טראמפ חתם על צו לביטול שורת תקנות של ממשל אובמה למאבק בשינויי האקלים

הנשיא חתם על הצו בעל הכותרת "עצמאות אנרגטית" שמנחה את אנשי ממשלו להתחיל לבטל את "חוק האנרגיה הנקייה" מתקופת קודמו. טראמפ הבטיח כי זהו הסוף ל"מלחמה בפחם" בארה"ב

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ חותם על הצו הנשיאותי המבטל את תקנות שמירת הסביבה של אובמה בסוכנות להגנת הסביבה, היום
טראמפ חותם על הצו הנשיאותי המבטל את תקנות שמירת הסביבה של אובמה בסוכנות להגנת הסביבה, היוםצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם היום (שלישי) על צו נשיאותי המבטל שורת תקנות של ממשל אובמה למאבק בשינויי האקלים ובהתחממות הגלובלית. כשהוא מוקף בכורי פחם במשרדי הסוכנות להגנת הסביבה, חתם הנשיא על הצו "עצמאות אנרגטית", המנחה את אנשי הסוכנות להתחיל לכתוב מחדש את התקנות הסביבתיות שהתקין הממשל הקודם, אשר זכו לכינוי "חוק האנרגיה הנקייה". הוא הבטיח לסובבים אותו שממשלו יפעל לשים סוף ל"מלחמה בפחם" בארה"ב.

הצו החדש שם לו גם למטרה לבטל שורת תקנות אחרות מתקופת אובמה, כולל אלו האוסרות על הקצאת אדמות מדינה להקמת מכרות פחם חדשים. אף שהצו אינו מתייחס ל"הסכם פריז", עליו חתמו מרבית מדינות העולם ב-2015 ובמסגרתו התחייבו לצמצם את פליטת גזי החממה שלהן, מומחי סביבה הזהירו שביטול התקנות מתקופת אובמה מבטיח למעשה כי ארה"ב לא תוכל לעמוד ביעדים שהציבה לעצמה.

טראמפ שיווק את הצו החדש כצעד שיפחית את התלות של ארה"ב בדלקים מיובאים ויחיה את תעשיית הפחם המצטמקת שלה. אך מומחי אנרגיה הסבירו שהצו אינו מסוגל למלא אף אחד מהמטרות הללו - בין היתר, כיוון שארה"ב מסתמכת כבר היום ברובה על פחם וגז טבעי מקומיים לצורכי האנרגיה שלה.

"אנחנו לא מייבאים פחם, כך שמבחינת חוק האנרגיה הנקייה, אין כאן דבר וחצי דבר עם עצמאות אנרגטית", טען רוברט סטאווינס, כלכלן אנרגיה מאוניברסיטת הרווארד.

תחת הצו הנשיאותי יישארו תחנות כוח פחמיות, אותן תכנן אובמה לסגור, פתוחות מספר שנים נוספות, מה שיגביר את הביקוש לפחם. עם זאת, הכלכלן רוברט גודבי מאוניברסיטת וויומינג הסביר כי מכרות פחם מסתמכים בימינו באופן גובר על ציוד מכני, ולכן הכורים אינם יכולים לצפות לחזור למשרותיהם. "המכרות אינם מגייסים עובדים חדשים", הבהיר, "לכן גם אם נראה עלייה בתפוקת הפחם, מספר המשרות ימשיך לרדת".

לדברי גודבי, "הבעיה עם תעשיית הפחם לא הייתה פליטות פחמן דו-חמצי ומהלכי ממשל נגדו, אלא שלא היה ביקוש בשוק לפחם".

אפילו בתעשיית הפחם, שאליה פנה טראמפ לאורך הקמפיין שלו ושאנשיה הביעו התלהבות רבה מהצו החדש, לא מצפים שהיא תחזור לגדולתה. "אני באמת לא יודע כמה אפשר להציל את תעשיית הפחם", הודה רוברט מוריי, מנכ"ל מוריי אנרגיה, אחת מחברות הכרייה הגדולות בארה"ב.