ועדת המודיעין של הסנאט תחקור את ג'ארד קושנר על פגישות שארגן עם בכירים רוסים

הוועדה, שחוקרת את הקשרים בין אנשיו של טראמפ לבין בכירים רוסים והקרמלין, דרשה מוקדם יותר החודש מהבית הלבן לתשאל את קושנר, חתנו של טראמפ ואחד מיועציו הבכירים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ועדת המודיעין של הסנאט תחקור את ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כחלק מחקירת הקשרים בין אנשיו של טראמפ לבין בכירים רוסים או בקרמלין. כך לפי בכירים בממשל האמריקאי ובקונגרס.

החודש, הובהר למשרד היועץ לבית הלבן כי ועדת המודיעין של הסנאט, החוקרת את התערבות רוסיה בבחירות אשתקד, מעוניינת לתשאל את קושנר על פגישות שהוא ארגן עם שגריר רוסיה, סרגיי קיסליאק. אחת הפגישות נערכה עם מנהל בנק ממלכתי רוסי, שלא דווחה.

קושנר והנשיא טראמפ בבית הלבן, בינוארצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

עד היום, הודה הבית הלבן כי התקיימה רק פגישה אחת בין קושנר לקיסליאק, בתחילת דצמבר ובמגדל טראמפ בניו יורק, בה השתתף גם היועץ לביטחון לאומי לשעבר, מייקל פלין. בהמשך אותו חודש, זימן קיסליאק פגישה נוספת, שלדברי הבכירים, קושנר אינו נכח בה אלא שלח סגן מטעמו.

בהמשך נפגש קושנר עם סרגיי גורקוב, מנהל ונשקונומבנק, שספג סנקציות מממשל אובמה בתגובה לסיפוח חצי האי קרים בידי רוסיה והתערבותה במשבר במזרח אוקראינה. דוברת בבית הלבן, הופ היקס, אישרה את הפגישות האלה והבהירה כי לא יצא מהן דבר ולא הושגו הסכמות.

חברים בצוות המעבר של טראמפ נפגשו באופן קבוע עם בכירים זרים, ופגישות עם שגריר רוסיה הן דבר מקובל ולגיטימי. אחד מתפקידיו של קושנר במהלך מסע הבחירות ובצוות המעבר היה להיות אחראי לקשר עם ממשלות ובכירים זרים, ולדברי היקס, הוא נפגש עם עשרות בכירים ממדינות שונות. היא הוסיפה כי קושנר מוכן לשוחח עם חברי ועדת המודיעין בסנאט וכי הוא "לא מנסה להחביא שום דבר".

עם זאת, פגישות בין מקורביו של טראמפ לבין בכירים רוסים או אנשים הקשורים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שלגביו נטען כי ניסה להשפיע על הבחירות ישירות לטובתו של טראמפ, נמצאות במרכז תשומת הלב של כמה ועדות בקונגרס וב-FBI, שעה שהחוקרים מנסים לקבוע את היקף ההתערבות הרוסית בבחירות ואת טיב הקשרים בין בכירים רוסים לבין מי ממעגל המקורבים של הנשיא.

מוקדם יותר היום חשף הוושינגטון פוסט שהשפעתו של קושנר בבית הלבן צפויה לגדול, כי טראמפ ימנה אותו לראש משרד חדש בבית הלבן "לחדשנות אמריקאית". במקביל לתפקיד ימשיך קושנר לייעץ לנשיא בנושאי חוץ, פנים והסגל הנשיאותי, ולייעץ לנשיא ביחסים עם סין, מקסיקו, קנדה והמזרח התיכון. 

המשרד יפעל ל"שיקום הרשויות הפדרליות" ולהגשמת כמה מהבטחותיו של טראמפ בבחירות – כמו שיפור הסיוע לחיילים לשעבר ומלחמה בהתמכרות לאופיואידים – תוך שימוש בעקרונות מעולם העסקים והפרטה של כמה מתפקידי הממשל. לפי מקורות בבית הלבן, את המשרד יאכלסו מנכ"לים לשעבר והוא עוצב כך "שיכניס רוח חדשה ורעננה לממסד הוושינגטוני השחוק", ויבסס מורשת לנשיא שעדיין מתקשה להטיל את חותמו האישי על הממשל וולהציג הישג משמעותי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ