מתקרבת לדיקטטורה: בית המשפט העליון בוונצואלה נטל לעצמו את סמכויות הקונגרס

מומחים מציינים כי משמעות הפסיקה היא פיזור בפועל של בית המחוקקים הנשלט על ידי יריבי הנשיא ניקולאס מאדורו. כעת יוכל בית המשפט, התומך בנשיא, לחוקק חוקים בעצמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור למזון בוונצואלה

בית המשפט העליון בוונצואלה נטל אמש (חמישי) לעצמו את סמכויות הקונגרס - צעד המקרב את המדינה לשלטון דיקטטורי ולעימות עם שכנותיה בדרום אמריקה. לדברי מומחים, משמעות פסיקת העליון היא פיזור בפועל של בית המחוקקים הנשלט על ידי יריבי הנשיא ניקולאס מאדורו. כעת יוכל בית המשפט, התומך בנשיא, לחוקק חוקים בעצמו. צעד זה הוא שיאה של שנה שבה סבלה הדמוקרטיה של ונצואלה מפגיעות קשות.

שופטי העליון פסקו כי מחוקקי הקונגרס אשמים בזילות בית המשפט, משום שהם מעכבים את המאמצים להחיות את כלכלת המדינה הנתונה במשבר חריף. על פי הפסיקה, כל עוד המחוקקים ימשיכו לפעול באופן זה, בית המשפט או גוף שהוא יבחר יהיה אחראי על העבודה הפרלמנטרית. הפסיקה לא ציינה אם בית המשפט עשוי להשיב את הסמכות לידי הקונגרס.

בעקבות פרסום החלטת בין המשפט התעוררה מחאה בוונצואלה ומחוצה לה. יו״ר הקונגרס, חוליו בורגס, אמר: ״הם חטפו את החוקה, הם חטפו את זכויותינו, הם חטפו את החופש שלנו״. בעוד כוחות הביטחון מדכאים הפגנות קטנות נגד הצעד, גם התובעת הכללית התבטאה בנושא. לואיסה אורטגה דיאס, הידועה כתומכת של הממשלה, אמרה כי זוהי חובתה לגנות את ההתקפה של בית המשפט העליון על הסדר החוקתי.

אל הגינויים הצטרפו ממשלת ברחבי אמריקה הלטינית. בין היתר, פרו השיבה את שגרירה מוונצואלה והודיעה כי תגביר את המאמצים לסלק את המדינה מארגון מדינות אמריקה (OAS) בשל התקפתה על הדמוקרטיה. ראש הארגון, לואיס אלמאגרו, הוסיף כי החלטת בית המשפט היא התגשמות הדבר שמפניו הזהיר OAS, ואילו ארה״ב פרסמה הודעת גינוי בשל הפגיעה בסמכויות המחוקקים. כמו כן, נציב זכויות האדם של האו״ם, זייד ראאד אל-חוסיין קרא לנשיא לשקול שנית את צעדיו.על רקע הביקורת והמחאה, היום לפנות בוקר ביקשה הממשלה מבית המשפט לבחון פעם נוספת את החלטתו.

הנשיא מאדורו איבד את השליטה בקונגרס בדצמבר 2015 לאחר שהבוחרים, זועמים בשל אינפלציה משתוללת, התפשטות העוני החריף ומחסור בתרופות ומצרכים בסיסיים, הצביעו נגד מפלגתו PSUV. מאז ועד לפיזור בית המחוקקים היו היחסים בינו לממשל מתוחים ומלאי עימותים. בחודשים האחרונים העמיק מאדורו את שליטתו במדינה, בעוד פעילים חברתיים נעצרים ללא משפט והמשטרה מדכאת הפגנות.

על רקע הצניחה בפופולריות של מאדורו היה צפוי להתקיים בשנה שעברה משאל עם על המשך כהונתו. רבים במדינה תמכו ביוזמת משאל העם, אותו מתירה חוקת ונצואלה לערוך. אך מאדורו כינה את המשאל ניסיון הפיכה, ובחודש אוקטובר אשתקד הקפיא בית המשפט את ההליך. על רקע זה, השתלטות בית המשפט על בית המחוקקים מסלקת את מה שרבים ראו כגורם המאזן האחרון במדינה הלטינית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ