מאות מכשפות בארה"ב הטילו יחד כישוף על טראמפ, והן חושבות שזה עובד

באמצעות תמונה לא מחמיאה של טראמפ, נר כתום ואמירת "אתה מפוטר" מנסה תנועת ההתנגדות הקסומה להכשיל את הממשל. חבריה מעודדים מהכישוף הקודם שהטילו, נוכח החקירות על קשר לרוסיה וקריסת התוכנית להחלפת אובמה-קר

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

מכשפות, מאמיני דת הוויקה (Wicca), פגאנים, ומתנגדי טראמפ שחדשים לעולם הכישוף‎ חברו שלשום (ראשון) בחצות כדי להטיל כישוף המוני על הנשיא דונלד טראמפ. ההתנגדות הקסומה (Magic Resistance), כפי שקוראים לה חבריה, פועלת מזה חודשיים, ופעיליה מקווים שהפולחן יסייע לסכל את מעשיו של טראמפ ולגרשו מהבית הלבן. 

בקבוצת הפייסבוק של ההתארגנות, הנקראת Bind Trump (לכבול את טראמפ), ישנם יותר מ–1,700 חברים וחברות שמבקשים ללמוד את הכשפים ולשתפם זה עם זה. רבות מהמשתתפות מעידות כי הן חדשות לעולם הוויקה והן מעוניינות בהנחיות להטלת כישופים. בהתאם לכך, פרסם מייסד הקבוצה, מייקל היוז, הנחיות מיוחדות המפרטות את הרכיבים הדרושים להטלת הכישוף. בין היתר: תמונה לא מחמיאה של טראמפ, קלף המגדל מחפיסת קלפי טארוט ונר כתום קטן שניתן להחליף בגזר קטן. כמו כן סיפק היוז הנחיות להכנת מזבח בבית. בו-בזמן עם שאר חברי וחברות הקבוצה, המכשפות התבקשו לזמן את ארבעת האלמנטים כדי להכשיל את טראמפ וממשלו. 

"אני קוראת לכם לקשור את דונלד טראמפ כך שעבודתו הזדונית תיכשל, שהוא לא יפגע באף נפש חיה, עץ, בעל חיים, אבן, נהר או ים", לשון הכישוף. "קשור גם את אלה שתומכים ברשעות שלו, אלה שדוברים את שקריו. קשור אותם בשלשלאות, את לשונותיהם, את מילותיהם". בסיום הכישוף, המכשפה מתבקשת לשרוף את הנר הכתום, בעודה מדמיינת את דונלד טראמפ מתפורר לאפר, להפציר, "כך יהיה", או "אתה מפוטר", למי שמעדיפה להתאים את טקסט הכישוף למשפט המזוהה עם הנשיא. 

בשעות שלפני הטלת הכישוף ואחריו העלו המכשפות לרשתות החברתיות תמונות של המזבחות שהכינו בבית וחלקו חוויות מהאירוע, בעיקר את הטענה כי הרגישו שהכישוף שהטילו היה הפעם חזק מבעבר. זוהי הפעם השניה שמשתתפי הקבוצה התארגנו לקלל את טראמפ. בפעם הקודמת, בפברואר, הקבוצה קיימה גם טקס פומבי מול מגדלי טראמפ בניו יורק. שלשום, אירוע פומבי קטן התקיים בבולטימור. אבל רוב משתתפות הקבוצה מעדיפות דווקא לעשות את הטקסים בפרטיות, בשל הסטיגמה נגד מכשפים וכישוף בחברה האמריקאית, וגם מחשש להטרדות ואיומים מצד תומכי טראמפ, רפובליקאים, ונוצרים.

אשלי סטאוב, מורה בת 31 מסיאטל, מספרת כי היא מרוצה מן האפשרות להשתתף בטקס ההמוני מביתה. היא אומרת שעל אף שאינה מתביישת בכך שהשתתפה בטקס, היא לא היתה רוצה שבמשפחתה, לה רקע נוצרי, ידעו על הכישוף שהטילה על הנשיא.

"אני לא איזה  פגאנית או ויקנית גדולה, אבל נמשכתי לקהילה הזאת", אומרת סטאוב בשיחה עם "הארץ". "זה נהדר, וזה רק עושה טוב, ולא מסב נזק לאף אחד". המכשפות בקבוצה כותבות כי הכישוף לא מיועד לפגוע בטראמפ, אם כי להגן על אחרים מההשלכות של מדיניותו על תושבי ארה"ב ועל הסביבה, וגם אשלי מגדירה כך את הכשפים שלה. "תמיד היה לי חשוב להגן על ילדי, וכשאני חושבת על ההשלכות של המדיניות, אני חושבת לא רק על הורי שייפגעו אם יאבדו את ביטוח הבריאות שלהם, או איך אני ובן זוגי נתקשה לשלם מסים, כי אם גם על ההשלכות שיהיו על ילדי, ועל הדורות הבאים".

בחודש שעבר מאז הכישוף ההמוני הראשון שהטילו חברי הקבוצה, המכשפות עקבו בשקיקה אחרי החדשות מהבית הלבן. דיווחים על קשרים של ממשל טראמפ עם הממשל הרוסי, והכשלון של ממשל טראמפ להעביר את תוכנית הבריאות החלופית בקונגרס, כולם התקבלו בקבוצה בצהלה, כסימן לכך שההתנגדות הקסומה אכן משיגה תוצאות. "המשיכו עם האנרגיות החיוביות!", כתבו משתתפות הקבוצה.

סטאוב אומרת כי אינה רוצה לייחס את הכישלונות של הממשל לכישוף הקודם, שגם בו היא השתתפה, אך לא מסתייגת מהאופטימיות. "אני מרגישה שאנחנו מחפשות עדות לכך שהאנרגיה שנוצרה גרמה לטראמפ למעוד, ומי שמחפש - תמיד מוצא", אמרה, "אבל מצד שני, לא כל מה שקורה הוא בגללנו. אני חושבת שהמאמץ שלנו הוא רק חלק, יחד עם פעילות אחרת של התנגדות, כגון התנגדות האמנים, ההפגנות בנמלי תעופה. זה רק פן אחד בכל ההיבטים של ההתנגדות לטראמפ".

היוז, שפרסם את ההנחיות לקסם הוא סופר בן 51 מבולטימור, שגם מנהל את קבוצת הפייסבוק. בראיון ל"הארץ" הוא מעריך כי אלפים מבצעים את הכשפים, ואומר כי קיבל פניות של תומכים גם מחוץ לארה"ב, ואף מישראל. "בחוגים של חוקרי תורת הנסתר וקוסמים התבשל זמן מה רעיון ליזום התנגדות קסומה לטראמפ, והחלטנו לבסוף לפרסם את המסמך עם ההוראות", אומר היוז. "לא ידענו שזה יהפוך לתנועה ויראלית בממדים כאלה. בקבוצה יש גם אנשי ויקה, בודהיסטים, וגם קוסמים שלא מזוהים עם אידיאולוגיה מסוימת, או אנשים שמעולם לא עסקו בקסמים. אנשים רבים פשוט בהלם מטראמפ, והם אומרים, למה לא לנסות את זה".

אך במקביל להצלחה הלא צפויה של הקריאה לכשף את טראמפ, היוז ומשתתפי הכישוף ההמוני ספגו ביקורת רבה, ואף איומים. "ציפיתי לביקורת מקבוצות של נוצרים אוונגליסטים, ואכן קיבלנו מהם פניות ומכתבים. אבל לא ציפיתי לתגובה גם בתוך הקהילה הפגאנית וגם בקרב חוגי הויקה והמכשפות". לדבריו, רבים טענו כי זהו כישוף שלילי, ובוויקה מאמינים שכל כישוף שלילי שמוציאים לעולם גורר תגובה חזקה פי שלושה. "אבל לא כל המכשפות מאמינות בזה", הסביר, "ואנחנו טענו מההתחלה שזה אינו כישוף שלילי, רק כישוף כובל". הוא הוסיף כי "קסם הוא יותר אמנות ממדע, אז קשה לכמת את ההשפעה. אני בהחלט רואה שהממשל האמריקאי מתקשה להעביר את האג'נדה שלו, אז כך או כך, המטרה שלנו מתממשת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ