ראש ה-FBI הזמני: החקירה על מעורבות רוסיה בבחירות משמעותית מאוד

מקייב הבהיר כי החקירה תימשך למרות פיטוריו של קומי, וכי לא היה ניסיון לעכב אותה עד כה. הוא הוסיף כי לא יעדכן את הבית הלבן על התפתחויות בה

ניו יורק טיימס, רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו מקייב בשימוע בסנאט
ניו יורק טיימס, רויטרס ואי-פי

ממלא מקומו של ראש ה-FBI, אנדרו מקייב, גיבה היום (חמישי) את יו"ר הבולשת המפוטר, ג'יימס קומי, והבהיר כי הבולשת מתייחסת לחקירה על מעורבות רוסיה בבחירות כמשמעותית מאוד. הוא ציין כי לא יעדכן את הבית הלבן על התפתחויות בה.

מקייב סתר את טענת הבית הלבן כי הנשיא דונלד טראמפ פיטר את קומי מכיוון שאיבד את תמיכת הסוכנים בארגון. מקייב, שהופיע בפני ועדת המודיעין של הסנאט, הבהיר כי פיטוריו של קומי לא ישפיעו על חקירת משרד המשפטים על התערבות רוסיה בבחירות בארה"ב. "קומי קיבל תמיכה רחבה בתוך ה-FBI והם ממשיכים לתמוך בו גם היום. רוב עובדי הבולשת בעלי קשר חיובי ועמוק עם קומי", אמר. מקייב הבהיר לחברי הוועדה כי הוא יעדכן אותם אם יהיו נסיונות להתערב בחקירה. 

"עבודתם של סוכני וסוכנות הבולשת נמשכת למרות השינויים והנסיבות", הוסיף מקייב שהבטיח כי יספר לוועדת המודיעין של הסנאט, החוקרת את הפרשה, על כל ניסיון להתערב בחקירת הבולשת בקשרים בין רוסיה לבין הקמפיין של טראמפ בבחירות אשתקד. עם זאת הוא הדגיש כי "לא היה כל ניסיון כזה לעכב את החקירה שלנו עד כה".

מקייב סירב לענות לשאלה אם הוא שמע את קומי אומר לנשיא טראמפ שהוא לא נמצא תחת חקירה. במכתב הפיטורים כתב טראמפ לקומי: "אף שאני מעריך מאוד את העובדה שהודעת לי, בשלושה מקרים נפרדים, שאינני תחת חקירה, אני מסכים עם קביעתו של שר המשפטים לפיה אינך מסוגל להוביל את הבולשת ביעילות. חיוני שנמצא הנהגה חדשה ל-FBI שתשיב את אמון הציבור במשימת אכיפת החוק".

בתגובה, טראמפ אמר בראיון ב-NBC כי קומי "שחצן שמנסה להרשים את הסובבים אותו". הוא הוסיף כי "הייתי מפטר אותו. זו החלטה שלי. הייתי עושה זאת גם חרף המלצות אחרות". בכך טראמפ התייחס לסערה שיצר הבית הלבן ביום שלישי אחרי שטען כי קומי פוטר בגלל ששר המשפטים ג'ף סשנס וסגנו רוד רוזנשטיין המליצו על כך.  הוושינגטון פוסט דיווח היום כי רוזנשטיין איים להתפטר כיוון שזעם על גרסת הממשל לפיה הפיטורים נבעו בראש ובראשונה מהמלצתו לנשיא, כאשר בפועל הוא התבקש לכתוב דו"ח על טיפולו של קומי בפרשת המיילים של הילרי קלינטון, אך לדבריו - לא כלל בו המלצה לפטרו.

אתמול פיטר טראמפ את ראש ה-FBI. בתחילה טען הבית הלבן שקומי פוטר על רקע טיפולו בפרשת האימיילים של הילרי קלינטון. מאוחר יותר, נודע כי קומי ביקש ממשרד המשפטים האמריקאי העלאה משמעותית בתקציב ותגבורת של כוח אדם לצורך חקירת מעורבות רוסיה בבחירות בארה"ב ימים ספורים לפני פיטוריו.

בעת פרסום החלטתו של טראמפ נאם קומי בפני עובדי הבולשת בלוס אנג'לס. החדשות הופיעו על מסכי טלוויזיה שפעלו מאחוריו, וקומי חשב תחילה כי מדובר במתיחה - מצחיקה לדבריו. רק לאחר מכן הגיע מכתבו של טראמפ לבניין הבולשת בוושינגטון, וקומי הבין כי אין מדובר בבדיחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ