רויטרס וניו יורק טיימס

החוקר המיוחד שמונה לבחון את הקשרים בין בכירים רוסים לבין מטה הנשיא דונלד טראמפ בבחירות אשתקד מנהל חקירה פלילית ובודק בין השאר אם בוצע שיבוש מהלכי משפט. כך אמר אתמול (חמישי) הסנאטור הדמוקרטי ריצ'ארד בלומנטל.

לדברי הסנאטור, ראש ה-FBI לשעבר, רוברט מולר, שמונה לתפקיד שלשום, מבצע חקירה "בגין חשדות פליליים חמורים ביותר בהם חשד  לשיבוש מהלכי משפט". בלומנטל אמר את הדברים לכתבים בתום פגישה בין סנאטורים לבין סגן שר המשפטים שמינה את מולר, רוד רוזנשטיין.

ריצ'ארד בלומנטל (במרכז) משוחח עם כתבים, אתמולצילום: MARY F. CALVERT/רויטרס

מינויו של מולר הוחלט אחרי שהשבוע נודע כי טראמפ ביקש מראש ה-FBI שפוטר לפני כשבוע, ג'יימס קומי, לעצור את חקירת קשרי היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין עם רוסיה. אולם רוזנשטיין הבהיר אתמול כי החלטתו למנות את מולר לא מרמזת על כך שאכן היו עבירות או שיוגש כתב אישום בפרשה. "אני בטוח שחוקר מיוחד הכרחי כדי שלעם האמריקאי יהיה ביטחון בתוצאות החקירה". שר המשפטים עצמו, ג'ף סשנס, פסל את עצמו מעיסוק בחקירה אחרי שדווח כי נפגש עם גורמים רוסים בזמן המרוץ לנשיאות, והטעה את הקונגרס כשנשאל בנושא תחת שבועה בשימוע לאישור מינויו.

אתמול כינה טראמפ כינה את מינוי מולר כ"ציד המכשפות הגדול ביותר של פוליטיקאי בהיסטורית ארה"ב". זאת, שעות ספורות לאחר שאמר שהוא מצפה לחקירה ומעריך כי היא תגמר במהרה. בסדרת ציוצים הביע טראמפ את זעמו על המינוי וכתב "לפעולות הלא חוקיות בקמפיין קלינטון ובממשל אובמה מעולם לא מונה חוקר מיוחד!". בכך הוא חזר על דבריו מנאומו אתמול, לפיהם אף פוליטיקאי בהיסטוריה לא קיבל יחס גרוע על כך.

במכתב הפיטורים שנמסר לקומי נכתב כי הנשיא טראמפ החליט זאת בעצת רוזנשטיין עצמו ושר המשפטים, אולם בהמשך הבהיר הנשיא כי לא הושפע מההמלצה והחליט על כך על דעת עצמו. אתמול הפתיע רוזנשטיין את הסנאטורים כשסיפר להם שידע שטראמפ מתכנן לפטר את קומי עוד לפני שרשם את ההמלצה להדיחו.

טראמפ ונשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס בבית הלבן, אתמולצילום: Andrew Harnik/אי־פי

רוזנשטיין אישר כי חקירת משרד המשפטים בנושא מתמקדת בכמה עבירות, מה שאומר כי כמה מהנחקרים יסרבו להעיד בפני הקונגרס או למסור מסמכים, מחשש שיעמידו אותם לדין. סנאטורים רפובליקאים התריעו כי חקירת משרד המשפטים עשויה להאט ולהקטין את היקף החקירה שלהם בוועדות המודיעין בסנאט ובקונגרס.

בתוך כך, כמה יועצים בבית הלבן ומקורבים לנשיא טראמפ קראו לו לשכור עורכי דין מנוסים פרטיים כדי לסייע לו להתמודד עם החקירה והלשכותיה. ההמלצה נמסרה לנשיא לפני מינויו של מולר שלשום. בעוד שמשרד הנשיא מיוצג על ידי יועץ הבית הלבן, נשיאים רבים בעבר נהגו להעסיק עורכי דין חיצוניים כאשר עמדו בפני חקירות או כאשר הועלו ספקות באשר לפעולותיהם.

מחוקקים בשירות מרגלים רוסים?

הניו יורק טיימס פרסם מפי בכירים אמריקאים כי ה-FBI הזהיר ב-2012 חבר קונגרס רפובליקאי שמרגלים רוסים מנסים לגייס אותו לטובתם - דוגמה לאופן שבו מנסים סוכנים רוסים להשפיע על הפוליטיקה האמריקאית.

חבר הקונגרס, דאנה רוהרבקר מקליפורניה, היה ידוע במשך שנים כאחד מתומכיה של מוסקבה בוושינגטון וכמתנגד חריף לסנקציות האמריקאיות שהוטלו נגדה בשל מעורבותה במשבר במזרח אוקראינה. כיום הוא אחד מבעלי בריתו הקרובים ביותר של טראמפ בגבעת הקפיטול.

שמו של רוהרבקר עלה לכותרות השבוע בעקבות דיווח בוושינגטון פוסט על הקלטה של המחוקק ומנהיג הרוב בבית הנבחרים, קווין מקארתי מקליפורניה, בה הוא אומר בשנה שעברה: "יש שני אנשים שאני חושב שפוטין משלם להם: רוהרבקר וטראמפ". בהמשך אמר מקארתי כי הדברים היו בדיחה לא מוצלחת.

אולם כעת מתברר שה-FBI לקחו ברצינות את האפשרות שסוכנים רוסים ינסו לגייס לטובתם פוליטיקאים אמריקאים. בחדר מאובטח בקפיטול ב-2012, אמר בלש FBI לרוהרבקר כי מרגלים רוסים מנסים לגייס אותו כ"סוכן בעל השפעה" - מישהו שבו תוכל הממשלה ברוסיה לעשות שימוש כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות בוושינגטון.

אתמול אמר רוהרבקר כי הפגישה עם הבלש התמקדה בקשר שהיה לו עם אחד מאנשי משרד החוץ הרוסי, אותו הוא פגש בטיול למוסקבה. "הם אמרו לי שהיה לו קשר כלשהו עם המודיעין הרוסי", אמר רוהרבקר. הבכיר שחשף את הסיפור לניו יורק טיימס הבהיר כי בשום שלב לא חשדו ברשויות הביטחון כי רוהרבקר עובד מטעם המודיעין הרוסי, אלא שהוא הפך ליעד במאמצים של רוסיה לזכות בגישה לוושינגטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ