דונלד הארווי, רוצח סדרתי שהרג עשרות בארה"ב, נרצח בתאו בכלא

הארווי, עובד בית חולים שהיה ידוע בשם "מלאך המוות", הודה ברצח 37 חולים שעליהם נדרש להשגיח בשנות ה-70 וה-80. הרשויות חוקרות את נסיבות תקיפתו בבית כלא באוהיו

ליאם סטאק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאם סטאק, ניו יורק טיימס

דונלד הארווי, עובד בית חולים שכונה "מלאך המוות" כי הרג עשרות מאושפזים שהיו בהשגחתו בשנות ה–70 וה–80, מת ביום חמישי בגיל 64 לאחר שהותקף בתאו בבית כלא באוהיו.

רוברט סלרס, דובר של משטרת הדרכים של אוהיו, אישר את הפרטים ואמר כי החקירה נמשכת.

הרוצח דונלד הארווי בבית המשפט בסינסינטיצילום: Al Berhman/אי־פי

הארווי נמנה עם הרוצחים הסדרתיים הידועים ביותר לשימצה בתולדות ארה"ב. הוא הודה ברצח של 37 בני אדם, שרובם אושפזו בבית החולים שבו עבד, במשך שני עשורים באוהיו ובקנטאקי. הוא הורשע ונשלח לכלא בסוף שנות השמונים. עורך דינו אמר בראיון ב–2003 שהארווי העריך כי הרג כ–70 בני אדם, אך טענות אלה לא הובילו לכתב אישום חדש.

הארווי תיאר את מעשי הרצח שביצע כהמתות חסד לחולים וזקנים. ב–1987 הוא נעצר, ונגזרו עליו כמה מאסרי עולם. "הוא לא רצח מתוך רחמים", טען ארתור ני, התובע בתיק, בבית המשפט ב–1987. "הוא הרג כי הוא נהנה להרוג".

הארווי נולד בהמילטון באוהיו ב–1952, וגדל בבונוויל, עיירה קטנה בקנטאקי. משפחתו היתה ענייה, ולדברי הפסיכיאטר שבדק אותו לאחר מעצרו, קרובי משפחתו התעללו בו מינית. הוא נשר מלימודים בכיתה ט'.

במרבית מעשי הרצח הארווי השתמש ברעלים כמו ציאניד, רעל עכברים, מדלל צבע וארסן, שאותם נהג למהול במשקאותיהם או במזונם של קורבנותיו. אחרים הוא חנק במיטותיהם בכרית או ניתק את אספקת החמצן שלהם.

חבריו לעבודה העניקו לו כינויים כמו "נשיקת המוות", ונהגו להתבדח בגלל מספר החולים שמתו במשמרות שלו. הארווי נהג להצטרף לבדיחות, ומאחר שקורבנותיו היו זקנים או חולים מאוד, מותם לא עורר חשד. "הוא היה אומר: 'חיסלתי עוד אחד'", סיפר התובע במשפט. "וכולם חשבו שהוא צוחק".

הארווי אמר בראיון ל–CBS ניוז ב–2003, שהצליח לרצוח רבים כל כך במחלקות סואנות בבתי החולים מפני ש"מרבית הרופאים עובדים קשה מדי". לדבריו, "הם היו כל כך עסוקים שאם חולה היה מת, לא הרופא שלו היה קובע את מותו. אחד המתמחים היה נשלח לעשות את זה. הוא היה קובע את המוות ושולח אותו ישר לבית הלוויות".

לרשויות נודע לראשונה על מעשי הרצח כמעט במקרה. רופא, שביצע נתיחה שלאחר המוות לחולה ששמו ג'ון פאוול, הריח ריח ציאניד בחלל הבטן שלו. בזמן הודאתו סיפר הארווי שפאוול היה אחד משני חולים שהרג באותו יום. ב–1987 הודה הארווי ברצח 21 חולים בבית חולים בסיסינטי בשנות ה–80 וברצח 13 חולים בלונדון בקנטאקי, בין 1970 ל–1971.

שלושה מקורבנותיו לא היו חולים: אחד מהם היה שכן שקיבל ממנו פאי מורעל, אחר היה שותף לחדר של אביו, והשלישי מכר.

הארווי מעולם לא התחרט על מעשיו. בעת משפטו ומהלך מאסרו המשיך לטעון בנחישות שעשה בעצם טובה לקורבנותיו. "הרגשתי שאני עושה את הדבר הנכון", אמר לעיתונאים ב–1987. "גאלתי אותם מייסוריהם. אני מקווה שאם אהיה חולה ומחובר לצינורות או למכונת הנשמה, מישהו יבוא וישים קץ לעניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ