טראמפ צייץ ב-2013: "לא לתקוף בסוריה, אין בכך שום תועלת"

בעוד הבית הלבן קבע כי חולשת ממשל אובמה היא שהביאה לתקיפה הכימית הקשה באידליב, הזכירו גולשים ברשתות החברתיות כי טראמפ עצמו תקף את קודמו כששקל לתקוף בסוריה

אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, היום
טראמפ בבית הלבן, היוםצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

תגובתו של הנשיא דונלד טראמפ למתקפה הכימית בסוריה אתמול (שלישי), הייתה להטיל את מלוא האחריות לאירוע הקשה הזה על קודמו בתפקיד, ברק אובמה. אלא שרק לפני ארבע שנים טראמפ הביע התנגדות לתקיפה בסוריה.

דובר הבית הלבן, שון ספייסר, אמר בתדרוך היומי שלו לכתבים כי המתקפה היא תוצאה של חולשתו של הממשל הקודם כלפי סוריה, ובשעות הערב פורסמה הודעה ישירות בשמו של הנשיא, לפיה ״הנשיא אובמה אמר ב-2012 שהוא יציב ׳קו אדום׳ לשימוש בנשק כימי, אבל אחר כך לא עשה כלום״. אחד מציוציו של טראמפ ב-2013 נגד תקיפה בסוריה:

טראמפ מתאר את העובדות במדויק: אובמה אכן הבטיח ב-2012 שאם משטר אסד ישתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, ארה״ב תפעל נגד סוריה, אבל ב-2013 לאחר שאסד רצח מאות מאזרחיו באמצעות גז סארין, הוא נמנע מלתקוף במדינה. בשלב הראשון, אובמה טען כי אינו יכול לתקוף ללא אישור מהקונגרס - שם לא היה ביכולתו להשיג רוב לתקיפה, בשל התנגדות מקרב שתי המפלגות. בהמשך, נחתם ההסכם האמריקאי-רוסי להוצאת הנשק הכימי מסוריה.

אלא שבניגוד לרבים ממבקריו של אובמה בנושא הסורי, שקראו לו בזמן אמת ב-2013 לפעול נגד אסד, טראמפ עשה באותו הזמן בדיוק את ההיפך. במקום לעודד את אובמה לעמוד בהבטחתו ולהציב ״קו אדום״ לדיקטטור הסורי, טראמפ הפציר באובמה לא לתקוף בסוריה, בטענה שהאירועים במדינה זו אינם חשובים מספיק עבור ארצות הברית.

״הנשיא אובמה, אל תתקוף בסוריה״, כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו ב-7 בספטמבר 2013, בשיאה של ההתלבטות בממשל אובמה סביב סוגיית הנשק הכימי. ״אין בזה שום תועלת והסיכון הוא אדיר. שמור את כוח האש שלך ליום אחר (וחשוב יותר!)״, הוסיף טראמפ. הציוץ זכה בזמן אמת לכמה מאות שיתופים. בשעה האחרונה, על רקע הביקורת הקשה שהטיח טראמפ בקודמו בתפקיד, הוא צף מחדש ברשת, כעדות לכך שטראמפ מאשים את אובמה בביצוע מדיניות שהוא עצמו תמך בה באותו הזמן.

החלטתו של אובמה לא לתקוף בסוריה, ולהשלים הלכה למעשה עם שלטונו של אסד, תואמת גם את העמדות שהביע טראמפ במהלך קמפיין הבחירות שלו. בפברואר שעבר אמר טראמפ בראיון לרשת פוקס כי אין לו כל התנגדות לכך שפוטין ואסד ישלטו בסוריה. בהזדמנויות אחרות אמר כי הוא רוצה להיות ״הנשיא של ארה"ב, לא של העולם״, וכי הוא אינו מתכוון להתחייב להפלת שלטון אסד בסוריה.

אחד מנפגעי התקיפה באידליב, היוםצילום: MOHAMED AL-BAKOUR/אי־אף־פ

הסנאטור הרפובליקאי ג׳ון מקיין מאריזונה, שהיה אחד ממבקריו הקשים ביותר של אובמה בנושא הסורי, תקף אתמול באותו הנושא גם את טראמפ, על רקע הצהרות בכירים בממשלו שאין בכוונתם לפעול להדחת אסד. מקיין כינה את ההצהרות הללו ״פרק מביש בתולדותיה של ארה"ב״. מקיין קרא לטראמפ לחזק את האופוזיציה הסורית ולגבות מחיר מאסד ומתומכיו במוסקבה ובטהראן על ההתקפה הכימית שהתרחשה באידליב.

ג׳ונתן שאנצר מ״המכון להגנה על הדמוקרטיות״, גוף מחקר בוושינגטון שהוביל קו תקיף נגד מדיניות אובמה בסוריה, אמר ל״הארץ״ כי ממשל טראמפ לא יוכל להסתפק בהטלת אחריות על הממשל הקודם. ״אין ספק שאובמה השאיר בלאגן מדמם בסוריה, אבל זה לא פוטר את טראמפ מאחריות לטפל בבעיה הזו״. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ