צ'לסי מאנינג, שהדליפה מאות אלפי מסמכים לוויקיליקס, שוחררה מהכלא

מאנינג שוחררה מפורט ליוונסוורת שבע שנים אחרי שנעצרה בגין הדלפת אלפי מסמכים מסווגים לאתר ויקיליקס. על מאנינג נגזרו 35 שנות מאסר, אך אובמה קצב את עונשה בימיו האחרונים כנשיא

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'לסי מאנינג
"הארץ"

צ'לסי מאנינג, שהדליפה מאות אלפי מסמכים מצבא ארה"ב לאתר ויקיליקס, שוחררה היום מהכלא. מאנינג שוחררה לאחר שבע שנות מאסר לארה"ב שסובלנית יותר לזהותה המינית, אך פחות כזו הפחות תומכת במטרה שהביאה לכליאתה.

ב-2010 צ'לסי מאנינג היתה ידועה עדיין כברדלי, אנליסט בצבא ארה"ב. בעת תפקידה היא הדליפה מסמכים מסווגים לאתר ויקיליקס, המקבל מידע מסוג זה ממקורות אנונימיים. מאנינג טענה שרצתה לחשוף את מה שהיא ראתה כהתעלמות של צבא ארה"ב מהשלכות המלחמה בעיראק על אזרחי המדינה, ושהיא הדליפה חומרים שלדעתה לא יפגעו בביטחון הלאומי.

אך מבקריה האשימו אותה כי היא חשפה כמה מהסודות הכמוסים ביותר של ארה"ב וסיכנה מקורות מודיעיניים, מה שהוביל את משרד החוץ להעביר כמה מהאנשים הללו למקומות בטוחים כדי להגן על חייהם. כמה שגרירים הוחזרו, סולקו או נשלחו למשימות אחרות בעקבות פרסומים מביכים שהופיעו בהדלפות.

מאנינג נעצרה ב-2010 והורשעה ב-2013 בעשרים סעיפי אישום, כולל עבירה על חוק הביון, גניבה והונאה ממוחשבת. בית הדין הצבאי גזר עליה 35 שנות מאסר, אך הנשיא לשעבר ברק אובמה, בימיו האחרונים בתפקיד, קצב את עונשה. 

לאחר שהורשעה בריגול, מאנינג אמרה שהיא רואה עצמה כאשה והחלה בהליך שינוי מינה, אף שהצבא המשיך להחזיק בה בכלא לגברים. עורך דינה אמר שהיא ניסתה להתאבד פעמיים, שהיא הועברה לתקופות ארוכות לבידוד וכי נמנע ממנה טיפול רפואי.

"אחרי ארבעה חודשים מתוחים של המתנה, היום סוף סוף הגיע", כתבה מאנינג בהודעה לעיתונות. "כל מה שמחכה לי חשוב הרבה יותר מהעבר". שעות ספורות לאחר שחרורה מהכלא הצבאי בפורט לוונסוורת צייצה מאנינג תמונה של נעלי הספורט שלה עם הכיתוב "צעדים ראשונים לעבר החופש!"

הצבא האמריקאי הודיע שהיא תישאר בשירות פעיל במצב חריג וללא שכר, שיזכה אותה בגישה לשירותי רפואה צבאיים, כל עוד ערעורה על החלטת בית הדין הצבאי נמצא בדיונים. דוברת מטעם הצבא מסרה כי היא תוצב בפורט סיל באוקלהומה, אך אינה צריכה להתייצב שם ויכולה להתגורר היכן שתחפוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ