נשיא ארה"ב טראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי

קומי פוטר בעיצומה של חקירת קשריו של טראמפ עם רוסיה בתקופת הבחירות, עליה אחראי ה-FBI. בוושינגטון מתחו ביקורת חריפה על המהלך, אך הבית הלבן מכחיש כי קיים קשר בין החקירה לפיטורים

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קומי (מימין) וטראמפ
אמיר תיבון

הבית הלבן הודיע היום (רביעי) כי הנשיא דונלד טראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי. רבים בוושינגטון טענו כי הפיטורים קשורים לחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב וקשריו של קמפיין טראמפ לקרמלין, עליה אחראית הבולשת הפדרלית, אך בכירים בממשל מיהרו לדחות האשמות אלו.

במכתב הפיטורים כתב טראמפ לקומי: "אף שאני מעריך מאוד את העובדה שהודעת לי, בשלושה מקרים נפרדים, שאינני תחת חקירה, אני מסכים עם קביעתו של שר המשפטים לפיה אינך מסוגל להוביל את הבולשת ביעילות. חיוני שנמצא הנהגה חדשה ל-FBI שתשיב את אמון הציבור במשימת אכיפת החוק". הנשיא ציין במכתבו כי ההחלטה התקבלה בעקבות המלצתו של שר המשפטים ג'ף סשנס: "קיבלתי את המלצתו של שר המשפטים וסגן שר המשפטים. אתה מפוטר ומוחלף באופן מיידי".

בעת פרסום החלטתו של טראמפ נאם קומי בפני עובדי הבולשת בלוס אנג'לס. החדשות הופיעו על מסכי טלוויזיה שפעלו מאחוריו, וקומי חשב תחילה כי מדובר במתיחה - מצחיקה לדבריו. רק לאחר מכן הגיע מכתבו של טראמפ לבניין הבולשת בוושינגטון, וקומי הבין כי אין מדובר בבדיחה.

בהודעה שפרסם דובר הבית הלבן שון ספייסר נכתב: "היום, הנשיא דונלד טראמפ הודיע לראש ה-FBI ג'יימס קומי כי הוא פוטר מתפקידו. הנשיא טראמפ פעל בהתבסס על המלצות ברורות של סגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין ושר המשפטים סשנס". הבית הלבן פרסם מזכרים, מהם עולה כי רוזנשטיין המליץ לפטר את קומי על רקע טיפולו בחקירת המיילים של הילרי קלינטון.

לפי הודעת הבית הלבן, "ה-FBI היא אחד המוסדות המוערכים והמכובדים של האומה, והיום הזה יסמל התחלה חדשה עבור היהלום שבכתר של מערכת אכיפת החוק שלנו". ספייסר הוסיף כי "החיפושים אחר מנהל קבוע חדש ל-FBI יחלו באופן מיידי".

החלטתו המפתיעה של הנשיא טראמפ לפטר את ראש ה-FBI, ג׳יימס קומי, גררה תגובות נזעמות בוושינגטון. רבים השוו את הצעד הבלתי-צפוי להתנהלותו של הנשיא ריצ׳רד ניקסון בשיאה של פרשת ווטרגייט, כאשר הדיח ממשרתו את התובע המיוחד שהיה אחראי על החקירה בנושא הפריצה למטה המפלגה הדמוקרטית בבחירות 1972.

פרופסור ריצ׳רד פיינטר, שכיהן כיועץ הבכיר לענייני אתיקה משפטית בממשל הרפובליקאי הקודם, של ג׳ורג׳ בוש הבן, כתב כי ״טראמפ לא פיטר את קומי בגלל האי-מיילים של הילרי קלינטון או הבחירות. זה בגלל רוסיה״. פיינטר הוסיף כי לנשיא לא צריכה להיות היכולת לפטר את האיש שאחראי בפועל על חקירה שהוא-עצמו נמצא במרכזה. הוא קרא למנות תובע עצמאי שיחקור את הקשרים בין טראמפ לרוסיה בתקופת הבחירות, בדומה למה שנעשה לבסוף בפרשת ווטרגייט.

במפלגה הרפובליקאית הגיבו לפיטוריו של קומי בנייטראליות, ורוב בכירי המפלגה נמנעו מהבעת עמדה ברורה לגבי המהלך. הסנאטור לינדזי גראהם, שרק ביום שני השבוע ניצח על דיון סוער בסנאט בנוגע למעורבותה של רוסיה בבחירות, אמר כי הוא מעריך את קומי על שירותו ארוך השנים. הוא הביע תקווה שמי שימונה למחליפו יצליח להתגבר על האתגרים הרבים שעומדים כעת בפני הבולשת הפדרלית. גראהם לא הביע ביקורת על עצם ההחלטה לפטר את קומי בעיצומה של החקירה בנושא קשריו של טראמפ עם רוסיה בתקופת הבחירות.

הדמוקרטים רוצים את עדותו של קומי על קשרי טראמפ-רוסיה

אחד הרפובליקאים הבכירים היחידים שיצאו נגד החלטתו של הנשיא הוא הסנאטור ג׳ון מקיין, שנחשב לאחד הסנאטורים הרפובליקאים הביקורתיים ביותר כלפי טראמפ. הוא אמר כי הוא ״מאוכזב״ מפיטוריו של קומי, וכינה אותו ״איש של יושרה וכבוד״. הסנאטור הרפובליקאי הוסיף כי הוא קורא מאז הבחירות להקים ועדה מיוחדת של הקונגרס שתחקור את מעורבותה של רוסיה, וכי החלטתו של טראמפ לפטר את קומי מבהירה פעם נוספת עד כמה ״חשוב ודחוף״ להקים ועדה כזו בהקדם האפשרי.

גם הסנאטור הרפובליקאי בן סאס ממדינת נברסקה הודיע כי הוא ״מודאג מאוד״ מהעיתוי בו פוטר קומי ומההסברים שמסר הבית הלבן. עמיתו למפלגה ג׳ף פלייק מאריזונה כתב בחשבון הטוויטר שלו: ״ניסיתי במשך שעות למצוא הסבר מתקבל על הדעת לעיתוי בו פוטר קומי. אני פשוט לא מוצא״.

בצד הדמוקרטי של המפה, המהלך של טראמפ ספג ביקורת נוקבת. הסנאטור בוב קייסי ממדינת פנסילבניה כינה את ההחלטה ״ניקסונית״, ואמר כי היא מעידה על פאניקה של ממשל טראמפ מהחקירה בנושא רוסיה. גם הסנאטור טים קיין מווירג׳יניה, שהיה המועמד הדמוקרטי למשרת סגן הנשיא בבחירות האחרונות, אמר כי פיטוריו של קומי מוכיחים שממשל טראמפ לחוץ ואובד עצות מהתקדמות החקירה, ולכן מנסה להחליש את ה-FBI ולמנות ראש חדש לבולשת שיסגור את החקירה.

שעות ספורות לאחר ההודעה על פיטוריו של קומי דיווחה רשת CNN על התפתחות משמעותית בחקירה בנוגע לקשרים בין מטה טראמפ לבין רוסיה. במסגרת החקירה זומנו כמה אישים שעבדו בצמוד ליועץ לביטחון לאומי לשעבר, מייקל פלין, למסור עדות ולהעביר מסמכים שעשויים לשפוך אור על התקשרויותיו של פלין עם גורמים בממשלת רוסיה. כזכור, פלין התפטר מתפקידו כחודש בלבד לאחר כניסתו של טראמפ לבית הלבן, לאחר שהתברר כי שיקר בפומבי ואף הטעה את סגן הנשיא מייק פנס לגבי קשריו עם רוסיה.

כעת מתכוונים במפלגה הדמוקרטית לפעול כדי להביא את קומי למסור עדות מפורטת בפני הסנאט על מצב החקירה ערב עזיבתו את הסוכנות. בתחילת השבוע זכתה עדות דומה, של סגנית שר המשפטים לשעבר, סאלי ייטס, לתשומת לב תקשורתית רבה. ייטס דיברה בפני ועדת המשפט של הסנאט, בהזמנתו של הסנאטור גראהם, וחשפה פרטים חדשים על התנהלותו הבעייתית של ממשל טראמפ לאחר שהתברר לו כי היועץ לשעבר לביטחון לאומי של טראמפ, הגנרל מייקל פלין, שיקר מספר פעמים על קשריו עם רוסיה. עדות של קומי עשויה להתברר כנפיצה עוד יותר מזו של ייטס, היות שהוא פיקח בפועל על החקירה בחודשים האחרונים, בעוד ייטס פוטרה מהממשלה כבר בסוף ינואר.

בתקשורת בארה"ב דווח כי קומי הופתע מהבשורה על פיטוריו, עליה למד מצפייה בטלוויזיה בביקור עבודה בחוף המערבי. יום לפני הפיטורים, בכנס השנתי של ״הליגה נגד השמצה״, הוא סיפר כי אחד הרגעים המשמעותיים ביותר בקריירה שלו בבולשת הפדרלית, היה כאשר עיין בתיקי החקירה של מנהיג התנועה לזכויות האזרח, מרטין לותר קינג, שהיה נתון תחת מעקב של הבולשת בשנות השישים. קומי אמר כי הפרק הבעייתי הזה בתולדות הבולשת צריך להוות תזכורת לכך ש״להגביל ולפקח על גורמי הכוח זה דבר חיוני״. הוא הוסיף כי הבולשת מחייבת את סוכניה לבקר במוזיאון השואה בוושינגטון וללמוד על השואה, כדי להבין כיצד ״אנשים נורמליים שחושבים שהם עושים דברים טובים״, עשויים להיגרר למעשים ״מרושעים ואפלים״.

במארס טען טראמפ בפומבי כי ממשל אובמה צותת לטלפונים שלו בזמן הבחירות. בכירים אמריקאים סיפרו כי קומי ביקש ממשרד המשפטים האמריקאי לשלול בפומבי את טענת הנשיא, והתלונן שהטענה שגויה ושיש לתקן אותה. עם זאת, משרד המשפטים לא פרסם כל הודעה בנושא. הודעתו של קומי נחשבה לחריגה ביותר, כיוון שהיא התנערה מדבריו של נשיא מכהן והיוותה הטלת ספק מצד איש שמירת החוק הבכיר במדינה באמיתות דבריו של טראמפ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ