ממשל טראמפ ימנע פרסום רשימות המבקרים בבית הלבן

הנשיא הודיע כי שמות המבקרים בבית הלבן והאישים שעמם נפגשו יישארו חסויים מטעמי ביטחון לאומי ומתוך דאגה לפרטיות. הנשיא הקודם אובמה פרסם יותר משישה מיליון שמות על דעת עצמו

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבית הלבן, בפברואר. מחזיר את מעטה החשאיות מעל עבודת הממשל
הבית הלבן, בפברואר. מחזיר את מעטה החשאיות מעל עבודת הממשלצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

הבית הלבן הודיע אתמול (שישי) כי יפסיק לפרסם את רשימות המבקרים בבית הלבן. רשימות המבקרים ומידע אודות האישים שעמם נפגשו נחשפו לציבור בעת כהונת הנשיא הקודם, ברק אובמה. ההחלטה שוברת עוד מסורת שקבע קודמו של הנשיא טראמפ ומעבה את מעטה החשאיות סביב העבודה היומיומית של ממשל ארה"ב.

לדברי בכירים בבית הלבן, ההחלטה הכרחית מטעמי ביטחון לאומי וכדי לשמור על פרטיות המבקרים. מדובר בצעד נוסף של טראמפ, שהבטיח "לייבש את הביצה" בוושינגטון, למנוע בחינה חיצונית של פעילותו. ההחלטה מונעת למעשה מהציבור לדעת אילו פעילים, לוביסטים, תורמים פוליטיים וגורמים אחרים זכו ויזכו להגיע אל הנשיא ואל יועציו מדי יום.

הנשיא לשעבר אובמה פרסם על דעת עצמו יותר משישה מיליון שמות של מבקרים בבית הלבן, למרות שבכירים בממשלו נאבקו בהצלחה בבית משפט פדרלי על הזכות להשאיר חלק מהמידע הזה חסוי.

ההודעה היא דוגמה נוספת לשינוי בעמדותיו של טראמפ ביחס להתבטאויות שלו מהעבר. ב-2012 בציוץ בטוויטר עקץ אז את הנשיא אובמה שסירב לפרסם דו"חות מסוימים, בהם מסמכיו מהאקדמיה, כפי שעשה הנשיא לפניו ג'ורג' בוש הבן. "מסתיר משהו?", תהה אז טראמפ.

אולם מאז שהכריז על מועמדותו לנשיאות לפני יותר משנה, נמנע טראמפ בעצמו מלפרסם מידע פרטי הנוגע לחשבונותיו ולהחזרי המס שלו, ורבים תהו אם הוא אכן יותיר על כנה את המדיניות המתירה לכל אחד לדעת מי בא בשערי הבית הלבן. לדברי מייק דובק, האחראי על התקשורת בבית הלבן, רשימות המבקרים יוסתרו בגלל "הסיכונים הרבים לביטחון הלאומי והדאגה לפרטיותם של מאות אלפי המבקרים מדי שנה".

ההחלטה, שנחשפה לראשונה על ידי המגזין טיים, גררה ביקורת רבה מארגונים שונים המפקחים על פעילות השלטון, וכמה מהם אף עתרו השבוע נגד ממשל טראמפ בדרישה לחשוף את הרשימות. טום בלאנטון, יו"ר הארגון הארכיון הביטחוני לאומי, אמר כי הטיעונים שבאמצעותם מצדיק הממשל את חסימת הרשימות הם שקריים. הארגון שלו הוא אחד משלושת הארגונים שעתרו נגד הממשל השבוע ודרשו את רשימות המבקרים בבית הלבן, באחוזתו של טראמפ בפלורידה ובמגדל טראמפ בניו יורק.