נשיא ברזיל הוקלט מאשר לשלם דמי שתיקה לעד בחקירת פרשת שחיתות

איש עסקים ברזילאי הקליט שיחה בינו לבין מישל טמר שבה מבקש ממנו אמר להמשיך לשלם ליו"ר בית הנבחרים לשעבר הנמצא בכלא כדי למנוע ממנו להעיד. בארמון הנשיאות הכחישו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טמר (משמאל) וקוניה בברזיליה, ביוני 2015
רויטרס

נשיא ברזיל, מישל טמר, הוקלט כשהוא מאשר לשלם דמי שתיקה לעד אפשרי בחקירת פרשת השחיתות הגדולה ביותר במדינה, בה הוא מעורב. כך לפי עדות שניתנה במסגרת עסקת טיעון על ידי איש עסקים ושדווחה אתמול (רביעי) בעיתון או גלובו.

משרדו של טמר אישר אתמול כי הנשיא נפגש בחודש מארס עם אותו איש עסקים, ז'ואסלי בטיסטה, יו"ר יצרנית הבשר הענקית JBS SA, אולם הכחיש כל ניסיון שלו לשלם דמי שתיקה ליו"ר בית הנבחרים לשעבר הנמצא בכלא, אדוארדו קוניה, ולמנוע ממנו מלהעיד.

הפגנה נגד הנשיא טמר בברזיליה, אתמולצילום: EVARISTO SA/אי־אף־פי

הדיווח באו גלובו, שציטט שלושה גורמים שאישרו את הדברים, מאיים לסחוף את טמר לסקנדל השחיתות בארצו שכבר הפיל כמה מבעלי בריתו ויועציו הקרובים ביותר. מחוקקים בכירים ושליש מהקבינט של טמר כבר נפלו לתוך חקירת השחיתות וחשודים בשוחד תמורת טובות פוליטיות וחוזים עם תאגידים ממשלתיים. אבל הדיווחים שהנשיא עצמו ניסה כנראה להשתיק עד בחקירה, מזעזעים עוד יותר את המדינה.

שמו של טמר נקשר כבר ביוני אשתקד לפרשת השחיתות הגדולה. על פי עד מרכזי בפרשה, הנשיא ניסה לממן קמפיין בחירות מקומיות של מפלגתו בכספים לא חוקיים שמקורם בהונאה בחברת הגז הממשלתית פטרובראס. טמר הכחיש את ההאשמות.

בעקבות הדיווחים פרצו אתמול הפגנות מול ארמון הנשיאות בברזיליה ובשדרה המרכזית בסאו פאולו. מחוקקים מהאופוזיציה ואפילו בעלי ברית בכירים של טמר קראו לו להתפטר. "בהתחשב בכובד המשקל של המצב והאחריות לשמור על ברזיל, האפשרות היחידה שנותרה בידי טמר היא להתפטר", אמר הסנאטור רונלדו קאיאדו, מנהיג מפלגת הדמוקרטים בעלת הברית של הממשלה בסנאט.

בדיווח באו גלובו נאמר כי המשטרה פתחה באחרונה במבצע חשאי באמצעות בכירים בחברת JBS כדי לתפוס כמה פוליטיקאים. הנשיא טמר היה הבכיר מבין הפוליטיקאים האלה. על פי הדיווח, בטיסטה השתמש במכשיר הקלטה מוסווה כדי להקליט לכאורה שיחה עם טמר על דמי השתיקה ששולמו לקוניה. העיתון לא פירט מה היה צפוי קוניה למסור בחקירתו.

בהקלטה, כאשר בטיסטה אמר לטמר כי הוא שילם לקוניה כדי שלא ידבר, אמר הנשיא: "אתה צריך להמשיך בזה, בסדר?". העיתון לא חשף כיצד השיג את ההקלטה.

קוניה, חבר לשעבר במפלגתו של טמר, אמר בעבר כי מסר מידע על כמה פוליטיקאים בכירים הקשורים לפרשת השחיתות. באו גלובו דיווחו עוד כי בטיסטה ואחיו, מנכ"ל חברת JBS ווסלי בטיסטה, הציגו את ההקלטה לחוקרים כחלק מעסקת טיעון שהושגה בין הצדדים במארס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ