"מספיק ודי": כיצד הזעם הגובר בבית הלבן על קומי הוביל בסוף לפיטוריו

המתח בין הנשיא טראמפ לראש ה-FBI עלה ככל שגילה עצמאות בחקירת קשרי טראמפ עם רוסיה ■ ממלא מקום ראש ה-FBI: "לא היה ניסיון של הממשל להתערב בחקירת הבולשת על קשרי רוסיה-טראמפ בבחירות ■ סגן שר המשפטים איים להתפטר: לא המלצתי לנשיא לפטר את קומי ■ ראש הבולשת שפוטר, הבוקר: "לא הולך לבזבז זמן על ההחלטה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס קומי בביתו בווירג'יניה, אתמול
ג'יימס קומי בביתו בווירג'יניה, אתמולצילום: Sait Serkan Gurbuz/אי־פי

ההתנגשות בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לראש ה-FBI המפוטר ג'יימס קומי התבשלה כבר זמן רב, ובסופה, איש מהשניים לא חש כבוד רב לרעהו. לנשיא עם אובססיה לנאמנות אישית, קומי הצטייר כגורם עצמאי שלא ניתן לסמוך עליו בעוד הבולשת בראשותו חוקרת את קשרי הקמפיין שלו עם רוסיה. לאיש החוק הקנאי לעצמאותו, טראמפ היה איש בלתי צפוי, שיצא בהצהרות בלתי אחראיות ופגע במוניטין של הבולשת.

פיטורי ראש ה-FBI לא עצרו את החקירה בקונגרס על קשרי בכירים בממשל עם רוסיה.  ממלא מקומו של קומי, אנדרו מקייב, הבטיח היום (חמישי) לספר לוועדת המודיעין של הסנאט, החוקרת את הפרשה, על כל ניסיון להתערב בחקירת הבולשת בקשרים בין רוסיה לבין הקמפיין של טראמפ בבחירות אשתקד. עם זאת הוא הדגיש כי "לא היה כל ניסיון כזה לעכב את החקירה שלנו עד כה".

היום פורסם כי ועדת המודיעין של הסנאט, החוקרת את הפרשה, הוציאה זימון משפטי ליועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, מייקל פלין, במסגרתו עליו לספק לה מסמכים הקשורים לחקירתו. פלין חשוד בקיום קשרים אסורים עם רוסיה ופוטר 24 ימים בלבד לאחר מינויו, לאחר שהתברר כי שיקר לסגן הנשיא מייק פנס בנוגע לקשריו עם גורמים זרים. לפי הודעת הוועדה, חבריה ביקשו מפלין להגיש לה מסמכים כבר בחודש שעבר, אך הוא סירב לשתף עמם פעולה.

אחרי שנשיא ארה"ב הטרי האשים את קודמו בתפקיד בציתות למגדל שלו בניו יורק בזמן הבחירות לנשיאות, ראש ה-FBI שפוטר ביום שלישי נדהם. טראמפ, אמר למקורביו, נמצא "מחוץ לגבולות הנורמלי", והוא אפילו כינה אותו "משוגע". טראמפ מצדו זעם כשקומי יצא בפומבי נגד ההאשמות שלו, ומאז אותה תקרית הוא נעשה כועס יותר ויותר והחל לדבר על פיטוריו. בשבוע שעבר, בעודו צופה בתוכניות אקטואליה בטלוויזיה, החליט. "משהו לא בסדר" עם קומי, אמר לעוזריו.

סגן שר המשפטים רוזנשטיין. איים להתפטר שבועיים לאחר שנכנס לתפקידצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

הסיבות לפיטוריו של קומי השתנו ככל שהשערורייה התורנית של ממשל טראמפ תפחה הרבה מעבר למה שבממשל חזו. ביום שלישי טען הבית הלבן שקומי פוטר בגלל ששר המשפטים ג'ף סשנס וסגנו רוד רוזנשטיין המליצו על כך. אך הבוקר (חמישי) דיווח הוושינגטון פוסט כי רוזנשטיין איים להתפטר - שבועיים בלבד לאחר כניסתו לתפקיד - כיוון שזעם על גרסת הממשל לפיה הפיטורים נבעו בראש ובראשונה מהמלצתו לנשיא, כאשר בפועל הוא התבקש לכתוב דו"ח על טיפולו של קומי בפרשת המיילים של הילרי קלינטון, אך לדבריו - לא כלל בו המלצה לפטרו.

אתמול (רביעי) השתנה הנראטיב של הבית הלבן: במקום לומר שהפיטורים נבעו מהמלצתו של רוזנשטיין, נטען שהנשיא למעשה שקל את הצעד במשך יותר מחצי שנה, מאז ניצחונו בבחירות בנובמבר אשתקד, והחליט על כך לאחר עדותו של קומי בקונגרס בשבוע שעבר. סגנית דובר הבית הלבן שרה האקבי-סנדרס האשימה אמש את קומי בביצוע "זוועות" בחקירת המיילים של קלינטון, וטענה כי פוטר כי נכשל בביצוע תפקידו. דבריה של הסגנית עומדים בסתירה להתבטאות דובר הבית הלבן, שון ספייסר, שאמר רק בשבוע שעבר כי לטראמפ יש אמון בראש ה-FBI.

למעשה, גורלו של קומי נגזר לאחר שנתן את עדותו האחרונה בנושא החקירה על רוסיה. טראמפ רתח כשצפה בעדות והיה משוכנע שקומי נתן ביצוע ראוותני שנועד להרשים את קהל שומעיו. כאשר קומי נתן תיאור שגוי של ההתפתחות האחרונה בחקר פרשת המיילים של הילרי קלינטון - תיאור שהבולשת תיקנה לאחר מכן - טראמפ ויועציו חשבו שהם איתרו פירצה דרכה יוכלו לממש את רצונו.

אף שקומי זכה ליחס חם מהנשיא בתחילת כהונתו, ראש הבולשת נותר סקפטי לגבי עתידו. הוא האמין שהעובדה שאינו מוכן לשים את הנאמנות לנשיא לפני נאמנותו לתפקיד עלולה להביא להדחתו. ולמרות זאת, קומי הניח שהנשיא יחשוש לפטר אותו, כי צעד שכזה עלול להתפרש כהודאה מצד טראמפ שקומי טעה כשהכריז זמן קצר לפני יום הבחירות שהוא בוחן מחדש את פרשת המיילים של קלינטון, ובכך יעלה שאלות לגבי הלגיטימיצה לניצחונו של טראמפ.

לאחר שקיבל את ההחלטה, חלק אותה תחילה טראמפ עם מעגל מצומצם של יועצים ובכירים, וזכה לתמיכתם. דווקא היועץ הנצי סטיב באנון המליץ לו לדחות את המהלך כדי להפחית את המחאה הצפויה נגדו, וראש המטה שלו ריינס פריבוס הביע חששות דומים, אך תמך במהלך. בשלב זה החל משרד המשפטים לעבוד על פיטורי קומי, והשר סשנס הורה לאנשיו למצוא סיבות לפיטורים, הסביר בכיר בממשל. גורמים בבית הלבן התעקשו שסשנס וסגנו הם שהעלו טענות על תפקודו של ראש ה—FBI, והנשיא אמר להם להעלותן על הכתב.

ביום שלישי קיבל טראמפ את ההחלטה מבלי לחלוק אותה עם רבים בממשלו. הוא התקשר לבכירים בקונגרס ושמע מהסנאטור הרפובליקאי לינדזי גרהאם שהיא ראויה, אך מנהיג המיעוט הדמוקרטי צ'רלס שומר אמר לו שמדובר בטעות מרה — וטראמפ, לפי הדיווח, הופתע.

קומי התייחס הבוקר לראשונה לפיטוריו ביום שלישי. במכתב ששלח לסוכני FBI ולחבריו ופורסם ברשת CNN, כתב ראש הבולשת המפוטר כי הוא "מאמין זה זמן רב שהנשיא יכול לפטר את ראש ה-FBI מכל סיבה שהיא, או ללא כל סיבה. אני לא הולך לבזבז זמן במחשבה על ההחלטה או כיצד היא התקבלה".

מעורבות ראש הבולשת במערכת הפוליטית

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ