בכירים בארה"ב: ישראל העבירה את המידע המסווג שמסר טראמפ לרוסים

מוקדם יותר היום הודה טראמפ כי הוא חלק מידע מסווג עם שר החוץ של רוסיה ושגרירה בוושינטון בשבוע שעבר. על פי היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, הנשיא לא היה מודע למקור המידע שהועבר

ניו יורק טיימס, רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנשיא טראמפ (במרכז) וראש הממשלה נתניהו בבית הלבן, בחודש פברואר
הנשיא טראמפ (במרכז) וראש הממשלה נתניהו בבית הלבן, בחודש פברוארצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

המידע המודיעיני המסווג שסיפק הנשיא דונלד טראמפ לרוסיה בפגישה בשבוע שעבר הגיע מישראל, כך דיווח הניו יורק טיימס על פי בכירים בארה"ב. מוקדם יותר היום אמר היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, הגנרל הרברט מקמאסטר, כי הנשיא "לא היה מודע למקור המידע" שעלה בשיחה עם הרוסים וכי הוא מסר אותו בהחלטה רגעית. הבית הלבן סירב להגיב לדיווח כי ישראל היא מקור המידע המסווג שהעביר טראמפ לרוסים.

הגילוי כי טראמפ העביר מידע רגיש במיוחד מישראל לרוסיה מעלה את האפשרות שמידע זה עשוי להגיע לאיראן – בעלת ברית של רוסיה במזרח התיכון. בכירים בישראל לא יכלו לאשר לניו יורק טיימס כי ישראל היא מקור המידע שטראמפ העביר לרוסיה. עם זאת, אתר באזפיד דיווח כי שני סוכני ביון מישראל אישרו כי ישראל חלקה מידע מודיעי מסוים עם ארה"ב, הנוגע לתוכנית ארגון המדינה האיסלאמית להגניב פצצות במסווה של מחשבים ניידים למטוסים. הגילוי כי טראמפ חלק מידע זה עם רוסיה היא התגשמות החששות הגדולים של ישראל, אמר אחד הבכירים לבאזפיד.

בהצהרה שנשלחה בדואר אלקטרוני לניו יורק טיימס, שגריר ישראל לארה"ב רון דרמר הדגיש כי ישראל וארה"ב ימשיכו להחזיק בקשר הדוק בכל הנוגע למלחמה בטרור. "לישראל יש ביטחון מלא ביחסי שיתוף המודיעין עם ארה"ב", אמר דרמר והוסיף כי ישראל מצפה להעמיק את היחסים בזמן ממשל טראמפ. דובר הבית הלבן שון ספייסר סירב לומר אם ישראל היא מקור המידע, והפנה עיתונאים להצהרתו של השגריר דרמר.

על פי שני הבכירים בארה"ב ששוחחו עם הניו יורק טיימס, ישראל הדגישה בעבר בפני ארה"ב כי עליה להיזהר בטיפול במידע שטראמפ העביר לרוסיה.

הבוקר פורסם בוושינגטון פוסט כי הנשיא חשף בפגישה מידע מודיעיני מסווג ביותר בנוגע לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). מידע זה הגיע מבעלת ברית של ארה"ב במזרח התיכון שביקשה שלא לחשוף אותו בפני מדינות אחרות, ומומחים הזהירו כי המידע עלול לסייע לרוסיה להגיע למקור ולחשוף אותו.

לאחר הפרסום הודה טראמפ כי הוא חלק מידע עם שר החוץ הרוסי ושגריר רוסיה בארה"ב בפגישתם בבית הלבן בשבוע שעבר. בסדרת ציוצים כתב הנשיא כי "כנשיא רציתי לחלוק מידע עם רוסיה (בפגישה שתואמה ופורסמה מראש בבית הלבן), שזכותי המלאה לעשות. העובדות נגעו לטרור ובטיחות טיסה... בנוסף, אני רוצה שרוסיה תגביר את מאמציה ללחימה בדאעש ובטרור".

בעקבות הפרסום דחו בממשל בארה"ב את הטענות לפיהן בפגישה נחשף חומר מסווג ואמרו כי לא שותף מידע מבצעי או מודיעיני. היועץ לביטחון לאומי מקמאסטר אמר כי "הנחת היסוד של הכתבה בוושינגטון פוסט היתה שגויה – שהנשיא ניהל שיחה לא הולמת או כזו שפגעה בביטחון הלאומי". היועץ לביטחון לאומי הדגיש כי השיחה היתה "הולמת לחלוטין" וכי טראמפ לא סיכן בשום אופן את מקורותיה של ארה"ב ואת שיטות איסוף המודיעין שלה.

עם זאת, נראה כי מקמאסטר הכיר בכך שתומאס בוסרט, עוזר הנשיא לביטחון לאומי ומלחמה בטרור, התקשר ל–CIA ול–NSA לאחר שיחתו של טראמפ עם הרוסים. בכירים אחרים בארה"ב אמרו כי נוצר קשר עם סוכנויות הביון במאמץ לצמצם את הנזק שנגרם מההדלפה. מקמאסטר לא אישר כי בוסרט יצר קשר עם סוכנויות הביון, אך אמר כי אם הוא עשה כן, ייתכן כי הוא עשה זאת כתוצאה מזהירות יתר.

על רקע הסערה אמר היום סוכן ביון בכיר באיחוד האירופי לסוכנות אי-פי: "אם טראמפ העביר מידע מסווג לרוסיה, ייתכן שמדינתנו תפסיק לחלוק מודיעין עם ארה"ב". לדברי אותו גורם, שבמקרה כזה, העברת מידע עשויה לסכן את מקורותיה של מדינתו. אותו סוכן הסכים לדבר אך ורק בתנאי ששמו ושם מדינתו לא יחשפו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ