100 חברי הסנאט לאו"ם: הפסיקו את האג'נדה האנטי-ישראלית

הסנאטורים שלחו מכתב למזכ"ל, שבו הם דורשים לשנות את יחס הארגון ושלוחותיו לישראל. "אנו חלוקים בדעותינו בנושאים רבים, אך מאוחדים בשאיפתנו לראות את האו"ם משפר את יחסו לישראל"

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר תיבון
אמיר תיבון

בצעד נדיר של שיתוף פעולה חוצה-מפלגות, כל מאה חברי הסנאט של ארצות הברית חתמו אמש על מכתב משותף למזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, שבו הם קוראים לו לפעול נגד "סדר היום האנטי-ישראלי" של הארגון. הסנאטורים כתבו כי "למרות שבתור רפובליקאים ודמוקרטים אנו חלוקים בדעותינו בנושאים רבים, אנו מאוחדים בשאיפתנו לראות את האו"ם משפר את יחסו לישראל". 

המכתב כולל שבחים למזכ"ל גוטרש, שמאז כניסתו לתפקיד ב-1 בינואר השנה, הספיק לגנות דו"ח אנטי-ישראלי חריף שגיבשה אחת מסוכנויות האו"ם ולהכריז שהכחשת זכות קיומה של ישראל היא "צורה מודרנית של אנטישמיות". עם זאת, הסנאטורים דורשים מגוטרש לנקוט מספר צעדים מעשיים לשיפור המצב באו"ם בנוגע לישראל.

מועצת הביטחון של האו"ם בהצבעה על ההתנחלויות, בדצמברצילום: MANUEL ELIAS/אי־אף־פי

הצעד הראשון שמוזכר במכתב הוא פירוק או עריכת שינוי יסודי בכמה ועדות וגופים של האו"ם, שלדברי הסנאטורים "לא משרתים אף מטרה מלבד מתקפות על ישראל". בנוסף דורשים הסנאטורים לשנות את יחסה של סוכנות החינוך והתרבות של האו"ם, אונסק"ו, לישראל - בדגש על ההחלטה שהתקבלה בארגון באוקטובר שעבר, שממנה עולה כי אין כל קשר בין ירושלים לבין היהדות. כמו כן, דורשים הסנאטורים לערוך רפורמה בסוכנות האו"ם לסיוע לפליטים הפלסטינים, אונר"א, שלדבריהם מעודדת ומעורבת בפעילות אנטי-ישראלית. 

הסנאטורים מדגישים במכתבם כי "הדבר המטריד ביותר" הוא היחס לישראל במועצת זכויות האדם של האו"ם, שם ישראל משמשת באופן קבוע מטרה להתקפות ומסומנת יותר מכל מדינה אחרת בעולם, כולל מדינות שהפרות זכויות האדם שהן מבצעות הן מהחריפות ביותר. הסנאטורים קוראים למזכ"ל גוטרש לפעול לשינוי המציאות הזו. 

בסוף המכתב כותבים הסנאטורים כי "בתור חברה מייסדת והתורמת הגדולה ביותר לאו"ם, ארצות הברית צריכה להתעקש על רפורמות. בתור נציגים נבחרים של הציבור האמריקאי, אנו לוקחים ברצינות את האחריות שלנו לבצע פיקוח מעמיק על המעורבות האמריקאית באו"ם".

מכתבים שעליהם חותמים כל מאה הסנאטורים הם דבר נדיר יחסית. עם זאת, בחודש מארס פורסם מכתב שזכה גם כן לחתימת כל חברי הסנאט - מכתב שהועבר לנשיא טראמפ ולבכירי ממשלו בדרישה לפעול נגד האיומים על גופים יהודיים בארה"ב, בדגש על שיחות האיום שהגיעו למרכזים יהודיים במדינה. בהמשך התברר כי שיחות אלה היו התרעות שווא שמקורן בצעיר יהודי-אמריקאי המתגורר בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ