואווה בראון חיי נצח. בין 17 המנהיגים המוטבלים מחדש שתעודותיהם פורסמו גם זאת של יצחק רבין, שהוטבל בשנת 2005.

את האתר ייסד ריק מקנייט, מאמין לשעבר שהתפרסם כשהדליף כי הכנסייה מתנגדת להטבלות של ילדים לזוגות חד מיניים. פריוויסי פראט, ההאקר שמנהל את מורמון ליקס, אמר בראיון לאתר גיזמונדו, כי הוא מקווה כי האתר שלו יעניק השראה למיזמים דומים בדתות אחרות. "תמיד שנאתי את השליטה של הממשל על חיי, ואני חושב שאנשים כמו אדוארד סנודן וצ'לסי מנינג הם גיבורים. אבל כשהייתי בכנסייה, לא הבנתי שהשליטה של דתות על חייהם של אנשים גדולה כמו זאת של ממשלות. אני מקווה שאנו פורצי דרך גם עבור מוסדות דתיים אחרים", אמר.

במשך זמן רב הכנסייה לא פעלה נגד האתר. ואין זה הפעם הראשונה שהיא מתייחסת בסלחנות לביקורת. המחזמר המצליח "בוק אוף מורמון", הלועג למיסיונרים מורמונים, למייסדי הכנסייה, ולהתנהלותה במדינות אפריקאיות, מאת יוצרי הסדרה סאות' פארק, לא הצליח להוציא את הכנסייה משלוותה.

אולם המדיניות של הכנסייה ביחס לאתר השתנתה החודש. במורמון ליקס פורסם מסמך פנימי על אויבי הכנסייה המורמונית שהופץ בין הבכירים. התרשים מציין כי האויבים מימין הם "נביאי שקר", כנראה מנהיגי זרמים שהתפצלו מהכנסייה, כמו FLDS, המורמונים הפונדמנטליסטים בהנהגתו של וארן ג'פס, שהנהיג פלג פוליגמי של הכנסייה ונעצר בשנת 2006 על עבירות מין. במרכז המפה הפוליטית, האיומים הגדולים בעיני הכנסייה הם פורנוגרפיה. מהצד השמאלי, האיומים הגדולים הם חילון, הלם מההיסטוריה של הכנסייה בקרב מאמינים, וחוסר הסכמה עם המדיניות הנוכחית של הכנסייה. גם הקבוצה הפמיניסטית ordain women, הקוראת להסמיך נשים לכמורה בכנסייה המורמונית, מוגדרת כאיום.

כיממה לאחר פרסום המסמך, עורכי הדין של הכנסייה שלחו מכתב לאתר הדורש להוריד אותו. בתגובה עורך דין המייצג את האתר פרסם מסמך סירוב ארוך, וקרא לכנסייה לנהוג בסובלנות. "בעיני, התגובה של הכניסה למחזמר היתה מעוררת השראה, בגלל הסובלנות לחופש הביטוי, במקום שבו רוב הדתות מגיבות ללעג בכעס ולפעמים אף באלימות". בהמשך המכתב, עורך הדין מאיים כי צעדים משפטיים מצד הכנסייה רק יוסיפו פרסום לאתר (כפי שכבר קרה השבוע, כשהסכסוך סוקר בתקשורת האמריקאית). "בקיצור, המאמצים שלכם רק גרמו לתגובה הפוכה, ומאמצים דומים רק יגרמו לתגובה גדולה אף יותר", מסכם המכתב. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ