משרד המשפטים האמריקאי מינה חוקר מיוחד לבדיקת קשרי קמפיין טראמפ ורוסיה

ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר יפקח על החקירה בפרשה. אתמול נודע כי טראמפ ביקש מראש ה-FBI המפוטר קומי לעצור את החקירה לגבי קשרי היועץ לביטחון לאומי לשעבר עם הקרמלין

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט מולר מעיד בסנאט, ב-2013
לוגו רויטרס
רויטרס

משרד המשפטים האמריקאי מינה את ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר לחוקר מיוחד שיפקח על בדיקת הקשרים בין הקרמלין לקמפיין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, וההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב. זאת, לאחר שאתמול נודע כי טראמפ ביקש מראש ה-FBI שפוטר לפני כשבוע, ג'יימס קומי, לעצור את חקירת קשרי היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין עם רוסיה. 

סגן שר המשפטים, רוד רוזנשטיין, אמר כי החלטתו למנות את מולר לא מרמזת על כך שאכן היו עבירות או שיוגש כתב אישום בפרשה. "אני בטוח שחוקר מיוחד הכרחי כדי שלעם האמריקאי יהיה ביטחון בתוצאות החקירה". שר המשפטים עצמו, ג'ף סשנס, פסל את עצמו מעיסוק בחקירה אחרי שדווח כי נפגש עם גורמים רוסים בזמן המרוץ לנשיאות, והטעה את הקונגרס כשנשאל בנושא תחת שבועה בשימוע לאישור מינויו. 

טראמפ אמר כי הוא צופה שהחקירה תסתיים במהרה, והוסיף: "חקירה מעמיקה תאשר את מה שכבר ידוע - אין קשר בין הקמפיין שלי לבין כל יישות מדינית". כעבור כמה שעות צייץ טראמפ כי למרות כל המעשים הלא-חוקיים שבוצעו במטה של קלינטון ובממשל אובמה, מעולם לא מונה להם חוקר מיוחד. מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיטש מקונל, הדגיש שוועדת המודיעין בקונגרס תמשיך בחקירה שהיא מנהלת. מנהיג המיעוט הדמוקרטי בירך על מינוי החוקר המיוחד. 

בשבוע האחרון, מאז פיטורי קומי, התגברו הקריאות לחקירה עצמאית של החשד להתערבות הקרמלין בבחירות. אתמול אמר יו"ר ועדת הפיקוח של בית הנבחרים, חבר הקונגרס הרפובליקאי ג'ייסון צ'פטס, כי זימן את קומי להעיד בנושא בשבוע הבא. הוועדה מבקשת לחקור אם טראמפ ניסה להתערב בחקירת ה-FBI. מוקדם יותר דרש צ'פטס מה-FBI למסור עד 24 במאי את כל "הפתקים, הסיכומים וההקלטות" של הדיונים בין טראמפ לקומי. 

ראש ה-FBI לשעבר קומי חיבר לאורך ארבעת החודשים האחרונים כמה תזכירים. בתזכירים אלו תועדו כל שיחה ופגישה בינו לבין הנשיא מאז כניסתו לבית הלבן. המסמך המדובר נכתב ב-14 בפברואר, יממה אחרי שפלין עזב את תפקידו על רקע חקירת קשריו עם רוסיה.

קומי כתב שטראמפ הזמין אותו לשיחה אישית בבית הלבן, וכי הנשיא אמר שהוא "מקווה שהוא (קומי) יכול להניח לעניין הזה". עוד נכתב כי טראמפ כינה את פלין "בחור טוב". קומי, לדבריו, לא הגיב לבקשתו של הנשיא. בוושינגטון פוסט דווח בהמשך כי המסמך של קומי, באורך שני עמודים, כולל פרטים רבים על השיחה עם טראמפ. כמו כן, בניו יורק טיימס נכתב כי זוהי הראיה הברורה ביותר עד כה לכך שטראמפ ניסה להשפיע ישירות על חקירת משרד המשפטים והבולשת העוסקת בקשרי מקורביו ורוסיה.

הבית הלבן הכחיש את הדיווח ומסר בתגובה: "בעוד שהנשיא הביע באופן עקבי את עמדתו שהגנרל פלין הוא איש הגון ששירת את המדינה והגן עליה, הוא מעולם לא ביקש מקומי או מכל אחד אחר לסיים איזושהי חקירה, כולל החקירה המערבת את הגנרל פלין".

למחרת פיטוריו של קומי, אמר ממלא מקומו אנדרו מקייב בוועדת המודיעין של הסנאט כי החקירה על המעורבות הרוסית משמעותית מאוד, והדגיש כי לא היו נסיונות להשפיע עליה, ואם יהיו כאלה יעדכן אותם. מוקדם יותר השנה, סוכנויות המודיעין פרסמו דו"ח שלפיו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לעשות מאמצים כדי להשפיע על הבחירות בארה"ב, להקטין את האמון בהליך הדמוקרטי ולפגוע בסיכוייה של המועמדת מטעם המפלגה הדמוקרטית הילרי קלינטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ