היועץ לביטחון לאומי המודח של טראמפ מבקש חסינות כדי לחשוף את הידוע לו

מייקל פלין מעוניין להופיע בפני הקונגרס, החוקר אם אנשי הנשיא שיתפו פעולה עם רוסיה במאמציה לחבל במרוץ לבית הלבן. טראמפ: עליו לבקש חסינות משום שזהו ציד מכשפות של התקשורת והדמוקרטים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל פלין
מייקל פליןצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

היועץ לביטחון לאומי לשעבר של דונלד טראמפ, מייקל פלין, הציע להעיד בפני חוקרי הקונגרס המנסים לברר את טיב הקשרים בין אנשי הנשיא לרוסיה, כך על פי עורך דינו של פלין וגורם בקונגרס. על פי עורך הדין והגורם, כדי לעשות זאת מבקש פלין חסינות משפטית.

הגורם בקונגרס ציין כי החוקרים לא מוכנים לעת עתה לעסקה עם פלין, שהתפטר בחודש שעבר מתפקידו לאחר שהתברר כי הטעה את הבית הלבן ביחס לקשריו עם שגריר רוסיה לארה״ב. קודם שייתנו את הסכמתם רוצים חוקרי הקונגרס להתקדם בחקירתם ולהבין טוב יותר איזה מידע יכול פלין לספק כחלק מההסכם.

בהצהרה שפרסם היום (שישי) לפנות בוקר, עורך דינו של פלין אישר כי מתקיימות שיחות עם אנשי ועדות המודיעין של הסנאט ובית הנבחרים בקשר למתן העדות. עורך הדין, רוברט קלנר, לא מסר פרטים בנוגע לתנאים המדויקים שתחתם פלין יעיד, אך אמר כי ״אף אדם הגיוני לא יסכים לתשאול באווירה כה פוליטית של ציד מכשפות, ללא הבטחה נגד תביעה לא הוגנת״. על פי ההצהרה, ״לגנרל פלין בהחלט יש סיפור לספר והוא רוצה לספר אותו אם הנסיבות יאפשרו זאת״. על פי קייסי האנט מרשת החדשות NBC. ועדת המודיעין של הסנאט הודיעה לפלין כי היא ״אינה פתוחה להצעתו בשלב זה״.

שעות ספורות לאחר פרסום הצעתו של פלין צייץ טראמפ כי על היועץ לשעבר לבקש חסינות משום שמדובר בציד מכשפות על ידי התקשורת והדמוקרטים, שנועד לכסות על ההפסד בבחירות. כמו כן, הבית הלבן הודיע באופן רשמי כי הנשיא חושב שפלין צריך להעיד בפני הקונגרס.

הבולשת הפדרלית (FBI) של ארה״ב חוקרת אם יועצי הנשיא טראמפ שיתפו פעולה עם ממשלת רוסיה במאמציה לחבל בבחירות לנשיאות שהתקיימו אשתקד. עסקת חסינות תקשה מאוד על משרד המשפטים לפתוח בהליכים נגד פלין, במידה ויימצא כי הוא עבר על החוק.

עם זאת, כמה מומחים ציינו כי יש להיזהר ולא להסיק מסקנות נמהרות מבקשתו של פלין לקבלת חסינות, שכן לעתים קרובות עדים פוטנציאלים מבקשים חסינות בתמורה לעדותם, כדי להבטיח שדבריהם לא יפלילו אותם. ״בשלב מוקדם זה לא הייתי מפרש את הבקשה כשום דבר חוץ מצעד משפטי חכם״, אמר מארק זאיד, עורך דין מוושינגטון המתמחה בתיקי ביטחון לאומי. ממשרד המשפטים לא נמסרה תגובה בנושא.

פלין, גנרל בדימוס שעמד בעבר בראש סוכנות הביון של משרד ההגנה (DIA), היה אחד מיועציו הקרובים של טראמפ בזמן המרוץ לבית הלבן. הוא משך תשומת לב בשל התקפותיו החריפות על יריבתו של טראמפ, שרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון. כמו כן משכו תשומת לב קריאותיו לקשרים הדוקים יותר בין ארה״ב לרוסיה. פלין נאלץ להתפטר מתפקידו זמן קצר לאחר שהחל בו, לאחר שהתגלה כי שוחח עם שגריר רוסיה על סנקציות שהטילה ארה״ב על רוסיה בשל התערבותה בבחירות, אך לא דיווח על כך כשנשאל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ