טראמפ בנאום לציון יום השואה: חייבים להילחם באנטישמיות בכל מקום

בנסיון להשכיח את המעידות האחרונות של ממשלו בנושא השואה, פרסם טראמפ סרטון בו ציטט את הרצל ואמר "יום השואה" בעברית. ברמיזה לאיראן אמר: "אסור להתעלם מאיומי משטר הקורא להשמיד את ישראל"

טלי קרופקין
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי קרופקין
ניו יורק

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פרסם הלילה (ראשון) סרטון לציון יום השואה, בו אמר בין השאר כי "השואה היא הפרק האפל ביותר בהיסטוריה האנושית". הסרטון הוקרן במליאה הכללית של הקונגרס היהודי העולמי, שהתקיימה הלילה בניו יורק, מול כ-600 מנהיגים מהקהילות היהודיות בעולם, ומול מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירז.

"ביום השואה, אנו אבלים, אנו זוכרים, אנו מתפללים, ואני נשבעים: לעולם לא עוד", אמר טראמפ, שביטא את המלים יום השואה בעברית. "התודעה לא יכולה להכיל את הכאב, האימה, האבדה. שישה מיליון יהודים, שני שליש מיהודי אירופה, נרצחו על ידי הג'נוסייד הנאצי", הוסיף טראמפ. "הם נרצחו על ידי רשע שאי אפשר לתאר אותו במילים, שהלב האנושי לא יכול לשאת. ביום השואה, אנו מספרים את סיפורם של אבות, אמהות, וילדים, שחייהם נספו, ושהאהבה שלהם נקטעה מהעולם הזה. אנו גם מספרים על האומץ מול המוות, האנושיות מול הברבריות, והחוסן של העם היהודי".

הסרטון מנסה לכפר על המקרים הקודמים בהם ממשל טראמפ התייחס לשואה, שהתאפיינו בטעויות מביכות, וספגו ביקורת ולעג בארצות הברית. בינואר, ממשל טראמפ פרסם הצהרה לרגל יום השואה הבינלאומי, בה גינה את "האימה שהטרור הנאצי הביא על חפים מפשע", אך השמיט כל אזכור ליהודים.  

לפני כשבועיים, דובר הבית הלבן שון ספייסר יצר סערה כשרמז כי נשיא סוריה בשאר אסד גרוע מהיטלר, וטען כי "גם מישהו נאלח כמו היטלר לא השתמש בנשק כימי", כשהוא מתעלם מתאי הגזים במחנות ההשמדה. כשהתבקש להסביר את טענותיו התמוהות, ספייסר כינה את המחנות "מרכזי שואה".

בהמשך הנאום, טראמפ גם התחייב להילחם באנטישמיות "בכל מקום אשר יהיה", שיבח את ישראל, ואף ציטט את הרצל. "רק עשורים מפרידים אותנו מהשואה, אבל אנו רואים אומה גדולה שעלתה מהמדבר ואנו רואים את המגן דוד מתנוסס בגאווה מעל מדינת ישראל. המגן דוד הוא סמל להתמדה של היהודים. אנו נזכרים במילים המפורסמות שמייחסים לתיאודור הרצל: 'אם תרצו אין זו אגדה'. יהודים בכל העולם מוכיחים מדי יום את האמת במילים אלה. לזכר הנופלים, אנו מחויבים לא להתעלם מהאזהרות שקיימות גם בימינו".

טראמפ אף רמז כי ייסוג מהסכם הגרעין עם איראן. "עלינו להביס את הטרור, ואסור לנו להתעלם מהאיום של משטר שמדבר בגלוי על השמדת ישראל. אנו לא יכולים לאפשר אפילו מחשבות על זה. אני רוצה להגיד לכל מי שפה הלילה, שהגיע מכל העולם, אמריקה ניצבת חזקה לצד ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ