דיווח: טראמפ דחק בבכירי מודיעין להכחיש קיום ראיות לקשר בין הקמפיין שלו לרוסיה

לפי הוושינגטון פוסט, ראש מינהל המודיעין הלאומי וראש ה-NSA סירבו להיענות לבקשת הנשיא כי סברו שאינה הולמת. חבר ועדת הפיקוח של בית הנבחרים: פלין שיקר בעניין קשריו עם גורמים זרים כשעבר סיווג ביטחוני

רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ משוחח בטלפון עם פוטין ליד השולחן לצד ראש הסגל בבית הלבן (מימינו), סגנו (מימינו), יועצו (מימינו), דוברו (בעמידה) ופלין (מימין לשולחן) בבית הלבן בינואר
טראמפ משוחח בטלפון עם פוטין לצד ראש הסגל, סגנו, יועצו, דוברו ופלין (מימין לשולחן) בבית הלבן בינוארצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

הנשיא דונלד טראמפ דחק בשניים מבכירי סוכנויות הביון בארה"ב להכחיש בפומבי כי יש ראיות לשיתוף פעולה בין קמפיין הבחירות שלו לרוסיה, כך על פי הוושינגטון פוסט. הפרסום היום (שלישי) בוושינגטון פוסט התבסס על דברים שאמרו בכירים בארה"ב בהווה ובעבר לעיתון, בהתייחס לבקשתו של טראמפ מחודש מארס.

על פי הוושינגטון פוסט, ראש מינהל המודיעין של ארה"ב דן קואטס וראש הסוכנות לביטחון לאומי (NSA), מייקל רוג'רס, סירבו להיענות לבקשותיו של טראמפ משום שהן סברו שהן לא הולמות. הדיווח התבסס על מידע שהתקבל משני שני בכירים לשעבר ושני בכירים בהווה בממשל. דובר הבית הלבן מסר בתגובה כי "הבית הלבן לא מאשר או שולל טענות לא מבוססות על סמך הדלפות בלתי חוקיות של גורמים אנונימיים".

בשבוע שעבר דיווח הניו יורק טיימס כי הנשיא טראמפ ביקש מראש ה-FBI לשעבר לעצור את החקירה המתנהלת לגבי קשריו של היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין עם רוסיה. דיווח זה, שהתבסס כל תזכיר שחיבר קומי בעקבות פגישה עם הנשיא, עורר בארה"ב טענות כי ייתכן כי טראמפ משבש הליכי משפט.

בנוסף, על פי מכתב שפרסם חבר הקונגרס אליה קמינגס, נראה כי היועץ לביטחון לאומי לשעבר, מייקל פלין, שיקר לחוקרים בממשל ברק אובמה ששקלו אם לחדש את סיווגו הביטחוני בנוגע לקשריו עם גורמים זרים. קמינגס הוא חבר בכיר בוועדת הפיקוח של בית הנבחרים. פלין או עורכי דינו לא הגיבו על הפרסום.

אתמול פורסם כי פלין סירב לזימון שקיבל מוועדת המודיעין של הסנאט, כך לפי מקור בוושינגטון ששוחח בנושא עם סוכנות הידיעות אי־פי. על פי המקור, פלין השתמש בתיקון החמישי לחוקה, שמעגן את זכותם של חשודים להליך משפטי הוגן ומגן עליהם מפני הפללה עצמית, כדי להימנע ממסירת מסמכיו האישיים לסנאט. 

לפני פחות משבועיים זימנה ועדת המודיעין את המסמכים כחלק מחקירת מעורבות רוסיה בבחירות לבית הלבן. מומחים למשפט אמרו כי פלין אינו צפוי להעביר את מסמכיו לוועדה בלי לקבל תחילה חסינות, כי משמעות הדבר תהיה ויתור על כמה מההגנות שהוא מקבל על פי חוק. קודם לכן בחקירה בעניינו ביקש פלין חסינות מפני "תביעה לא הוגנת" כדי שישתף פעולה עם ועדת המודיעין. 

פלין הודח מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי לאחר שהתברר כי הטעה בכירים בבית הלבן בנוגע לשיחות שקיים עם שגריר רוסיה בוושינגטון, סרגיי קיסליאק. הוא שוחח עם השגריר על סנקציות שהטילה ארה״ב על רוסיה בשל התערבותה בבחירות, אך לא דיווח על כך כשנשאל. שרת המשפטים דאז, סאלי ייטס, הזהירה לאחר מכן את הבית הלבן כי העובדה שפלין הטעה את הבית הלבן בנוגע למגעיו עם השגריר חושפת אותו לסחיטה מצד רוסיה.