טראמפ הדיח מהמועצה לביטחון לאומי את סטיב בנון - פני הימין הקיצוני בממשלו

היועץ לביטחון לאומי של טראמפ דחף את הנשיא לסלק את בנון ולהשיב את יו"ר המטות המשולבים ומנהל שירותי המודיעין הלאומיים למעמדם הקודם כחברים קבועים במועצה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיב בנון בווושינגטון, בפברואר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הדיח היום (רביעי) את יועצו האסטרטגי סטיב בנון מהמועצה לביטחון לאומי. בנון נחשב לאחד היועצים הקיצוניים ביותר בממשל החדש, ובעבר הוא כונה אחד היועצים הפוליטיים המסוכנים בארה"ב. העיתון וושינגטון פוסט דיווח מפי בכיר בבית הלבן כי בנון לא הורד בדרגתו, אלא השיג את מטרותיו במועצה לביטחון לאומי. את השינוי בהרכב המועצה קידם היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, הרברט מקמאסטר.

הנשיא טראמפ העניק לבנון את מקומו במועצה לביטחון לאומי בסוף חודש ינואר. בנון היה חבר בוועדת המנהלים במועצה, הכוללת בדרך כלל בכירים כמו סגן הנשיא, שר החוץ ושר ההגנה. במקביל, הוחלש מעמדם של ראש המטות המשולבים ומנהל שירותי המודיעין הלאומיים של ארה"ב והם היו אמורים להשתתף בדיונים רק מפעם לפעם, בהתאם לתחומי מומחיותם.

פרשנים ציינו אז כי קידומו של בנון הוא העלאה אדירה בדרגתו של יועץ פוליטי למעמד המקביל לשרי החוץ וההגנה, וגבוה מזה של יועצי הצבא והמודיעין הבכירים ביותר של הנשיא. המתנגדים לתוכנית אמרו כי נוכחותו של בנון בגוף היוצר מדיניות ביטחון לאומית עלול לסכן בפוליטיזציה את מדיניות החוץ. אך בהתאם לצו חדש, שנכתב אתמול ופורסם על ידי הנשיא טראמפ הערב, בנון לא ישתתף בוועדת המנהלים ואילו יו"ר המטות המשולבים ומנהל המודיעין הלאומי יחזרו אליה. כמו כן, יצטרפו אליה שר האנרגיה, מנהל הסי־איי־אי והשגרירה באו"ם.

בנון בן ה–62 ניהל את קמפיין הבחירות לנשיאות של טראמפ. קודם לכן הוא החזיק בתפקיד מנכ"ל אתר חדשות הימין הקיצוני ברייטברט. אתר זה, שנותן במה לפעילי תנועת הימין הקיצוני "אלט־רייט" (Alt Rightt), האשים בין היתר את הנשיא ברק אובמה ב"ייבוא מהגרים מוסלמים", השווה הפלות ותוכניות תכנון משפחה לשואה ודרש מקורבנות תקיפה מינית "להפסיק להרוס לגברים את האינטרנט". כמו כן מיוחסות לבנון אמירות אנטישמיות, בהן עדות גרושתו בבית המשפט, על פיה הוא לא רצה שבנותיו ילמדו עם יהודים בבית הספר כי "סביבה יהודית הופכת ילדים לבכיינים".

בכיר בבית הלבן הציג את הדחת בנון כהתפתחות הגיונית, ולא כפגיעה בו. לדברי הבכיר, בנון צורף למועצה כדי להשגיח על היועץ לביטחון לאומי מייקל פלין, שהודח, וכדי להוציא מכלל פעולה את המועצה לביטחון לאומי של ממשל אובמה. הבכיר הסביר כי כעת התהליך הזה הושלם.

בכיר אחר, המקורב לבנון, טען כי הצעד אינו מוכיח בשום אופן שהנשיא איבד אמון בבנון או שהוא רוצה לצמצם את תחומי השפעתו, וכהוכחה לכך הוא עדיין ישתתף בהחלטות הביטחון הלאומי. הבכיר ציין כי לבנון יש עדיין את הסיווג הביטחוני הגבוה ביותר באגף המערבי (שבו מצויים המשרד הסגלגל, חדר הקבינט האמריקאי וחדר המצב של הבית הלבן, וכן משרדי נשיא ארה"ב).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ