טראמפ חשף בפני שר החוץ הרוסי מידע סודי שעלול לגרום נזק מדיני ומבצעי

בכירים אמריקאים: הפרטים שמסר הנשיא בפגישה עם לברוב מסכנים את שיתוף הפעולה עם בעלת הברית שסיפקה את המידע, העוסק בדאעש. משרד החוץ הרוסי מכחיש: לא קיבלנו מידע סודי מטראמפ

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בפגישתו עם שר החוץ הרוסי לברוב (משמאל) והשגריר הרוסי קיסליאק בבית הלבן ב-2017
טראמפ בפגישתו עם שר החוץ הרוסי לברוב (משמאל) והשגריר הרוסי קיסליאק בבית הלבן ב-2017צילום: HO/אי־אף־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חשף מידע מסווג ביותר בפני שר החוץ הרוסי ושגריר רוסיה בארה"ב בפגישתם בבית הלבן בשבוע שעבר וסיפק פרטים שעלולים לחשוף את מקור המידע והאופן שבו נאסף, כך מסרו אתמול (שני) פקיד בממשל האמריקאי ואחד שכיהן בו בעבר. את הדיווח חשף הלילה הוושינגטון פוסט.

לפי אותם מקורות, את המידע שחשף טראמפ, הנוגע למזימה של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיר בסוריה, סיפקה בעלת ברית של ארה"ב במזרח התיכון במסגרת הסדר מודיעיני בין שתי המדינות הנחשב לרגיש ביותר - עד כדי כך שפרטים לגביו הוסתרו מבעלות ברית אחרות ובתוך הממשל האמריקאי עצמו. טראמפ נפגש עם לברוב ועם השגריר סרגיי קיסליאק יממה לאחר פיטוריו של ראש ה-FBI ג'יימס קומי.

החשיפה של טראמפ אינה בלתי חוקית, אולם שיתוף המידע ללא הסכמה מפורשת של בעלת הברית שסיפקה אותו הוא הפרה קשה של אתיקה בעולם המודיעין והריגול, ועלול לסכן את מערכת היחסים המודיעינית בין המדינות. למעשה, אותה בעלת ברית הזהירה בכירים בממשל האמריקאי מספר פעמים שהיא תחסום את הגישה למידע הרגיש אם הוא יופץ בתפוצה רחבה מדי, סיפר הפקיד לשעבר. במקרה הזה, החשש הוא שרוסיה תוכל להבין בדיוק כיצד המידע נאסף ולשבש את מאמצי האיסוף שלו.

לא ברור כעת אם הנשיא ועוזריו שהשתתפו בפגישה היו מודעים לכך שחשף מידע ברמת סיווג גבוהה כל כך. רק בסיומה, כשהפרוטוקלים שלה הועברו לחברי המועצה לביטחון לאומי, המידע סומן כרגיש מדי לשיתוף, אפילו בקרב גורמים אמריקאים, מסר הפקיד לשעבר.

בתגובה להאשמות על שיתוף מידע רגיש ביותר אמר הלילה היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, הרברט מקמאסטר: "בשום שלב לא נדונו מקורות או שיטות מודיעין ולא נחשף שום מבצע צבאי שלא היה ידוע לפני כן". גם שר החוץ של ארה"ב, רקס טילרסון, התייחס לדיווח ואמר כי טראמפ לא דן ב"מקורות, שיטות או מבצעים צבאיים".

אך לפי הגורם בממשל, טראמפ אמנם שיתף רק את המידע ולא את הדרכים שבהם הושג, אך החשש הוא שהידע על התוכניות של המדינה האיסלאמית עלול להוביל את רוסיה, שנלחמת גם היא בסוריה אך מקדמת גורמים ומטרות שונים מאלו של ארה"ב, לפענח את הפרטים הללו. רוסיה פועלת לשמר את שלטונו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, שאינו נלחם ישירות במדינה האיסלאמית. לעומתה, ארה"ב רואה בארגון את האיום העיקרי באזור ומסייעת למורדים שנלחמים הן בו והן במשטר הסורי.

מספר שעות לאחר הפרסום הודיע משרד החוץ הרוסי כי הדיווחים לפיהם טראמפ מסר ללברוב מידע סודי הם מזויפים, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

הדיווח האחרון כנראה יגביר את המאמצים לחשוף את טיב היחסים בין טראמפ ורוסיה. במהלך קמפיין הבחירות שלו הרבה המועמד לנשיאות לשבח את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וגילה הערכה כלפיו כבר אחרי שנבחר לבית הלבן. הוא כינה את ממצאי קהילת המודיעין על התערבות רוסיה בבחירות בארה"ב "חדשות מזויפות" והביע תסכול מהתמשכות החקירה של משרד המשפטים לגבי מעורבות של גורמים בקמפיין שלו במאמצים אלו.

בעקבות הדיווח, ברשת מיהרו היום להעלות באוב את הציוץ של טראמפ מקמפיין הבחירות שלו על פרשת המיילים של הילרי קלינטון. ב-6 ביולי צייץ המועמד לנשיאות כי קלינטון אינה כשירה לשמש נשיאה על רקע "הטיפול הבלתי זהיר שלה ושל צוותה במידע רגיש ביותר".
הציוץ של טראמפ על הילרי קלינטון במהלך קמפיין הבחירות שלו:

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ