כתב אישום הוגש בארה"ב נגד הישראלי שנעצר בחשד שאיים על מרכזים יהודיים

לפי כתב האישום, הצעיר, תושב אשקלון בן 18, נהג להתקשר למוסדות קהילתיים ובתי ספר ולתאר את מותם של ילדים במקום. הוא הסתיר את זהותו בעזרת אתר שהפך את קולו לנשי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצעיר בעת מעצרו בישראל, ב-2017
הצעיר בעת מעצרו בישראל, ב-2017צילום: Baz Ratner/רויטרס

כתב אישום הוגש הלילה (שבת) בארה"ב נגד ישראלי בן כ-18 שהפיץ דיווחי שווא על פצצות במרכזים יהודיים בעולם. הצעיר, תושב אשקלון, נעצר לפני כחודש בישראל לאחר חקירה משותפת של משטרת ישראל וה-FBI.

לפי כתב האישום, הנאשם השאיר עשרות הודעות קוליות למוסדות שונים, ובהן תיאר את מותם של ילדים במרכזים קהילתיים ובתי ספר יהודיים ברחבי ארה"ב. הצעיר הוא בעל אזרחות ישראלית ואמריקאית. שר המשפטים, ג'ף סשנס, מסר אתמול כי "האיומים האלימים האלו הטילו אימה על קהילות יהודיות וקהילות אחרות בארה"ב, והחקירה בדבר פשעי שנאה אפשריים נמשכת".

כתב האישום, שהוגש לבית המשפט הפדרלי באורלנדו, פלורידה, מייחס לצעיר 28 עבירות, בהן העברת מידע כוזב למשטרה וקיום שיחות איום. כתב האישום מציין כי הנאשם הסתיר את זהותו באמצעות שירות אינטרנטי לחיוג בינלאומי, ותוכנה שהפכה את קולו לנשי. בנפרד, הצעיר הואשם בשלוש עבירות נוספות בבית משפט במדינת ג'ורג'יה: איום בטלפון, העברת מידע כוזב לרשויות וביצוע מעקבים אינטרנטיים. "התנהגות כזו היא לא מתיחה לא מזיקה, היא פשע פדרלי", מסר אתמול ראש ה-FBI, ג'יימס קומי. "היא מפחידה חפים מפשע, מטרידה קהילות שלמות ומבזבזת משאבים מוגבלים של מערכת אכיפת החוק".

לפי רישומי בית המשפט הפדרלי בפלורידה, טרם נקבע לצעיר ייצוג משפטי. בעת מעצרו אמרה עורכת דינו בישראל, עו"ד גלית בש מהסנגוריה הציבורית, כי הוא סובל מגידול בראשו שאינו ניתן להסרה שמקשה על התקשורת עמו. "ככל הנראה קיימות חוות דעת של נוירולוגים שאומרים שזה משפיע על ההתנהגות", הוסיפה.

חקירת הפרשה העלתה כי הצעיר נהג להתקשר למוסדות, מסר דיווחי שווא והמתין לאפקט התקשורתי של הדיווח. לפי חומרי החקירה, במקומות בהם ראה כי יש התעניינות תקשורתית, חזר על הפעולה. משטרת ישראל טענה כי מספר השיחות שקיים החשוד גדול משמעותית מזה הידוע לציבור, שכן במקרים רבים, אלה לא הביאו לתוצאה הרצויה מבחינתו.

בישראל מייחסים לצעיר את ההתרעות שהגיעו ל-16 מרכזים יהודיים בתשע מדינות בארה"ב בתחילת חודש ינואר. הפרשה נחקרה בשנתיים האחרונות, ומיוחסות לו עוד מאות שיחות איום והתרעות שווא דומות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ