ראש ה-FBI: אין בידינו ראיות שאובמה צותת לטראמפ במהלך הבחירות

בשימוע הראשון של ועדת המודיעין בקונגרס אישר ג'יימס קומי כי נערכת חקירה בדבר התערבות רוסיה בבחירות. יו"ר הוועדה דווין נונס אמר כי ייתכן שהופעלו אמצעי מעקב אחרים נגד הנשיא ומקורביו

רויטרס, גרדיאן וניו יורק טייימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, גרדיאן וניו יורק טייימס

ראש ה-FBI, ג'יימס קומי, אמר היום (שני), בשימוע הראשון בוועדת המודיעין של בית הנבחרים החוקרת את התערבות רוסיה בבחירות, כי אין לבולשת הפדרלית או למשרד המשפטים האמריקאי אף הוכחה שתתמוך בטענות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי ממשל הנשיא לשעבר ברק אובמה צותת לו במגדלו בניו יורק במהלך הבחירות.

לדברי קומי, אובמה לא יכול היה להורות על ציתותים לטראמפ. "אין אף אדם בארה"ב שיכול להורות על הפעלת אמצעי מעקב נגד אדם אחר", אמר קומי, "גם לא נשיא". הוא הוסיף כי "אין לנו מידע שתומך בציטוטים האלה (של טראמפ)".

בפתח דבריו אמר קומי כי הוא מאשר שהסוכנות הפדרלית חוקרת את המאמצים של הממשלה הרוסית להתערב בבחירות, כולל את הקשרים בינה לבין הקמפיין של טראמפ. עם זאת הוא הבהיר כי הוא אינו יכול לתת לוח זמנים עד לסיום החקירה בנושא. עוד אמר קומי כי סוכנויות המודיעין לא הכריעו עדיין בשאלה אם הרוסים הצליחו או לא להשפיע על הבחירות

ראש ה-NSA, מייקל רוג'רס, שהופיע אף הוא בשימוע לצדו של קומי, התייחס גם לדבריו של דובר הבית הלבן שון ספייסר, לפיהם סוכנות הביון הממשלתית של בריטניה סייעה לאובמה לצותת לטראמפ. לדבריו, אין הוכחות לכך שהמודיעין הבריטי מעורב בציתותים כלשהם. הוא הסכים כי האשמות כאלה הינן "שטויות". בהקשר אחר אמר רוג'רס כי המאמצים של רוסיה להתערב בבחירות דמוקרטית לא היו הפרעה חד פעמית. הם ממשיכים – כעת באירופה. "ראינו את אותם דברים שראינו בארה"ב, במובנים של מידע מוטעה וחדשות מזויפות", אמר.

כצפוי, המחוקקים הרפובליקאים שאלו את קומי אם ה-FBI חוקר את ההדלפות של מידע רגיש על טראמפ שפורסמו לאחר הבחירות. טראמפ אף צייץ כי "הסיפור האמיתי  שהקונגרס, ה-FBI, וכל האחרים צריכים לבדוק הוא הדלפת מידע מסווג. חייבים למצוא את המדליף עכשיו!". על כך ענה קומי כי הדלפה של מידע מסווג מהסוכנות היא פשע חמור ויש לחקור אותו ולהעמיד בגינו לדין.

לדברי קומי, זה אינו דבר שגרתי שה-FBI מאשר או מכחיש קיומן של חקירות, אולם בנסיבות מיוחדות, כשיש אינטרס ציבורי, הבולשת תדון בנושאים כאלה, "וזוהי דוגמה לכך", אמר. עד כה, ה-FBI לא הכירה בקיום חקירה על הקשר בין מקורביו של טראמפ למוסקבה, ולרוב אנשי הסוכנות לא מדברים על חקירות שעדיין מתנהלות. אולם, בכירים בסוכנות הודו שמתקיימת חקירה בדיווחים בתקשורת.

במהלך השימוע הגיב הנשיא טראמפ בטוויטר והתייחס לכך שהן רוג'רס והן קומי שללו שרוסיה הצליחה לשנות את סך הקולות בבחירות. לדבריו, זה אומר שהשניים מודים כי רוסיה  לא התערבה בבחירות. כמו כן הוא התייחס לסירובו של קומי להכחיש כי תדרך את הנשיא לשעבר אובמה על השיחות שביצע פלין עם בכירים ברוסיה.

את השימוע היום פתח יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים דווין נונס שאמר כי הוועדה לא קיבלה אף ראיה למזימה בין רוסיה לבין הקמפיין של טראמפ במהלך הבחירות. ובהתייחס להאשמות של הנשיא נגד אובמה אמר נונס כי "אנחנו יודעים שלא היה ציתות למגדל טראמפ, אולם ייתכן שנעשה שימוש באמצעי מעקב אחרים נגד טראמפ ומקורביו".

חבר הקונגרס הדמוקרטי הבכיר ביותר בוועדה, אדם שיף, הבהיר כי עם זאת "אנחנו עדיין לא יודעים אם הפעילות הרוסית הסתייעה באזרחים אמריקאים, בהם אנשים מתוך מטה הבחירות של טראמפ". לדבריו, "אם המטה של טראמפ או כל אדם אחר שהיה קשור אליו, עזר לרוסים, לא יהיה זה רק פשע חמור אלא זה היה אחד מהבגידות הקשות ביותר על אמון המדינה בהיסטוריה".

הופעתו של קומי, לצד עדות של אנשי מודיעין מההווה ומהעבר היא רגע קריטי לחקירה. טראמפ התייחס לשימוע בטוויטר, וכתב "ג'יימס קלאפר (ראש ה-CIA) ואחרים הצהירו שאין ראיות שנשיא ארה"ב היה קשור לרוסיה. הסיפור הזה הוא חדשות כוזבות". הוא האשים שוב את הדמוקרטים בהמצאת הסיפור כתירוץ להפסדם בבחירות. 

בעבר כבר אמר קומי לחברי קונגרס כי אין שום ביסוס לטענות של טראמפ נגד אובמה.  הצהרתו כי אין עדות לציתותים מהווה התנכרות לטענות נשיא מכהן על ידי ראש ה-FBI שלו. קומי כבר קרא בעבר למשרד המשפטים להתנער מטענות טראמפ בנושא, אך סורב.

בשימוע יצטרפו לקומי ראש הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב ה-NSA אדמירל מייקל רוג'רס, וראשי ה-CIA תחת ממשל אובמה ג'ון ברנן וג'יימס קלאפר.

קשה לשער עד כמה יסכים קומי לשוחח על פרטים אחרים בחקירה, או אף אם יאשר שה-FBI חוקר מקורבים לטראמפ. אולם, עד כה הוא הראה נכונות להיות פתוח יותר מאשר אנשי ממשל אחרים. ביולי בשנה שעברה כשהודיע שלא יעמיד לדין את הילרי קלינטון על פרשת המיילים, הוא פירט רבות על הבעיות בהתנהלותה. התבטאויות שעוררו זעם בקרב דמוקרטים.

ראש הבולשת הפרדלית ג'יימס קומי מגיע לשימוע בבית הנבחרים, היוםצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ