מייקל פלין, המעורב בפרשת רוסיה והבחירות בארה"ב, סירב למסור מסמכים לסנאט

ועדת המודיעין של הסנאט זימנה את מסמכיו האישיים של היועץ לביטחון לאומי לשעבר כחלק מחקירת מעורבות רוסיה בבחירות בארה"ב. בשלב קודם של החקירה ביקש פלין חסינות מרדיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין בוושינגטון, בחודש פברואר
היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין בוושינגטון, בחודש פברוארצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

היועץ לביטחון לאומי לשעבר של הנשיא דונלד טראמפ, מייקל פלין, סירב לזימון שקיבל מועדת המודיעין של הסנאט, כך על פי מקור בוושינגטון ששוחח בנושא עם סוכנות הידיעות אי-פי. על פי המקור, פלין השתמש בתיקון החמישי לחוקה כדי להימנע ממסירת מסמכים לסנאט, על אף שזומן על ידי ועדת המודיעין לשם כך. תיקון זה מעגן את זכותם של חשודים להליך משפטי הוגן ומגן עליהם מפני הפללה עצמית.

לפני פחות משבועיים זימנה ועדת המודיעין את מסמכיו של פלין כחלק מחקירת מעורבות רוסיה במרוץ לבית הלבן. מומחים למשפט אמרו כי פלין אינו צפוי למסור את מסמכיו האישיים מבלי לקבל תחילה חסינות, משום שמשמעות הדבר תהיה ויתור על כמה מההגנות שהוא מקבל על פי חוק. קודם לכן בחקירה בעניינו ביקש פלין חסינות מפני "תביעה לא הוגנת" כדי שישתף פעולה עם ועדת המודיעין.

פלין הודח מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי לאחר שהתברר כי הטעה בכירים בבית הלבן בנוגע לשיחות שקיים עם שגריר רוסיה בוושינגטון, סרגיי קיסליאק. פלין שוחח עם השגריר על סנקציות שהטילה ארה״ב על רוסיה בשל התערבותה בבחירות, אך לא דיווח על כך כשנשאל. שרת המשפטים דאז, סאלי ייטס, הזהירה לאחר מכן את הבית הלבן כי העובדה שפלין הטעה את הבית הלבן בנוגע למגעיו עם השגריר חושפת אותו לסחיטה מצד רוסיה.

בשבוע שעבר דיווח הניו יורק טיימס כי הנשיא טראמפ ביקש מראש ה-FBI לשעבר לעצור את החקירה המתנהלת לגבי קשריו של פלין עם רוסיה. על פי אותו דיווח, ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, שפוטר במפתיע על ידי טראמפ בשבוע שעבר, חיבר לאורך ארבעת החודשים האחרונים כמה תזכירים. בתזכירים אלו תועדו כל שיחה ופגישה בינו לנשיא מאז כניסתו לבית הלבן.

המסמך המדובר נכתב ב-14 בפברואר, יממה אחרי שפלין עזב את תפקידו על רקע חקירת קשריו עם רוסיה. קומי כתב שטראמפ הזמין אותו לשיחה אישית בבית הלבן ואמר כי הוא "מקווה שהוא יכול להניח לעניין הזה". עוד נכתב כי טראמפ כינה את פלין "בחור טוב". קומי, לגרסתו של ראש הבולשת לשעבר, לא הגיב לבקשתו של הנשיא. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ