ממשל טראמפ אישר את הנחת צינור הנפט שהפך לסמל המאבק הסביבתי של אובמה

אישור הנשיא היה דרוש לקידום הנחת צינור קיסטון XL בין קנדה למפרץ מקסיקו. אובמה הקפיא בזמנו את הפרויקט בנימוק כי הוא מערער את יכולתה של ארה"ב לקדם מדיניות נגד שינויי אקלים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד הנחת הצינור במדינת וושינגטון, החודש
אי-פי

ממשל הנשיא דונלד טראמפ אישר היום (שישי) את הנחתו של צינור הנפט קיסטון XL - צעד הפוך למדיניותו של הנשיא לשעבר ברק אובמה. אישור הבית הלבן פותח את הדרך להשלמתו של הפרויקט בעלות שמונה מיליארד דולר, שהפך בזמן אובמה לאחד הסמלים המרכזיים של המאבק הסביבתי בארה"ב. כמו כן, האישור הוא אחד הצעדים הגדולים ביותר שנקט עד כה ממשל טראמפ כדי לתת להתפתחות כלכלית קדימות על פני חשש משינויי אקלים ופגיעה בסביבה.

משרד החוץ של ארה"ב, האחראי על בחינת הפרויקט משום שהוא חוצה גבולות בינלאומיים, קבע כי הנחת הצינור משרתת את האינטרסים של ארה"ב. החלטה זו התקבלה לאחר בחינת משתנים סביבתיים, כלכליים ודיפלומטיים, נמסר ממשרד החוץ. עם זאת, בשלב זה עדיין לא ברור מה השתנה חוץ מבחירתו של טראמפ לנשיא, מאז משרד החוץ קיבל החלטה הפוכה לפני שנתיים. ממשל הנשיא אובמה טען בזמנו כי קידום פרויקט קיסטון יפגע במאמצי ארה"ב לקדם הסכם גלובלי, שאכן נחתם בפריז, אך ממשל טראמפ זנח את המאבק באקלים והעלה את האפשרות לסגת מהסכם האקלים.

החברה הראשונה שהגישה בקשה לקבלת אישור בשנת 2008, טראנס-קנדה, כינתה את החלטת הבית הלבן ציון דרך משמעותי. "אנחנו מעריכים מאוד את ממשל טראמפ, שבחן ואישר את היוזמה החשובה הזו", אמר מנכ"ל טראנס-קנדה ראס גירלינג. אך ארגון גרינפיס, מהמתנגדים הקולניים ביותר לפרויקט, הודיע כי הצעד מסמן לעולם כי ארה"ב נעה אחורה בנוגע למדיניות אקלים ואנרגיה. מנהלת הארגון בארה"ב, אנני לאונרד, אמרה כי פעילי גרינפיס ימשיכו להילחם נגד הנחת הצינור: "קיסטון נעצר בעבר והוא יעצר פעם נוספת", קבעה לאונרד.

לאחר שיושלם צפוי אורך הצינור להיות 2,735 ק"מ. הוא צפוי להעביר נפט מחולות זפת באלברטה, קנדה, למזקקות לאורך חופי מפרץ מקסיקו. הצינור יעבור דרך המדינות מונטנה, דרום דקוטה, נברסקה, קנזס ואוקלהומה. כמו כן, הצינור צפוי להעביר כמות נפט השווה ל-800 אלף חביות נפט מדי יום - יותר מחמישית מהנפט שקנדה מייצאת לארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ