דובר הבית הלבן התנצל: דבריי על השואה היו חסרי רגישות

שון ספייסר, שאמר מוקדם יותר כי "אפילו היטלר לא ירד לשפל של שימוש בנשק כימי", הביע בראיון ל-CNN חרטה על דבריו. דיווח: גם משרדו של שלדון אדלסון "יצר קשר" עם ספייסר לאחר התבטאויותיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דובר הבית הלבן שון ספייסר התנצל הלילה (רביעי) על אמירתו בהתייחס לתקיפה הכימית בסוריה לפיה "אפילו אדולף היטלר לא ירד לשפל של שימוש בנשק כימי".

לאחר שספג ביקורת נרחבת וניסה להבהיר את עמדתו, התראיין ספייסר לרשת CNN ואמר כי "ניסיתי להבהיר נקודה לגבי המעשים המתועבים שאסד ביצע נגד עמו בשבוע שעבר. למעשה, עשיתי הקשר לא ראוי ולא רגיש לשואה, שאליה אי אפשר להשוות כלום, ועל זה אני מתנצל".

ספייסר, שכינה את מחנות ההשמדה "מרכזי שואה", אמר לאחר מכן בראיון כי היה מודע לקיומם וטען כי דבריו היו צריכים להישאר ממוקדים על אסד. 

בהמשך היום אמר ספייסר באירוע במוזיאון בוושינגטון כי הוא מצטער אישית ומקצועית בעקבות דבריו והודה כי הוא עשה טעות ואכזב את הנשיא. "טעיתי. אין שום דרך אחרת להגיד את זה. נכנסתי לתחום שלא הייתי צריך להיכנס ופישלתי", אמר. "אני מקווה שהראיתי שאני מבין את מה שעשיתי ושאני מבקש סליחה משום שפישלתי", הוסיף. הוא אמר כי התבטאויותיו היו מאכזבות מבחינה מקצועית משום שלנשיא טראמפ היו "שבועיים מוצלחים באופן לא ייאמן" וכי זהו תפקידו להדהד את ההישג, אך במקום זאת "אכזבתי את הנשיא".

אמש במהלך תדרוך לעיתונאים בבית הלבן ענה ספייסר על שאלות בנוגע ליחסי ארה"ב ורוסיה, התקפתה של ארה"ב על סוריה בשבוע שעבר וההתקפה הכימית בעיירה חאן שיחון, בה נהרגו יותר ממאה בני אדם. "רוסיה צריכה לשאול את עצמה: האם זה סוג המשטר שהיא רוצה להתיישר איתו?", הסביר ספייסר.

בתוך כך, אתר פוליטיקו דיווח הבוקר (רביעי) כי משרדו של המיליארדר היהודי-אמריקאי שלדון אדלסון "יצר קשר" עם ספייסר לאחר מסיבת העיתונאים. על פי הדיווח, ספייסר אישר כי שוחח עם יועצו של אדלסון, אנדי עבוד, אולם סירב לפרט מה נאמר ב"שיחה הפרטית". אדלסון, תומך מרכזי בפעילות הרפובליקאים וגם מגדולי התורמים לפעילות פרו-ישראלית בארה"ב, תרם 25 מיליון דולר לקמפיין הבחירות של הנשיא טראמפ.

ההתנצלות של ספייסר

כשהתבקש להבהיר את אמירותיו, הסביר ספייסר כי היטלר "לא השתמש בגז על אנשיו באותה צורה שאסד השתמש בו על עמו". הוא ציין כי אסד תקף בנשק הכימי "במרכזי הערים". בהמשך הודה ספייסר כי "היטלר הכניס גז לתוך מרכזי שואה... אני מבין את זה".

הוא פנה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואמר שרוסיה חתמה על הסכמים בינלאומיים לפיהם השימוש בנשק כימי צריך להיות מחוץ לחוק. "הם רוצים להכניס את שמם לרשימה הזאת? זה לא עניין של זמן, אלא שהם יהיו בצד הלא נכון של ההיסטוריה. תראו את המדינות שאיתם: איראן, סוריה, צפון קוריאה. זו לא קבוצה שרוצים להשתייך אליה. רוסיה צריכה להכיר בכך שלמרות הבריתות, הקווים שנחצו הם קווים שאף מדינה לא רוצה לראות אחרות חוצות". 

בתגובה לביקורת שעוררו דבריו אמר ספייסר לאחר מסיבת העיתונאים: "לא ניסיתי בשום צורה להפחית מהטבע הנוראי של השואה. ניסיתי לשרטט גבול לשימוש במטוסים כדי להפיל נשק כימי על מרכזי אוכלוסייה. כל התקפה על אנשים תמימים היא בלתי נסלחת".

מנהיגת הדמוקרטים בקונגרס, ננסי פלוסי, קראה לנשיא טראמפ לפטר את ספייסר. ״בשעה שמשפחות יהודיות בכל רחבי אמריקה חוגגות את חג הפסח, דובר הבית הלבן מזלזל בשואה. שון ספייסר חייב להיות מפוטר, והנשיא חייב להתנער מיד מאמירתו. או שהוא מדבר בשם הנשיא, או שהנשיא צריך היה להחליט בצורה טובה יותר לגבי העסקתו״. 

הקואליציה היהודית-הדמוקרטית, הארגון היהודי הגדול ביותר בשורות מפלגת האופוזיציה, גינתה גם כן את דבריו של ספייסר, וכינתה אותם ״מעליבים ובלתי ראויים״. עם זאת, נמסר בהצהרת הארגון, ״זה לא מפתיע, בהתחשב בהיסטוריה של יחסי הממשל הזה עם הקהילה היהודית. אנו דורשים התנצלות מלאה והבטחה שדברים כאלה לא יחזרו על עצמם״. דובר קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התייחס גם הוא לנושא ואמר שהשוואת פשעי הנאצים למצב כיום "לא מובילה לשום דבר טוב.

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ כינה את האמירה "חמורה ומקוממת" וכתב כי: "יש מחויבות מוסרית שקודמת למדיניות. עלינו לדרוש שיתנצל, או יפרוש"

זוהי אינה ההתבטאות השנויה במחלוקת הראשונה של הבית הלבן שנוגעת לשואה. בינואר פרסם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הצהרה לרגל יום השואה הבינלאומי, שגינתה את "האימה שהופנתה כלפי אנשים חפים מפשע על ידי הטרור הנאצי", אבל לא התייחסה ליהודים או לאנטישמיות. הליגה נגד השמצה, אחד הארגונים היהודיים המובילים במאבק באנטישמיות בארה"ב, מתחה ביקורת על ההצהרה. לאחר מכן הסבירו את בחירת המילים בכך שגם אחרים סבלו בשואה. 

כל הטעויות של ספייסר

גם לאחר שהתנצל ומשך את דבריו, חשוב לציין כי דובר הבית הלבן שגה שלוש פעמים במהלך מסיבת העיתונאים בבית הלבן.

ראשית, טענתו הגורפת כי "אפילו היטלר לא הידרדר לשפל של שימוש בנשק כימי" היתה מוטעית מיסודה. בפועל, היטלר רצח באמצעות נשק כימי - גז מסוג פחמן דו חמצני, פחמן חד חמצני וציקלון ב' - יותר אנשים מכל אדם אחר בהיסטוריה.

שנית, אמירתו לפיה היטלר לא השתמש בגז כלפי בני עמו ("כשזה נוגע לגז סארין, הוא לא השתמש בגז על אנשיו באותו אופן שאסד עושה") מוטעית אף היא. בפועל, היטלר רצח במלחמת העולם השנייה יותר יותר מ-200 אלף מבני העם הגרמני - הן יהודים-גרמנים (כ-170 אלף, שנרצחו בשואה) והן גרמנים "אריים" (כ-70 אלף, שנרצחו בידי הנאצים).

שלישית, גם הטענה לפיה "היטלר השתמה בגז ב'מרכזי שואה'" מוטעית, משום שאין מונח כזה "מרכזי שואה". ספייסר התכוון ככל הנראה לומר "מרכזי הריגה" (KILLING CENTERS), ביטוי כולל בו משתמשים במוזיאון השואה בוושינגטון, אשר נועד לתאר את מחנות ההשמדה או המוות ומחנות הריכוז, שבהם נרצחו קורבנות המשטר הנאצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ