שני מטוסי קרב סיניים יירטו מטוס אמריקאי מעל ים סין המזרחי

ארה"ב תיארה את התקרית כ"לא מקצועית" ומסרה כי כלי הטיס האמריקאי, שנועד לזהות פעילות גרעינית, עסק בפעילות שגרתית. סין: המעקב הצמוד של ארה"ב אחרינו גורם לאירועים בלתי צפויים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
רויטרס

שני מטוסי קרב סיניים מסוג סוחוי סו-30 יירטו מטוס אמריקאי מסוג WC-135 שנועד לזהות פעילות גרעינית מעל ים סין המזרחי. ארה"ב תיארה את התקרית כ"לא מקצועית" ומסרה כי כלי הטיס עסק בפעילות שגרתית בעת התקרית שאירעה במרחב האווירי הבינלאומי.

גורמים רשמיים בצבא ארה"ב אמרו כי התקרית אירעה ביום רביעי אך לא ציינו אם היא היוותה סכנה. "הנושא נידון עם סין בערוצים הדיפלומטיים והצבאיים המתאימים", מסרה דוברת חיל האוויר האמריקאי לורי הודג' והוסיפה כי אפיון התקרית מתבסס על דיווחים ראשוניים של הצוות האווירי שהיה על המטוס לאחר "התמרונים של הטייס הסיני, כמו גם המהירות והקירבה בין שני המטוסים".

מטוסי סוחוי 30 (מימין) ומטוס WC-135 (משמאל)
מטוסי סוחוי 30 (מימין) ומטוס WC-135 (משמאל)צילום: /אי־פי

"למרחקים יש תמיד השפעה על האופן שבו אנו מאפיינים את התקריות", אמרה הודג' והוסיפה כי הצבא האמריקאי יחקור את התקרית. לדבריה, המטוס האמריקאי ביצע משימה שגרתית בזמן היירוט ופועל לפי החוק הבינלאומי.

דוברת משרד החוץ הסיני סירבה להגיב לדיווחים על התקרית באופן נקודתי וביקשה להפנות את השאלות בעניין למשרד הביטחון, שטרם מסר תגובה. "במשך זמן רב ספינות ומטוסים אמריקאיים מבצעים מעקב צמוד אחר סין, במה שיכול לגרום בקלות לאי-הבנות, לשגיאות או לאירועים בלתי צפויים באוויר", אמרה. "אנחנו מקווים שהצד האמריקאי יכבד את החששות הביטחוניים ההגיוניים של סין". באשר לשאלה על התקרית הנקודתית, השיבה הדוברת כי "אנחנו צריכים להבין ולבדוק מה בדיוק קרה שם", ולא פירטה מעבר לכך.

בפברואר האחרון אירעה תקרית דומה, כאשר מטוס ריגול של חיל האוויר האמריקאי וכלי טיס של צבא סין התקרבו זה לזה מעל ים סין הדרומי. הצבא האמריקאי הגדיר אז את התקרית כ"לא בטוחה" אך הדגיש כי היא נעשתה בשוגג. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אז כי המטוסים היו במרחק של 300 מטר זה מזה בעת התקרית, שאירעה באזור שבין הפיליפינים ליבשת הסינית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ